LİGLER
  • TakımOPAv
  • 1. Galatasaray306336
  • 2. Beşiktaş306234
  • 3. Medipol Başakşehir306222
  • 4. Fenerbahçe306030
  • 5. Trabzonspor30469
  • 6. Göztepe3044-5
  • 16. Osmanlıspor FK3032-6
  • 17. Gençlerbirliği3030-14
  • 18. Karabükspor3012-50
  • Tümü
YENİ HABERLER
İşte Beşiktaş'taki skandalın perde arkası
İşte Beşiktaş'taki skandalın perde arkası
19 Ağustos 2014 08:48
Beşiktaş'ta 283 kişinin divan üyeliğinin düşürülmesi ile patlak veren skandaldan yönetimin de haberinin olduğu ortaya çıktı

Üst üste 3 toplantıya mazeret göstermeden katılmadıkları için 283 kişinin Divan Kurulu üyeliğinden çıkarılması skandalıyla ilgili dün ortaya çıkan gerçek yönetimin kurulunun da bu yaşananlardan haberinin olduğunu açıkça gösterdi.

Aralarında kulüpte başkanlık yapmış, camianın önde gelen isimlerinin de bulunduğu kişilerin üyeliklerinin düşürülmesiyle ilgili olarak Beşiktaş Başkanı aynı gün "Yönetim kurulumuzun yetkisi ve bilgisi dışında bir uygulama" açıklamasını yaptı.  

Her şey kayıt altında

Fakat üst üste 3 toplantıya katılmayanların üyeliklerinin düşmesiyle ilgili olarak kararın alındığı 5 Mayıs 2013 tarihli tüzük tadil kongresinin toplantı tutanağında yazanlar Beşiktaş Başkanı'nın sözlerini tekzip eder nitelikte.

Nedeni ise o günkü tüzük tadil kongresine katılan 540 civarında üyenin büyük çoğunluğu maddelerin oylanmasının ardından salondan çıkarken, içeride 42  kişikalıyor. Ve o esnada söz alan Atıf Keçeci normalde gündemde olmayan maddeyi kongre gündemine taşıyor. 

"Katılıyor musunuz?"

Keçeci "16 bin 500 üyeli, yıllık 160-170 milyon TL bütçesi olan bir kulübün geleceğine yön verecek tüzük tadil kongresinde 60-70 kişiyiz. Bu böyle olmamalı. Benim önerim mazeretsiz olarak arka arkaya 3 divan toplantısına gelmeyen üyenin, divan üyeliği düşsün" önerisinde bulunuyor.

Kongre divan başkanı Erdoğan Tuncer, başka söz alıp almayanın olduğunu sorduktan sonra salt çoğunluğu toplantıda hazır bulunmak zorunda olan yönetim kuruluna katılıp katılmadıklarını soruyor. 

Yönetim: Katılıyoruz

Yönetimi temsil eden üyeler de "Evet öneriye katılıyoruz. Yönetim katılıyor" karşılığını veriyor. Ardından ise Karadeniz "Bu madde toplantılara devam süreci olarak toplantıya 3 kere mazeretsiz katılmayan üyelerin üyeliği düşer" dedikten sonra maddeyi oylamaya sokuyor ve o esnada salonda bulunan 42 kişi skandal karara imzayı atıyor. Ve bu kararın alınma süreci ve konuşmalar tüzük tadil toplantısının toplantı tutanağında kayıt altına alınıyor.        

Divan'ın önerdiği:
 
"Toplantılara mazeretsiz olarak (6) altı kez art arda katılmayan üyelerin Divan Kurulu üyeliği kendiliğinden düşmüş sayılır. Divan Kurulu üyeliğinde 25 yılını doldurmuş veya 65 yaşını doldurmuş üyeler için, hangisi önce gelirse bu madde uygulanamaz.
 
Tüzükte yer alan: 

"Divan Kurulu Toplantılarına mazeretsiz olarak üç kez art arda katılmayan üyelerin divan kurulu üyeliği kendiliğinden düşmüş sayılır" 

Görüşler

Atilla Gökçe: Tarihi hatadan acil dönülmeli

Aklına esen tüzüğe bir madde koydurup bu tip kararların alınmsına neden okuyor. Bu tartışma genel kurulda değil, tüzük tadil kongresinde yapılmalıydı. Bu abuk subuk madde, siyah-beyazlı kulübe birçok emeği geçmiş çok değerli insanların ihraç edilmesine neden oldu. 

Bu süreçte acil olarak yüzük değişikliğine gidilmeli ve söz konusu bu madde kaldırılmalıdır. Daha sonra Divan Kurulu'ndan devamsızlıktan ihraç edilen kişilerin ismi tek tek zikredilip, bu hata düzeltilmelidir. Başkan Orman sanıyorum bu tarihi hatadan dönecektir. Aksi takdirde kırgınlıklar kaçınılmaz olur.

Faik Gürses: İnsanlık duruşuna sığmaz

Beşiktaş Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz hala 'Suç bende değil' diyor. Buna saygı duymak lazım. Ancak Sayın Karadeniz önüne gelen bu 283 kişilik listeyi gördüğünde 'Bu iş medyaya düşmeden kendi aramızda halledelim. Daha sonra gereği neyse yaparız' demesi lazımdı.

Sonuçta listedeki söz konusu isimler kulübe yıllarca karşılıksız destek vermiş kişiler. Onlara yapılan bu muamele bırakın Beşiktaşlılık duruşunu insanlık duruşuna sığmayan bir durum. İşin kolay tarafını seçenler şimdi de 'Acaba durumu nasıl toplarlarız?' diye kasıyorlar. 

İşte o tutanak:

rs1-010.jpeg

ŞAMPİY10

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler