LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Kaleye bir geçti, pir geçti...
Kaleye bir geçti, pir geçti...
10 Nisan 2012 12:33
Ankaragücü'nün genç file bekçisi Bayram Olgun'un futbola başlangıç hikayesi, film senaryolarını aratmıyor.

Başkentin sarı-lacivertli temsilcisinin kalesini koruyan 21 yaşındaki file bekçisi Bayram Olgun, futbola çok küçük yaşlardan beri meraklı olduğunu anlattı.

Çocukluğunda sokak aralarında yapılan maçlarda gol atmayı sevdiği için çoğunlukla santrafor mevkisinde oynadığını dile getiren Bayram Olgun, zaman zaman kaleye geçtiğini, ancak kaleciliğe ilgisinin olmadığını söyledi.

Bayram Olgun, kaleciliğe başlama öyküsünü ise şöyle anlattı:

''Antalya'da ilköğretim okulunda eğitim gördüğüm sırada, okulun bahçesinde yapılan okul takımı seçmelerini izlemeye gitmiştim. Ayağımda ayakkabı bile yoktu, terlikle seçmeleri izliyordum. Beton zeminde gerçekleştirilen seçmelerde, kaleci sakatlandı. O dönemlerde çocuklar pek fazla kaleye geçmezlerdi. Kaleye benim geçmemi istediler. Benim kalesini koruduğum takım, gol yemeden galip geldi. Okul takımının hocası da, 'seçmeleri kazandın' diyerek beni okul takımına aldı. O sene okullar arasında yapılan turnuvada Türkiye 3'ncüsü olduk. Ben de en iyi kaleci seçildim. O turnuvanın ardından Antalyaspor ile birlikte 3-4 amatör takım beni altyapılarına istedi. Ben de Antalyaspor'u tercih ettim.''

Olgun, 2.5 yıl Antalyaspor altyapısında oynadıktan sonra kırmızı-beyazlı takımdan ayrılarak Antalya Yolspor'a gittiğini, 2005 yılında da Ankaragücü altyapı hocalarının dikkatini çektiğini ve ardından sarı-lacivertli takımın altyapısına transferinin gerçekleştiğini ifade etti.

Ankaragücü Kulübü'nün altyapısında deneyimli antrenörlerden iyi bir kalecilik eğitimi aldığını vurgulayan Bayram Olgun, bunun karşılığını da 4 sene önce (A) takıma çıkarak gördüğünü belirtti.

Genç eldiven, (A) takıma yükseldiğinde önünde Senecky, Serkan Kırıntılı, Özden Öngün, Bora Körk gibi deneyimli ve oldukça iyi kalecilerin olduğunu da vurgulayarak, kaleye geçmek için pes etmeden, umudunu tüketmeden, çalıştığını ve sabrettiğini söyledi.


-Deneyimli kaleciler takımdan ayrılınca...-


Ankaragücü Kulübü'nde yaşanan maddi sorunların ardından takımdaki kalecilerin sözleşmelerini feshederek takımdan ayrıldığını hatırlatan Bayram Olgun, şunları kaydetti:

''Kısmet bugünlereymiş. Özellikle ligin ikinci yarısından itibaren hocam güvenerek, kalede bana şans veriyor. Ben de kendisini mahcup etmeme adına elimden gelenin fazlasını yapmaya gayret ediyorum. Bir gün, bu çok sevdiğim Ankaragücü'nün kalesini koruyacağıma inanıyordum. Bu gerçekleştiği için de çok mutluyum. Çocukluğumda izleyici olarak gittiğim okul takımı seçmelerinde kaleci sakatlanınca kaleye geçerek adım attığım futbol dünyasında, bugün 102 yıllık bir camianın kalecisiyim. Bu yaşadıklarım benim için gurur verici. Ancak herkesin bildiği gibi tek üzüntümüz Ankaragücü'nün bu durumda olması. Ancak büyük Ankaragücü camiası bugünleri de atlatacaktır.''


-''Türk kalecilere şans verilmeli''- 


Bayram Olgun, ''Türkiye'de kaleci yetişmiyor'' şeklindeki eleştirilere katılmadığını, bugün çok sayıda genç eldivenin takımlarında forma giyebilmek için şans beklediğini belirtti.

Türkiye'de tek sorunun yerli genç kalecilere güvenilmemesi olduğuna değinen Bayram Olgun, ''İspanya'da Casillas forma giydiğinde 17 yaşındaydı. Ülkemizde çok iyi kaleciler var ama yabancı hastalığı olduğu için genç kaleci şans bulamıyor. Türk kalecilerine şans verilsin ki onlar da ne yapacaklarını gösterme fırsatı bulsunlar'' dedi.

Genç file bekçisi, Türkiye'de en en iyi yerli kalecilerin Fenerbahçe'den Volkan Demirel ve Beşiktaş'tan Rüştü Reçber, yabancı kalecinin ise  Galatasaray'dan Muslera olduğunu ifade etti.

Olgun, ailesi ve çevresindekiler tarafından Fenerbahçe kelecisi Volkan Demirel'e benzetildiğini de aktardı.


-''Hedefim, (A) Milli Takım''-


Bayram Olgun, her sporcu gibi kendisinin de hedeflerinin olduğunu ve bu hedeflerine ulaşmak için çalışmalarını sürdürdüğünü anlatarak, ''Henüz 21 yaşındayım. Hedefim uzun yıllar Ankaragücü kalesini koruyarak kaptanlığa kadar yükselmek ve A Milli Takım formasını giyebilmek. 7 senedir buradayım ve gerçekten kulübümü çok seviyorum. En son hedefim ise bir Türk kaleci olarak, Avrupa'da bir takımda forma giymek'' diye konuştu. AA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler