LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Medipol Başakşehir306222
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Sivasspor3044-5
 • 16. Gençlerbirliği3030-14
 • 17. Atiker Konyaspor2929-5
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
İşte meclisin derbi tahmini
İşte meclisin derbi tahmini
07 Mart 2015 09:04
"İç Güvenlik Paketi" için TBMM Genel Kurulu'nda gece gündüz mesai yapan bakanlar ve milletvekilleri, bu sıcak gündem içerisinde hafta sonu oynanacak Fenerbahçe-Galatasaray derbisini değerlendirdi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, bu tür önemli maçların, önemli kardeşliklerin ortaya çıkarılması için birer fırsat olduğunu belirterek, "Onlar rakiptir ama maçın tatlı bir rekabet içerisinde geçmesini istiyorum. Aslında yenilen takım, bir sonraki maç için motive olarak nasıl başarılı olabileceği konusunda daha çok çalışabilir ve o maça hazırlanabilir" dedi.

Bakan Ala, "maçlarda zaman zaman kavgalar olduğunun" anımsatılması üzerine, "Olmaması gerekir. Olmaması için bizler tedbirlerimizi alacağız, takımlar da tedbirlerini gözden geçirmelidir. Kardeşlik içinde, Türkiye'ye ve takımlarımıza yakışır bir maç olmasını diliyorum. Şimdiden her iki takıma da başarılar diliyorum" sözlerini sarfetti.

Fenerbahçe'li AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır, Galatasaraylıları, seçim bölgesi olan İstanbul birinci bölgede, Kadıköy'de ağırlamaktan mutluluk duyacağını belirterek, "Kendilerine iyi bir ev sahipliği yapacağız. Güzel bir maç olmasını ve seyirciyi tatmin etmesini istiyorum. İki tarafa da başarılar dilerim. İnşallah benim de ailemin de tuttuğu Fenerbahçe'nin kazanmasını temenni ederim" dedi. Satır, maçı Fenerbahçe'nin 2-0 kazanacağını söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, Fenerbahçe-Galatasaray derbisinin beraberlikle sonuçlanacağını tahmin etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, spor adına, centilmenlik adına çok heyecanlı bir maç olmasını diledi. Aydın, "Diliyoruz ki Türk sporuna yakışır, futbol ve seyir zevki olan bir maç olur. Fenerbahçe'li olarak gönlüm Fener'in kazanmasından yana. 2-1 alırız diye düşünüyorum. Golün birini Moussa Sow'dan bekliyorum" dedi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, "hafta sonu Fenerbahçe-Galatasaray derbisinin olduğunun anımsatılması" üzerine, "Evet hafta sonu derbi var, Adana derbisi var, Adanademirspor-Adanaspor arasında. Adanademirspor 2. sırada, inşallah süper lige çıkacaktır. Adanaspor de küme düşme hattından yukarıya doğru çıkıyor. İnşallah centilmence bir maç olur ve Adana kazanır" diyerek Adana derbisine vurgu yaptı.

Beşiktaş'lı olarak Türkiye'deki maçlar yerine Avrupa'daki maçları takip ettiğini belirten Ünüvar, "Avrupa'da mart ayına kalan tek Türk takımı Beşiktaş. Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde dostluğun ve centilmenliğin kazanmasını istiyorum ama birbirlerini de üzmesinler. Fenerbahçe'nin galibiyete daha yakın olduğunu düşünüyorum, 2-1 Fenerbahçe diyorum" diye konuştu.

Derbi maçların havasının farklı olduğunu vurgulayan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, "Bu maç her türlü sürprize açık. Galatasaray kazanırsa Fenerin işi zorlaşır. Maç tahminim 1-1" değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, Fenerbahçeli olduğunu ama fanatik olmadığını belirterek, "Hangi sporda olursa olsun zekaya, emeğe hürmet eden birisiyim. Fenerbahçe'nin sporseverin gözünde yeniden dirilmek istiyorsa bu maçı alması lazım. Çünkü kötü gidiyor. Tarafsız bir değerlendirme yaparsak maçı Galatasaray'ın alacağı gözüküyor ama Fenerbahçe derbi takımı ve maç da Kadıköy'de. Bunların hepsini değerlendirdiğimiz zaman Fenerbahçe, 'ben de varım' demek istiyorsa bu maçı almak zorunda. Bu duyguyla çıkacakları için, iddiasının olacağını düşünüyorum. Ama bu maçta Galatasaray'ı bu maçta daha şanslı görüyorum. Ne yazık ki Galatasaray 3-1 kazanır" diyerek, Galatasaray'ın daha avantajlı olduğuna işaret etti.

Maçla ilgili görüşü sorulan AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, Fenerbahçe fanatikliğini "Yer sarı gök mavi" diyerek ortaya koydu. Skor tahmininde bulunmasının istenmesi üzerine ise Bürge, "Skor çok önemli değil, Fenerbahçe galip gelsin de ne olursa olsun" dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, son haftalarda puan kayıpları yaşayan Fenerbahçe'nin bu derbide bunları telafi edeceğine ve kötü gidişe dur diyeceğine inandığını ifade ederek, Fenerbahçe'nin maçın favorisi olduğunu söyledi. Bak, Fenerbahçe'nin 2-1 ya da 3-1 kazanacağını belirtti.

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit: "1-1 berabere"

AK Parti İstanbul Milletvekili Sevim Savaşer: "Galatasaray 2-0 alır"

AK Parti Ankara Milletvekili Nurdan Şanlı: "0-0 veya 1-1 berabere biter"

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, maçın skorunu Fenerbahçe lehine 1-0 olarak tahmin ederken; CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, "2-1 Fenerbahçe kazanacak, golleri de Show ve Emre atacak" diyerek iddiasını ortaya koydu.

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, "Tek olsun ama bizim olsun, Fenerbahçe kazansın"; CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da "Ben Galatasaray'ın kazanacağını ve aradaki farkın 7 puana çıkacağını düşünüyorum. Galatasaray 2-0 kazanacak. Golün birini de Selçuk frikikten atabilir" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, altıncı hissinin Fenerbahçe ve Galatasaray'ın berabere kalacağını söylediğini ifade ederken; CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, "Berabere biteceğini düşünüyorum, maç sonucu da 1-1 olacak gibi" diye konuştu.

MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, "Beşiktaşlı olarak tercihim maçın berabere bitmesi ama takımların form durumuna bakarsanız Fenerbahçe daha iyi gibi" dedi. Galatasaray'de Melo'nun olmamasını büyük eksiklik olarak değerlendiren Uzunırmak, "Derbi maçları, diğer maçlar gibi tahmin edilen skoru getirmiyor. Derbi maçları sürprizdir. O gün hangi takım iyi konsantre olmuşsa onun şansı daha fazla oluyor. Derbilerde 'şu iki maçtır kazanıyor, şu üç maçtır kaybediyor' gibi değerlendirmeler pek fayda etmiyor, derbilerin havası farklı oluyor ama Fenerbahçe kazanacaktır" sözlerini sarf etti.

"Fenerbahçe yener, yenmesi de gerekiyor ama yenmese de canı sağ olsun" diyen MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, maçta, dünya ve UEFA kupalarında Türkiye'yi ileriye götürecek performans ortaya çıkmasını istedi.

Yeniçeri, "Kendi kendimizi tatmin etmeyelim, bize dünya performansı göstersinler. Bu iki takım her zaman birbirini yenebilir önemli olan iki takımın ortaya koyacağı performansın, dünya takımlarını tehdit etmesidir. Ama maalesef biz dışarıda olumsuz sonuçlar alıyoruz. Futbolculara ve teknik direktörlere aşırı para veriyorlar. Bu kadar para alınca da manevi motivasyonlarını kaybediyorlar. Türkiye'deki futbol otoritelerini de başarısız görüyorum" dedi.

MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan, Fenerbahçe'nin maçı 2-0 kazanacağını belirtti.

MHP Mersin Milletvekili Mehmet Şandır ise "Gönlüm Fenerbahçe'nin kazanmasından yana ama iyi oynayan, hak eden kazansın, Türk futboluna katkı veren bir kalite ortaya çıksın. Maç bir oyundur, oyun oynandığı unutulmasın. Ama oraya gelen 50 bin seyirciye de gol seyrettirilmeli. Fenerbahçe 2-0 alır" değerlendirmesini yaptı.

HDP Muş Milletvekili Demir Çelik de Fenerbahçe'nin maçı 2-1 kazanacağını, Fenerbahçe'nin gollerini Moussa Sow ve Emenike'nin, Galatasaray'ın golünü ise Burak'ın atacağını söyledi.

 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler