LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
"Kazanmamız gereken maçı, berabere tamamladık"
"Kazanmamız gereken maçı, berabere tamamladık"
14 Nisan 2008 10:10
"Kazanmamız gereken maçı, berabere tamamladık"

Fenerbahçe'nin teknik direktörü Zico, maç sonrasında yaptığı açıklamalarda ellerinde bulundurdukları ufak avantajı yitirdiklerini ancak hala kendilerine bağımlı olduklarını söyledi. Son dakikalarda kaçan penaltı hakkında da konuşan Zico "Penaltıyı Alex atmalıydı" dedi.


Maç hakkında genel değerlendirmelerde bulunan Zico "Futbolun içinde her zaman söylenen bir söz vardır. Atamayana atarlar. Biz galip gelmeye oynayıp, pozisyonlara girip, kontralarda pozisyon bulduk ve golü bulamayınca tüm maç içinde yaptıklarımız çöpe gitmiş oldu. Oyuncularımızı bu duruma karşı uyardık, sakin olalım dedik ama malesef olmadı ve son saniyelerde atamayana atarlar sözü bir kez daha gerçekleşmiş oldu." şeklinde konuştu.

Zico konuşmalarına şöyle devam etti.
"Topu son dakikalarda ileride tutmanız lazım. Maçı kazanırken topu kendi kaleye yakın bir şekilde pas yapmanın bir anlamı yok. Ben oyuncularıma bunu anlatmaya çalışıyordum. Berabere yada mağlupken elbette pas yapıp gol arayacaksınız ama galipken topu ileride tutmanız gerekirdi ve ben de oyuncularımıa bunu anlatmaya çalıştım."

"Kezman'ın son dakikalarda kaçırdığı penaltıyı da değerlendiren Zico, "Maç devam ederken Alex'in penaltıyı atması lazımdı ve benim görüşüm de zaten bu yöndeydi. Ama elbette Alex de penaltıyı kaçırabilirdi. Kezman da Sevilla maçında penaltıyı gole çevirmişti. Bence önemli olan bu değil. Önemli olan penaltıcımız varken, sahadayken penaltıyı onun kullanmasıydı. Skor 4 olur, 5 olur yani farkla öndeyken penatıyı başkası atabilir ama Alex sahadayken penaltıyı Alex atmalıydı."

"Bu noktalarda önemli olan kimin golü attığı değil takımın kazanmasıdır. Benim görüşüme göre Kezman zaten bu penaltıyı atmayı istememeliydi. Alex kendisi istemezse, kendini iyi hissetmzse penaltıyı başkasının kullanmasını isteyebilir ama bence penaltıyı Alex atmalıydı."

"O anda içimden olaya müdahele etmek geldi ama onlar olayı çoktan halletmişti ve Kezman penaltıyı atmak üzere topun başına geçmişti. Ben de o anda bir değişiklik yaparak oyuncumun moralini bozmak istemedim. Ama kesinlikle müdahele etmeliydim. Hatamı kabul ediyorum. Fakat yaşıyoruz ve görüyoruz öğreniriz."

"Şu anda ufak bir avantaj kaybettik ama bnm herhangi bir sıkıntım yok. Biz hala kendimize bağımlyıız. Ben her zaman oyuncularıma bunu söylerim. Futbolda kendimize bağlı olmak çok önemlidir. Önümüzdeki maçları kazanınca zaten şampiyon biz olacağız. Onun dışında oyun kontrolünde bazı porblemlerimiz ve düzeltmemiz gereken noktalar var ama şampiyonluk yarışında bir endişem yok. En önde gidiyoruz. Ufak bir avantajımız vardı biz sadece onu kaybettik."

"Ligin genelinde çoğu zaman ligi rakiplerimizin arkasından takip ettik. Bir süredir de en öndeyiz. İstemediğimiz bir sonuç aldık diye başımızı öne eğmeyeceğiz. Taraftarımızın da bu noktada dikkatli olması lazım ve onların da tavırları çok önemli. Biz bu durumlardan çıktığımızın örneğini daha önce verdik. Taraftarımız da destek ve inançlarını bize aktardıkça çalışmalarımıza devam edeceğiz ve mutlu sona biz ulaşacağız."

BASIN TOPLANTISI
Fenerbahçe Teknik Direktörü Arthur Zico ise ''Kazanmamız gereken ve kazanmaya yakın olduğumuz bir maçı berabere tamamladık'' dedi.

Kendi kalitelerinde bir takımın yakaladığı pozisyonları gole çevirmesi gerektiğinin altını çizen Zico, ''Geçen haftaya benzer bir olay bu hafta bizim başımıza geldi. Son dakika golüyle berabere kaldık'' diye konuştu.

Penaltıyı Kezman'ın atmasıyla ilgili bir soruyu ise Zico, ''Penaltı anında Kezman Alex'e sordu. Alex de onun atmasına izin verdi. Burada hata benim. Müdahale etmeliydim. Bundan sonra böyle bir şeye izin vermeyeceğim'' şeklinde yanıtladı.

Oyuncularının yorgun olduğu görüşüne katılmadığını da ifade eden Zico, ''Bilinçli ve sakin oynayamadık. Gereksiz heyecan yaptık. Bugün sadece topu içeri sokma becerisi gösteremedik. Oyuncularımın yorgun olduğu görüşüne katılmıyorum'' diye konuştu.

Zico, kendisinin eski bir penaltıcı olarak Kezman'ın penaltıyı kaçırmasını nasıl değerlendirdiği sorusuna ise şu cevabı verdi:
''Penaltı atış tekniği oyuncunun kendi seçimidir. Buna müdahale edemezsiniz. Ancak toplar artık daha hafif. Futbolcular buna dikkat etmeli ve topun biraz üzerine vurmalı.''

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler