LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
İşte Trabzonspor'u bekleyen cezalar...
İşte Trabzonspor'u bekleyen cezalar...
11 Mart 2014 07:04
Bülent Yıldırım tarafından tatil edilen karşılaşmayla ilgili nihai kararı TFF yönetim kurulu verecek. Olaylarla ilgili kararı ise PFDK.

Trabzonspor - Fenerbahçe maçında 53. dakikadaçıkan olaylar sebebiyle oyununun durmasına neden oldu.

Olaylı Trabzonspor - Fenerbahçe maçı 54. dakikada çıkan olaylar sebebiyle durdu. HakemBülent Yıldırım soyunma odasına gitti.

Futbol Talimatnamesi ise bu konuda 19. maddede şu ifadeleri buyuruyor:

Ceza yağacak

Bülent Yıldırım da tıpkı Beşiktaş-Galatasaray maçında Fırat Aydınus'un yaptığı gibi maça devam etmedi. Bundan sonra olacaklar ise çok net. Önce Türkiye Futbol Federasyonu toplanacak.Hakem, temsilci ve gözlemci raporlarına başvuracak. Maçın görüntüleri de yayıncı kuruluştanistenecek. Ardından ceza kısmına geçilecek. Maçın hükmen 3-0 Fenerbahçe üstünlüğü ile tescil edilmesi bekleniyor. Ayrıca saha içi olaylar sebebiyle 3 küfürlü tezahüratlar sebebiyle de 1maç ceza verilmesi bekleniyor.

Yani Trabzonspor, Fenerbahçe maçında hem 3-0 hükmen yenilmiş sayılacak hem de en az 4maç sahası kapatılacak.

"MADDE 19 - GÜVENLİK NEDENİYLE MÜSABAKALARIN
TAMAMLANAMAMASI

(1) Müsabaka hakemi;

a) Müsabakanın, kulübün futbolcusu, yöneticisi, teknik adamları ile diğer kişilerin ayrı ayrı veyabirlikte hakeme veya rakip takım futbolcu ve mensuplarına fiili eylemde bulunmaları, kavgaya sebebiyet vermeleri ve bu eylemleri dolayısıyla müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması,

b) Seyircilerin taşkın ve edebe aykırı hareketleri ile birlikte müsabakaya müdahaleleri sonucunda müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması,

hallerinde müsabakayı tatil ettiğini ilan eder. Bu hallerde TFF Yönetim Kurulu, ihlali gerçekleştiren takımlardan birinin veya her ikisinin hükmen yenik sayılmasına karar verebilir. Ayrıca disiplin kurulları eylemlerin ağırlığına göre galibiyet halinde verilen puan kadar puantenziline karar verebilirler.

(2) Müsabaka eleme usulüne göre düzenlenmişse, TFF Yönetim Kurulu, hükmen mağlubiyet kararıyla beraber takımın o sezon için bu müsabakalardan ihracına karar verir. Bu durumdadisiplin kurulu, eylemin ağırlığına göre ilgili takımın ertesi sezon aynı mahiyetteki müsabakalardan ihracına karar verebilir. Play-Off sisteminde oynanan müsabakalarda ertesisezon aynı mahiyetteki müsabakalardan ihraç kararı verilemez.

(3) TFF Yönetim Kurulu, 1. fıkrada öngörülen tüm durumlarla ilgili olarak karar verirken, müsabakanın hakemlerinin, gözlemcilerinin, temsilcilerinin, Merkez Hakem Kurulu ve Temsilciler Kurulu Üyelerinin, Disiplin Müfettişlerinin ve ilgililerin raporlarını ve her türlü delili göz önünde bulundurur.

(4) TFF Yönetim Kurulu, yaptığı değerlendirmede, müsabakanın tatil kararlarını uygungörmediği takdirde, maçın tekrarlanmasına veya yarıda kaldığı andaki sonucu ile tescil olunmasına karar verebilir. 8 (5) Bu maddede belirtilen sebeplerle aynı sezonda ikinci kez müsabakanın tamamlanamamasına sebebiyet veren takımlar hakkında yukarıdaki hükümler uygulanır.

(6) Bu maddede belirtilen sebeplerle aynı sezonda üçüncü kez müsabakanın tamamlanamamasına sebebiyet veren takımlar hakkında disiplin kurulunca ayrıca galibiyet halinde verilen puan kadar puan tenziline karar verilir.

(7) Bu maddede belirtilen sebeplerle aynı sezonda dördüncü kez müsabakanın tamamlanamamasına sebebiyet veren takımlara TFF Yönetim Kurulu tarafından o müsabaka ile ilgili olarak hükmen mağlubiyet kararı verilir. Ayrıca söz konusu takım disiplin kurulu kararıyla bulunduğu sezonda müsabakalardan ihraç edilerek, bir alt lige düşürülür ve bu takımlamüsabakası olan takımlar müsabaka yapmaksızın hükmen galip sayılırlar. Disiplin Kuruluayrıca bu durumda olan takımların takip eden sezonda da müsabakalardan ihracına karar verebilir. Alt lig bulunmaması halinde ilgili takımın bir sezon süresince ligden ihracına karar verilir.

(8) Disiplin Kurulu'nun bu madde kapsamında puan tenzili veya ihraç cezası vermiş olması saha olayları nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı uyarınca saha kapatma ve seyircisiz oynama cezası başta olmak üzere, diğer cezaların da verilmesine engel teşkil etmez.

MADDE 20 - DİĞER NEDENLERLE MÜSABAKANIN TAMAMLANAMAMASI

(1) TFF, 19. maddede belirtilen hallerin dışında ortaya çıkan zorlayıcı sebepler dolayısıyla müsabakanın yarıda kalması halinde ise yarıda kalan müsabakanın başka bir günde yarım kaldığı andaki şartlarla tamamlanmasına, yeniden oynanmasına veya müsabakanın yarıda kaldığı andaki sonucu ile tescil edilmesine karar verir.

(2) Müsabakanın başka bir gün yarım kaldığı andaki şartlarla tamamlanmasına veya yenidenoynanmasına karar verildiği takdirde, kişilerin müsabakada yer alma uygunluğu açısından bu talimatın 18. maddesinde yer alan hükümler kıyasen uygulanır. "

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler