LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray296035
 • 2. Beşiktaş295932
 • 3. Medipol Başakşehir295920
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor2944-4
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
İşte Fenerbahçe'nin Avrupa planı!
İşte Fenerbahçe'nin Avrupa planı!
05 Mayıs 2014 08:08
Fenerbahçe kulübünün doğrulamadığı ancak kulübe geldiği iddia edilen CAS kararları sarı lacivertli camiada hareketli saatlerin yaşanmasına sebep oluyor.

Fenerbahce yonetiminin israrla üstünde durduğu yeniden yargilama ısrarı sari lacivertliler icin önemli bir gündem oluşturuyor. Fenerbahce yonetimi Turkiye'de dosyada adı geçen isimler icin yeniden ve 'adil' yargilanmayi isterken kulüp için de bu yolla konuyu UEFA'ya tasimak istiyor. Detaylar ise sari lacivertlilerin bu sezon Avrupa'ya gidip gidemeyeceğini belirleyecek. Peki o ayrintilar ne? İste Fenerbahce'yi Avrupa'ya götürebilecek o detaylar...

Üç şart var

Fenerbahce yönetimi ve camiasinin yeniden yargilanma talebi üç sartla gerçekleşebilir. İlki 13. Agir Ceza Mahkemesi'nin yeniden yargilama taleplerini kabul etmesi. Bilindiği gibi yeniden yargilama ve infaz gibi hukuki süreçlerde yetkilendirilen son yer 13. Agir Ceza Mahkemesi olmustu. Bu kurum ya infaz icin ya da yeniden yargilama icin kararı verecek.

Fenerbahce'nin sürecte adi gecen ve ceza alan isimlerin yeniden yargılansın dediği ve bu isteğini bildirdiği diger kurum da Turkiye'nin hukuk alanindaki en yuksek yeri olan Anayasa Mahkemesi. Eger Anayasa Mahkemesi bireysel talepleri dikkate alir ve yeniden yargilama karari verirse dava baştan gorülecek. Cezalar ise ortadan kalktiğindan dolayı Aziz Yıldırım ve dosyada adı geçen isimler dava bitene kadar cezaevine girmeyecek. Dava sonunda haklı olduklarını ıspatlayabilirlerse de ceza almayacaklar. Ayrıca yeniden ve adil yargılanma talepleri kabul edilirse bircok tape ve sonradan üretildiği iddia edilen deliller de geçersiz olacak. Hukuksuz dinlemeler ve davayı OYM'lere taşımak için dosyaları birleştirdikleri çete suclamasi da ortadan kalkacak.

İddialar harekete geçirdi

Sari lacivertliler son olarak çıkabilecek yeni bir delil ya da süreci başlatan ya da icinde olan isimlerin itiraflarini bekleyecek. Yani bir delil ya da konuyla ilgili bir itiraf gelirse başvurular yapılacak ve yeniden adil yargilanma talepleri iletilecek. Son günlerde iki polis memurunun surecle ilgili Savcılara yaptığı iddia edilen itiraflar Fenerbahçe yonetimini harekete gecirdi. Avukatlar konuyla yakindan ilgilenirken 13. Agir Ceza Mahkemesi'nin durumu dikkate almasi istendi.

Fenerbahçe'nin avukatları şahıslar ve kulüp için Avrupa İnsan Haklari Mahlemesi'ne de kısa süre içinde başvuruları yapacak. 17 Aralık ve sonrasında değisen hukuk süreçleri ve ortaya atilan iddialar hem İsvicre Federal hem de Avrupa İnsan Haklari Mahkemelerine taşınacak. Fenerbahce yonetimi gerekçeli CAS kararının ardından bu başvuruları gerçekleştirecek. Hukuk alanındaki skandallar ve devlet idaresine kariştığı iddia edilen paralel yapının davaları nasıl etkilediği ve karar mercilerini kontrol ettiği konuları belirtilecek.

Ceza ertelenebilir

Fenerbahçe yönetimi yeniden yargilama kararı çıkarsa bu yil çekilmesi gereken cezanin da ertelenecegini dusunuyor. Hatta bu konuda cok emin olan hukukcular ve yoneticiler yeniden yargılama kararının çıkması halinde Şampiyonlar Ligi'ne gidileceği iddia ediyor. Fenerbahceli idareciler gerekceli CAS kararının gelmesini ve yeniden yargilama taleplerinin sonuclanmasini bekliyor. Yeniden yargılama kararı çıkmasa dahi hem Avrupa İnsan Haklari Mahkemesi hem de İsvicre Federal Mahkemesi'ne başvurular kesin olarak yapilacak. Sari lacivertli yoneticiler ozellikle Turk yargisinin yeniden yargılama konusunda olumlu karar vereceğini düşünüyor.

CAS kararı çok önemli

Fenerbahçe’nin yargılanma sürecinde de bahsettiği rahatsızlıklardan olan hukuksuz dinlemeler ve ÖYM uygulamaları süreci etkileyebilecek önemli unsurlardan. Fenerbahçe hakkında verilecek gerekçeli kararın detaylarında bu unsurlar yer alırsa sarı lacivertliler için büyük bir umut ışığı doğabilir. Çünkü kulüp, hukuksuz dinlemeler ve ÖYM uygulamalarında dolayı böyle bir cezanın alınamayacağını daha net bir şekilde ifade edebilir. Ayrıca CAS kararlarında CAS hakemi şerhini usul acısından koyarsa ya da koymuşsa bu sarı lacivertliler için büyük bir önem teşkil ediyor çünkü şerh esastan koyulursa kulübün İsviçre Federal Mahkemesi'ne başvurma hakkı ortadan kalkıyor.

 

EUROSPORT

Etiketler: , , ,
SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler