LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
Kılıç: Aklınızdan çıkarın
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 2013 yılında Mersin'de düzenlenecek Akdeniz Oyunları'na ilişkin açıklama yaptı.
Kılıç: Aklınızdan çıkarın
01 Haziran 2012 / 15:47 Güncelleme: 01 Haziran 2012 / 15:51

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 2013 yılında Mersin'de düzenlenecek Akdeniz Oyunları için inşa edilen tesislerin en kısa sürede tamamlanacağını ve hizmete açılacağını belirterek, ''7 yılda yapılması gereken işleri sadece 18 ay gibi bir zaman içine sıkıştırarak bu yükün altından kalkmaya gayret ediyoruz. Başaracağız'' dedi.

Bakan Kılıç, Akdeniz Oyunları için inşa edilen tesisleri incelemek üzere geldiği Mersin'de, ilk önce 25 bin kişilik stadyumu gezdi ve yetkililerden bilgi aldı.

Kılıç, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, en büyük moral desteğini Mersin halkından ve sivil toplum örgütlerinden beklediklerini belirterek, ödenek, müteahhit ve malzeme problemlerinin olmadığını söyledi.

Zamanın, başladıkları bütün işleri bitirmeye yetecek düzeyde olduğunu, çünkü Türkiye'de müteahhitlik sektörünün son zamanlarda büyük hız kazandığını belirten Kılıç, ''Gerçekten büyük işlerin altına imza koyabilecek hale gelmişiz'' dedi.

Yunanistan'da 4 yıl bekledikten sonra adım atılamayınca Akdeniz Oyunları'nın Türkiye'ye verildiğini hatırlatan Kılıç, şunları kaydetti:

''7 yılda yapılması gereken işleri sadece 18 ay gibi bir zaman içine sıkıştırarak bu yükün altından kalkmaya gayret ediyoruz. Başaracağız. Bundan en ufak bir şüpheniz olmasın. Erzurum'da Üniversite Oyunları tesislerini yetiştirdiğimiz gibi, Trabzon'da Avrupa Gençlik Olimpiyatları'nı yetiştirdiğimiz gibi, son olarak İstanbul'da Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'na yönelik tesisleri zamanında bitirip hizmete açtığımız gibi, Mersin'deki Akdeniz Oyunları tesislerini de en kısa zamanda bitirip hizmete açacağız.''

Kılıç, şu an itibariyle Mersin'deki tesisleşmenin yatırım maliyetinin yaklaşık 350 milyon lira olduğunu belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

''Bütün bu rakamlara bakıldığı zaman Mersin'in spor altyapısının tek hamle ile tamamlandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Stadyumun yol bağlantısı ne olacak, bu konuda Mersin'in beklentisi var. Mersin stadyumu, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılırken, eş zamanlı olarak çevre yoluna bağlantısı Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılıyor. Ulaştırma Bakanlığı Mersin stadyumunun yol bağlantılarının ihalesini yaptı. Yaklaşık maliyet 48 milyon lira. Eski rakamla 48 trilyon. Haziran ayının 21'inde Mersin stadyumunun çevre yolu bağlantılarına ilişkin ihalenin teklif zarfları açılacak, değerlendirmesi yapılacak. Müteahhidi belirlenir belirlenmez, stadyum inşaatı devam ederken, diğer taraftan çevre yolu bağlantılarının da inşaatına başlanmış olacak.''


-''Herkes büyük bir sınavdan geçiyor''-


Sadece Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın değil, Türkiye'nin organizasyon yeteneğinin, müteahhitlik sektörünün, Mersin Valiliği'nin, İl Özel İdaresi'nin, Akdeniz Oyunları Komitesi'nin, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin, yerel yönetimlerin sınavdan geçtiğini ifade eden Kılıç, ''Herkes büyük bir sınavdan geçiyor. Bu sınav yarın bir gün bitecek olan bir sınav değil. Bu sınavın sonuçları 1 Temmuz 2013'te, yani Akdeniz Oyunları etkinlikleri bittikten sonra açıklanacak'' dedi.


-''İnşaatların tamamı 1 yılda bitecek''-


Oyunlar bittikten sonra kazananın hiç kuşkusuz Mersin olacağını ifade eden Kılıç, şunları söyledi:

''Çünkü şu an inşaatını tamamlama aşamasına geldiğimiz bin kişilik öğrencilik yurduna ilave 3 bin 500 kişilik Olimpiyat Köyü inşaatı bütün hızıyla devam ediyor. Bununla birlikte olimpik ölçülerde yüzme havuzu inşaatı, tenis kompleksi inşaatı, 7 bin 500 kişilik Mersin spor salonu, bin kişilik ikinci spor salonu devam ediyor. Spor atış poligonu ile birlikte en son ihalesi yapılan 5 parça inşaat işinin yer teslimleri süreci tamamlanma aşamasında. Burayla birlikte oralarda da inşaat çalışmalarına çok hızlı bir şekilde başlanacak. Bir yıl içinde bu inşaatlar biter mi  sorusunu aklınızdan çıkarın. 1 yıla kalmadan bu inşaatların tamamı bitecek. 61. Cumhuriyet hükümeti, başta Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, imkan ve kaynaklarını, alakasını Mersin'e, Mersin halkına ve Mersin'de yapılan yatırımlara yönelik olarak seferber etmiş durumdadır.''

Bakan Kılıç, Mersin'e yönelik bütün taahhütleri yerine getireceklerini vurgulayarak, ''Çünkü burada sıkışık zaman içerisinde yapacağımız işler, talip olduğumuz diğer uluslararası organizasyonları başarma gücümüzün ve aktivitemizin de kanıtı olacak. Bütün bunlarla birlikte dünyadaki büyük müteahhit işlerine yönelik olarak Mersin'de atılan adımlar sayesinde Türk müteahhitleri bir kez daha rüşdünü ispat etmiş olacak'' dedi.

Yapılacak işlerin 2020 Olimpiyatları ve Avrupa Futbol Şampiyonası için de büyük bir sınav olacağını kaydeden Kılıç, şöyle devam etti:

''Mersin'deki yapılaşma işlerimizi 18 ay gibi mucize bir zaman diliminin içerisine sıkıştırıyoruz. Eğer siyasi ve ekonomik istikrar olmasa, Sayın Erdoğan başkanlığındaki Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin tam saha desteği söz konusu olmasa, müteahhit sektörümüzün deneyimi olmasa, bakanlık birimlerimizin aktivitesi ve yerel aktörlerin de imkanlar ölçüsünde destekleri olmasa, bu sınavı başarmak mümkün değil. Dolayısıyla büyük bir mucizeyi inşallah başarıyor olacağız. Yüzümüzün akıyla 1 Temmuz gününü gördüğümüz 2013 yılında, inşallah rahat bir nefes alırken, o gün birbirimizi tebrik ederiz.''


-Türk takımlarının Avrupa kupalarından men edilmesi-


Suat Kılıç, gazetecilerin, ''UEFA'nın Türk takımlarını Avrupa kupalarından men etmesi'' ile ilgili sorusunu ise şöyle yanıtladı:

''Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) başvurma hakları var. Bu konudaki takdir elbette kulüplerindir. Kendi haklarını korumak için, kendi hukukçularını sonuna kadar devrede tutacaklardır. Nihayetinde verilen cezaların içeriğini, teknik detaylarını bilemediğim için değerlendirebilecek durumda değilim. Daha ayrıntılı açıklama gereği olursa Türkiye Futbol Federasyonu ya da kulüp yöneticileri bu açıklamaları yapabilirler ama tahminim CAS'a gidecekler ve haklarını uluslararası hukuk nezdinde sonuna kadar arayacaklar.''


-Diğer tesis incelemeleri-


Bakan Kılıç, stadyumun ardından 3 bin 500 öğrenci kapasiteli yurdun inşaat alanında incelemelerde bulundu.

Tesisin olimpiyatlardan sonra Türkiye'nin en kapsamlı öğrenci yurdu olarak hizmet vereceğini anlatan Kılıç, ''Bildiğim kadarıyla Mersin Üniversitesi'nin şu an itibariyle öğrenci kapasitesi 20 bin. Mersin'de mevcut yurtlara ilave 4 bin 500 yatak kapasitesini Mersin Üniversitesi'ne, Kredi ve Yurtlar Kurumu'na öğrenci yurdu olarak kazandırdığımız andan itibaren Mersin Üniversitesi barınma sorununu çözen nadir üniversitelerden biri olacak ve kentin kentsel kalkınmasına, bilimsel gelişmesine önemli katkıları olacak'' diye konuştu.

Kılıç, daha sonra 7 bin 500 kişi kapasiteli spor salonunu ve 3 bin kişi oturma kapasiteli kapalı tenis kompleksi inşaatını gezerek bilgi aldı. En son tesislerin temelini atmak üzere Mersin'e geldiklerini belirten Kılıç, ''Bu tesislerin bir örneği, bir kopyası Türkiye'nin başka bir yerinde yok'' dedi.

Bakan Kılıç'a tesis incelemeleri sırasında Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Akdeniz Oyunları Genel Koordinatörü Taha Aksoy, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener, AK Parti İl Başkanı Mekin Merter Salt, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süha Aydın da eşlik etti. AA
 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler