LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Kılıç yol haritasını açıkladı
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul için 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylık başvurusunun ardından, izleyecekleri yol haritasını açıkladı.
Kılıç yol haritasını açıkladı
01 Mart 2012 / 15:38 Güncelleme: 01 Mart 2012 / 15:47

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul için 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylık başvurusunun yapılmasının ardından, izleyecekleri yol haritasını basın mensuplarıyla paylaştı.

''İstanbul 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Adaylık Başvurusu Dosyası Tanıtım Toplantısı'' adı altında Olimpiyatevi'nde gerçekleştirilen basın toplantısında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Spor Toto Teşkilat Başkanı Bekir Yunus Uçar ve diğer yetkililerle birlikte medya mensuplarının karşısına çıkan Bakan Suat Kılıç, adaylık başvuru dosyasıyla ilgili bilgiler verirken, kendisine yöneltilen soruları da yanıtladı.

Atatürk Olimpiyat Stadı'nın aşırı rüzgar alması nedeniyle burada planlanan atletizm müsabakalarının etkileneceğinin aktarılması üzerine Suat Kılıç, bu konuda çalışmaları olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Atatürk Olimpiyat Stadı'nın rüzgar sorunu herkesin malumu. O konuyla ilgili ayrıca bir teknik heyet çalışıyor. Türkiye'de ve dünyada mühendislik-müteahhitlik hizmeti o noktada ki, çözümsüz yapılaşma sorunu yok. Rüzgar sorununu sadece olimpiyatlar için değil, öncesinde sportif müsabakalar için sağlıklı kullanıma dönük olarak da çözüme kavuşturacağız. Mühendislik hesapları yapılıyor. Çatı gözden geçiriliyor, çatının konumuyla ilgili statik denetlemeler yapılıyor. O stat tamamen elden geçirilecek. Orası milli bir değerdir. Yeniden yapmaya çalışsanız çok önemli bir bütçe gerekir. Yeniden inşaya oranla çok cüz'i bir harcamayla, oranın rüzgar sorununu inşallah çözeceğiz.''

2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için inşa edilecek tesislerin kesinlikle atıl olmayacağının altını çizen Bakan Kılıç, ''Tesisler yapılırken hem bizim hem de Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) gözettiği bir kriter var. O da harcanılan her kuruşun, olimpiyatlar sonrasında yeniden milli ekonomiye bir değer olarak kazandırılmasıdır. Yani ölü yatırım yapılmaması. Sizi temin ederim ki, atılacak her adım ekonomiye kazandırılacak, bir ekonomik değer olarak yaşamaya devam edecek. Bir tek kuruşluk ölü yatırım söz konusu olmayacak'' diye konuştu.


-''Hedefe odaklandık''-


Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul'un 2020 Olimpiyatları'nı alması için güçlü bir iradeyle yollarına devam ettiklerini aktardı.

Geride kalan ağustos ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla İstanbul'un 2020 Olimpiyatları adaylığını ilan ettiklerini hatırlatan Bakan Kılıç, ''Hazırlıklarımızı da geri adım atmadan sürdürüyoruz. Şubat'ın 15'i itibariyle de adaylık dosyamızı ve güven mektuplarını takdim ettik. Tepeden tırnağa tüm kademelerle, yerel yönetim ve merkezi idare olarak bu kadar destek sağlayan bir ülkenin hedefi, olimpiyatları gerçekleştirmektir. Tüm vizyonumuzu bu hedefe odakladık. Yol almaya devama edeceğiz. Tereddüte mahal verirsek, hızımız kesilir. O zaman da havada kalamayız. Yol almaya devam ediyoruz'' ifadelerini kullandı.

Olimpiyatlar için diğer aday şehirlerin ne gibi eksikleri olduğuna bakmadıklarını, sadece İstanbul'un artılarına vurgu yaparak adaylığın arkasında durduklarını anlatan Suat Kılıç, ''Diğer şehirlerle ilgili yoruma gerek duymuyorum. Tüm enerjimizi yoğunlaştırmamız gereken şey, bir kıtadan bakıldığında, diğer kıtadan devamı görülen tek şehrin İstanbul olması. Bana göre söz konusu olimpiyatlarda rakibi ve alternatifi de yok'' şeklinde konuştu.

Olimpiyat bütçesinin, organizasyon hakkının kazanılması halinde yapılacak çalışmalarla belirleneceğini dile getiren Bakan Kılıç, ancak bu şekilde gerçekçi rakamların ortaya çıkacağını aktardı.


-''Logo ve slogan, yarışmayla belirlenecek''-


Bakan Kılıç, 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için İstanbul'un logosu ile sloganının yarışmayla belirleneceğini söyledi.

Diğer aday ülkelerin logo ve sloganlarını duyurduğunun belirtilip, İstanbul için geç mi kalındığının sorulması üzerine Bakan Kılıç, ''Geç kaldığımız bir şey yok. Tüm ön hazırlıklıklar yapılarak, genel çerçeve belirlendi. Paralimpik Oyunları'nı da kapsayan adaylığımızın parametreleri oluşturuldu. Bizim İstanbul için kullanacağımız logomuz ve sloganımız, yarışmayla belirlenecek. Kanada'da gerçekleştirilecek oylamadan önce de duyurulacak'' diye konuştu.


-İnönü Stadı'nda rugby maçları yapılacak-


Suat Kılıç, Beşiktaş Futbol Takımı'nın maçlarını yaptığı İnönü Stadı'nda, yenilenen şekliyle 2020 Olimpiyatları'nda rugby maçları yapılmasının planlandığını söyledi.

İnönü Stadı'nın ulaşım sorununun tamamen giderilmiş olacağını ve yenileneceğini anlatan Suat Kılıç, burada rugby maçlarının oynanmasını planladıklarını belirtti.

IOC'nin Olimpiyat Köyü ve tesisler arası ulaşım için maksimum 30 dakikalık bir süre istediğini kaydeden Bakan Suat Kılıç, ''Şu anki çalışmalarımıza göre, olimpiyatları alırsak, Olimpiyat Köyü ile birimler arasındaki maksimum ulaşım süresi 25 dakikaya indirilecek. İstanbul, ulaşım konusunda rüşdünü ispat eden bir şehir olarak olimpiyatlarda kendini gösterecektir'' dedi.

İstanbul'un olimpiyatları almaya yakın olduğunu vurgulayan Bakan Kılıç, sporcu yetiştirmek için büyük çaba sarf ettiklerini anlatırken, şunları söyledi:

''Daha önce, 75 milyonluk bir ülkede 2,5 milyon lisanslı sporcu sayısının az olduğunu söylemiştim ama var olan umut verici göstergeyi paylaşayım. Şimdi fotoğrafa iyi yönden bakmalıyız. Son 10 yılda lisanslı sporcu sayısında 8-10 kat artış sağlandı. Daha fazla gencimiz spor yapmaya başlıyor. Ne kadar büyük bir rakam içerisinde seçme yaparsak, o derecede daha başarılı sporcu buluruz. IOC'nin zaten bu süreçte aday ülkelerden beklentisi, sporcu yetiştiren ulusal bir programının olması. Biz de bu yönde hazırlıklarımıza başladık. Birden fazla bölgede sporcu yetiştirme merkezlerini devreye almaya hazırlanıyoruz. Kamp ve eğitim merkezlerimizi artırıyoruz. Kendi başarılı sporcularımızı yetiştirmek çok önemli. Olimpiyatlar için sadece mühendislik ve müteahhitlik yetmez. Sadece parayı bastırıp olimpiyatları almak Türkiye'ye yakışmaz. Biz buna talip değiliz. TMOK'u, üniversiteleri, federasyonları, Spor Genel Müdürlüğü'nü, paralimpik branşlarını, okulları yoğun bir şekilde işin içine dahil ederek, sporcu yetiştirme programlarımızı artırmayı planlıyoruz.'' 

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, olimpiyat adaylığı sürecinde Türkiye'nin birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmayı sürdüreceğini belirterek, örnekler verirken, başarılı Türk sporcuların yetişmesine yönelik spor yatırımlarını sürdüreceklerini ifade etti.

Federasyonlara, Spor Toto Teşkilatı üzerinden 185 milyon ve Spor Genel Müdürlüğü vasıtasıyla da 65 milyon lira kaynak aktarıldığını anlatan Bakan Kılıç, ''Yaklaşık 250 milyon lirayı federasyonlarımızın faaliyetlerine aktarmış durumdayız. Ayrıca amatör spor kulüplerine doğrudan malzeme ve kaynak yardımlarında da bulunacağız. Amatör kulüplerimizi, sporcu altyapısı olmaları itibariyle çok önemsiyoruz'' dedi.

Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, olimpiyatlara yönelik olarak İstanbul'un ulaşım sisteminin 2020 yılına kadar çok önemli bir noktaya geleceğini aktarırken, yapılmakta olan ve planlanan ulaşım projeleri hakkında bilgi verdi. AA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler