LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Kılıçdaroğlu'nun yakınları SSK'yı doldurmuş
CHP kamudaki sınavsız atamaları gündeme getirmesi bir gerçeği ortaya çıkardı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürü iken birçok yakınını sınavsız işe aldığı iddiası konuşuluyor.
Kılıçdaroğlu'nun yakınları SSK'yı doldurmuş
09 Aralık 2014 / 07:02 Güncelleme: 09 Aralık 2014 / 07:16

Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürlüğü görevini yürüttüğü dönemde Personel ve Eğitim Daire Başkanı Alişan Sağlam bir yazı hazırladı. 14 Temmuz 1998 tarihli yazıya Kılıçdaroğlu da imza attı.

Yazıda, kurumdaki boş pozisyonların hızla doldurulması gerektiğinin altı çizildi ve şöyle denildi: "ÖSYM tarafından uzman tabip ve tabip dışında kalan sağlık personeli için yapılan sınav sonunda boş bulunan pozisyonlar ile duyuru yapılarak talep alınmasına rağmen yeterli başvuru sağlanamayan tabip ve uzman tabip pozisyonlarına ve sözleşmesi feshedilmek suretiyle boş bulunan pozisyonlara sınav açılarak atama yapılması düşünülmekte ise de gerek ÖSYM tarafından sınav günlerinin dolu olduğu, yakın zamanda yapılan sınavla yeterli sayıda başvurunun alınamadığı, gerek 1998 yılından sonra sınavların yapılması halinde atamaların gecikebileceği, sağlık tesislerimizin ihtiyaçlarının giderilemeyeceği hususlarda dikkate alınarak söz konusu pozisyonlarda görev almak isteyenlerin talepleri doğrultusunda atamalarının gerçekleştirilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir." 

Kurum akrabalarla doldu

Bu yazıya dayalı olarak kuruma çok sayıda eleman alındı. Kılıçdaroğlu'nun genel müdürlüğü döneminde sınavsız dışarıdan atananlar arasında üç soyadını taşıyanların ön plana çıktığı görüldü. Bunlar Karabulut, Gündüz ve Düzgün olarak sıralandı.

Kılıçdaroğlu aile soyadlarını değiştirmeden önce Karabulut soyadını taşıyordu. Bu soyadını taşıyan ve kuruma açıktan atanan kişi sayısı 31. Açıktan atama listesinde ön plana çıkan bir başka soyadı ise Gündüz. Bu da Kılıçdaroğlu'nun annesinin kızlık soyadı.

Gündüz soyadlı alınan personel sayısı ise 26. SSK'ya açıktan ataması yapılan 13 kişi de Düzgün soyadını taşıyor. Bu soyadı ise Kılıçdaroğlu'nun eşinin kızlık soyadı. SSK verileri, Kılıçdaroğlu'nun kendi, annesi ve eşinin akrabalarından 74 kişiyi Türkiye'de işsizlik rakamlarının tavan yaptığı bir dönemde "ÖSYM'nin takvimi dolu" diye açıktan atadığı görülüyor. 

Paralelin algı oyunu

CHP'li Haluk Koç'un açıkladığı "KPSS'ye girmeden yapılan torpilli atama" listesinde birçok yanlış olduğunu belirtmişti. 2010'da iptal edilen KPSS sınavının tekrar gündeme gelmesi, üst düzey paralel gazetecilerin yakınlarının da sınavda çaldıkları sorularla tam puan aldığının ortaya çıkması üzerine paralel yapının kamudaki atamaları gündeme taşıdığı ifade ediliyor. Öte yandan ÖSYM de yaptığı açıklamayla CHP'li Koç'un iddialarını yalanladı.

 

SABAH

chp
 // hasan
mitin raporlarına rağmen bölücüleri işe alan genel müdür...
09 Aralık 2014 Salı 08:59
SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler