LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Medipol Başakşehir306222
 • 2. Galatasaray296035
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Sivasspor3044-5
 • 16. Gençlerbirliği3030-14
 • 17. Atiker Konyaspor2929-5
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Karara kim ne dedi?
TFF beklenen kararını dün açıkladı. Spor adamları bakın TFF'nin kararına ne yorum yaptı...
Karara kim ne dedi?
16 Ağustos 2011 / 07:50 Güncelleme: 16 Ağustos 2011 / 07:51

Türkiye Futbol Federasyonu merakla beklenen kararı açıkladı.

TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, küme düşürme olmayacağını ve karar verilmesi için iddianamenin hazırlanmasının bekleneceğini ifade etti.

TFF'nin kararına ilk tepkiler şöyle:Türkiye Futbol Federasyonu merakla beklenen kararı açıkladı. İlk tepkiler şöyle;

Altan Tanrıkulu (Hürriyet Spor Yazarı): Aşağı yukarı beklenen bir gelişmeydi. Verilecek daha ağır bir cezanın karşılığının olup olmadığı henüz mahkemelerde kesinleşmedi. Bu karar aynı zamanda Türkiye’deki tüm özel kuruluşların hukuka karşı daha saygılı olunması gerektiğinin bir göstergesi.

Hakan Ünsal (Hürriyet Spor Yazarı): Türkiye Futbol Federasyonu elindeki en büyük koz Etik Kurulu'nu kullanarak topu taca attı. Federasyon bu tutumuyla üstündeki yükü attı.

Turgay Demir - Fotomaç Gazetesi Yazarı: Bu zamana kadar bu olayın üzerine çok sert gittim. "Fenerbahçe mi küme düşecek, TFF mi?" demiştim. Federasyon küme düştü. Türkiye'de iyiler vardır kötüler vardır. Bu açıklamadan sonra kötüler kazanmıştır. Türkiye'de şikeciler vardır, masumlar vardır. Şikeciler kazanmıştır. Bu açıklamayla Federasyon Türk futbolunun anahtarını şikecilerin eline teslim etmiştir.


Haşmet Babaoğlu - Sabah Gazetesi yazarı: Dostlar Futbol Federasyonu'nu alışverişte gördü ama inanmadı. Nasıl inanalım ki! "Soruşturmada gizlilik var, bize bütün kanıtlar ve dosyalar verilmedi " diyorlar. E, bu zaten başından da belli değil miydi. Niye bu "topa" girdiler. UEFA'yı, FİFA'yı ve Türkiye'deki Türkiye'deki futbol kamuoyunu kandırmak için mi? Etik Kurulu'nun bir parça 'etik'i var idi ise bunu en baştan söylerdi. İşin gerçeği şu: "Küme düşürmeler ve ağır cezalar olursa, futbol ekonomisi çöker" diye herkesi korkutan lobi kazandı. Ekonomiyi kurtarmak için spor ahlakını kaybetmeyi göze alıyorlarsa söylenecek laf yok. Bir şeyi daha anladık: Dünyanın her ülkesinde ceza hukukuyla, spor hukuku ayrı işler. Bizde spor hukuku falan hikayeymiş! Şimdi iddianamenin kabulü beklenecek. Ben de o zaman diyorum ki futbolseverleri çocuk gibi kandırmanın alemi yok. İddianamenin kabulüne kadar ligleri başlatmasınlar. Çünkü tersi bir durum suçu bile oldu bittiye getirecektir.

İbrahim Yazıcı - Bursaspor Kulübü Başkanı:Türkiye Futbol Federasyonu karar verdi. Demek ki yeterli inceleme yapıldı ve bu karar verildi. Bu sonuç aslında kararlar içinde alınabilecek bir karardı.

Esat Yılmaer- Spor yazarı: Ben başından beri Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) bu kararı erken alabileceğini sanmıyordum zaten. Yorumlarımda da bunu dile getirdim. Görünen o ki TFF topu yargıya attı. Ligler belirlenen tarihte başlayacak. Sezon sonundan önce de kararın açıklanmasını beklemiyorum açıkçası.

Şansal Büyüka- Maraton Programı Yapımcısı: Türkiye Futbol Federasyonu savunma hakları kullanılmadan kesin bir karar almayışını normal karşılıyorum. Ancak savunma hakları kullanıldıktan ve dosya üstündeki gizlilik kararı kalktıktan sonra sanıyorum ki gerçekçi bir karar alınabilecek. Bu kararlara da taraftar duygularıyla değil, hukuka ve kurallara saygı içinde bakmamız gerekecek.

Atilla Gökçe - Milliyet Gazetesi Yazarı: TFF olayı öteleyerek iyi yapmadı. Avrupa'da bunun örnekleri var. Avrupa federasyonları bunu cesurca yaptı. Mesela İtalya bunu yaptı, karara vardı. Şüpheye ve kanaata göre cezaları verdi. TFF de bunu yapabilirdi.

Şadan Kalkavan - Fenerbahçe Eski Yöneticisi: Federasyon çok doğru bir karar verdi, Fenerbahçe ligden düşmeyecek ve şampiyonluğu devam edecek, Fenerbahçe sezona şampiyon olarak başlayacak, bundan sonra kulüp olarak lig başlayana kadar transferlerini yapıp, son hazırlıklarını tamamlayacaklardır, bundan kimsenin şüphesi olmasın, daha sonra sezon başlar, burada şuna dikkat çekmek gerekir, bu iş burada kapandı diye bir şey söz konusu değil, iddianame kabul edildiğinde bu iş tekrar gündeme gelecek o zaman Fenerbahçe suçlu bulunursa yargı kararına göre küme düşürülür, ama buna yargı karar verecek" diye konuştu.

Aziz Üstel - Spor Yazarı: Federasyon bu kararla, "Teşvik primi serbest, herkes bildiğini yapsın, yeter ki elinde parayla yakalanmasın" demiş oldu.

Teknik direktör sahaya giriyor, ceza veriyorsun, oyuncu diğerine yumruk atıyor ceza veriyorsun burada da sen kararını ver eğer itirazı olan varsa tahkim diye bir müessese var, herkes oraya başvursun.

Ama Federasyon Başkanı bir karar alamıyor, kulüplerden çekiniyor, taraftardan çekiniyor, ötekinden, berikinden çekiniyor...

9 Eylül'de lig başlayacak sen 15 Mart'ta bir karar alırsan o zaman ne olacak? Dediğim gibi federasyon bu kararıyla "Minareyi çal, ama kılıfına uydur" diyor. Sporda şiddet yasası niye bir yasa çıktı, niye çıktı bu yasa peki?

Beşiktaş: Verilmesi gereken bir karardı

BEŞİKTAŞ, TFF’nin aldığı ‘İddianameyi bekleme’ kararına resmi siteden yorum getirdi: “Türk futbolunda ortaya çıkan olağanüstü durumu yasalar ve talimatlar çerçevesinde, sürecin başından bu yana Türk futbolunun çıkarlarına uygun olarak ve sağduyu ile yöneten TFF Yönetim Kurulu’nun aldığı kararı, beklediğimiz ve verilmesi gereken bir karar olarak değerlendiriyoruz.”

‘Önümüz berraklaştı!’

F.BAHÇE Teknik Direktörü Aykut Kocaman da TFF’nin aldığı kararı değerlendirdi: “Başkanın özellikle vurguladığı açıklamalarda ince eleyerek, kılı kırk yararak bir karar verdiler. Bence doğru karar verdiler. Hem takımımız adına hem futbolumuz adına hayırlı uğurlu olsun.

9 Eylül’de şampiyon takım sahaya çıkacak. Hem takımımız hem F.Bahçeliler hem futbolumuz için hayırlı olsun. Belirsizliğin bitmesi, bir şekilde önümüzün berrak hale gelmesi hepimiz için sevindirici. Bugünkü (dün) antrenmanla başlayan süreçte bizim için zevkli, iştahlı ve futbol adına güzel antrenmanlar olacak.” (Vatan)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler