LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Medipol Başakşehir306222
 • 2. Galatasaray296035
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor3044-6
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
İnönü Stadı'nın yıkımına başlandı!
İnönü Stadı'nın yıkımına başlandı!
02 Haziran 2013 21:59
BJK İnönü Stadı yenile projesine bugün BJK İnönü Stadı’nda yapılan törenle başlandı.

Yıkım törenine geçmeden önce protokol tribünü önünde misafirlere kokteyl düzenlendi. Yıkım törenine Başkan Fikret Orman’ın yanı sıra, İkinci Başkan Ahmet Nur Çebi, Genel Sekreter ve Kartal Yuvaları'ndan Sorumlu Üye Metin Albayrak, Futbol Komitesi Üyesi Deniz Atalay, Basın Sözcüsü ve Tesisler Komitesi Üyesi Berkan Gocay, Yatırımlar Komitesi Üyesi Yalçın Kaya Yılmaz, Pazarlama Komitesi Başkanı ve Yeni Stadyum Projesinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Umut Güner, Basketbol Komitesi Üyesi Abdullah Sözer, Divan ve Genel Kurul üyeleri, taraftarlar ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

Yıkım töreninde konuşan Başkan Fikret Orman, bu projenin yönetime geldiklerinden itibaren önem verdikleri konu olduğunu söyleyerek, “Beşiktaş’ın en önemli problemlerinden biri stadyum problemidir. Mevcut stadyumumuzun ihtiyaçları karşılamaması, can tehlikesi taşıması, deprem yönetmeliğine uymaması ve rakiplerimizle aramızda çok ciddi gelir farklarının oluşmasından dolayı benim yönetici olduğum 2002 senesinden bu yana uğraştığım bir projedir.

Geldiğimizde hemen başlamak istiyorduk, o şekilde de açıklama yapmıştık. Fakat geldiğimizde gördüm ki, Beşiktaş’ın stada başlanması için yapılan hiçbir adımı yok. Bu süreç çok uzun bir süreçti. Bu sürece ilk önce bölge planlarını yaparak başladık, ardından 5 binlikleri ve binlikleri 3 defa yaptık ve hiçbir itiraz olmadan geçirdik. Anıtlar Kurulu’nda kararlar aldık, bölge planını bir defa daha geçirdik. Sonucunda bütün bu süreçlerde benle beraber, çalışan başta Yönetim Kurulu Üyemiz Umut Güner olmak üzere, diğer profesyonel arkadaşlarımız çok büyük emek sarf ettiler ve sonucunda Beşiktaş’ın İnönü Stadı’nın resmi yıkım izniyle beraber tüm işlemleri bitmiştir. Bu zor süreçte biz geldiğimiz günden beri aynı şeyi söylüyoruz. Yöneticilik icraat yapmaktır. Bu güne kadar genel kurul üyelerinin önlerine projeler, maketler geldi, bizler ise sizin karşınıza somut olarak yaptıklarımızla geldik. Bugün de burada hep beraber İnönü Stadı’nın yıkımına başlayacağız. Bugün yapacağımız bu yıkım ilk etapta sembolik olarak yapılacaktır. Biz kamu kuruluşuyuz, kamu yararına derneğiz. Kamu yararına dernek olarak bugüne kadar hep yasal zeminlerde hareket ettik. Bu süreçte gerçekten hükümetimiz, Başbakanımız ve Bakanlarımız bize çok büyük destek vermiştir. Onların bu desteği olmasaydı bugün bu halde olamazdık. Bugüne gelene kadar da hep o desteği arkamızda hissederek geldik. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız, tüm genel müdürlükler dahil olmak üzere bize hep destek verdiler.

Sonuç olarak geçen hafta yıkım ruhsatımızı aldık ve iş artık icraata dökmeye kaldı. Bu seçim sürecinde bazı engellemelerle bazı yanlış yönlendirmelerle karşı karşıya kaldık. Hep bunlara sustuk, bizim işimiz Beşiktaş’ın menfaatine göre hareket etmektir. Biz yapan tarafımız, biz bugün stadı yıkıyoruz ama yapmak üzere yıkıyoruz. Bugüne kadar her şey yıkmak üzerine olan siyasetle yapıldı. Bunu bütün Beşiktaşlıların, kalplerine ve vicdanlarına bırakıyorum. Beşiktaşlılık, bunu gerektirmez, Beşiktaşlılık; Beşiktaş’ın menfaatleri için destek vermeyi gerektirir. Maalesef kamuoyu yanlış yönlendirildi, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’yle de konuştum, Sayın Bakanımıza da yanlış bilgiler intikal ettirildiğine inanıyorum. Biz ihalelerimizi yaptık, gazetelere ilanlarımızı verdik. İhaleye katılan şirketler ihale dosyalarını aldılar. Sayın 2. Başkanım Ahmet Nur Çebi, gözetiminde İhale Komisyonu ihaleleri yaptı. Firmalarla geçen haftalarda sözleşmelerimizi imzaladık. Beşiktaş, yapması gereken her şeyi yapmıştır. Gençlik ve Spor Bakanımızla da gayet uyumlu olarak çalışmaktayız. Kamuoyunun gösterdiği gibi aramızda bir problem yoktur. Biz aramızda yapmış olduğumuz, protokole göre de hareket ediyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bize vereceği izin şudur; 1000 günlük aramızda bir süreç vardır. O süreç içinde de stadın kira gelirini ödememektir. O sürecin başlamasıyla alakalı iki satırlık bir yazıdır. Abartıldığı gibi bir durum değildir. Sayın Bakanımız, bu süreçte bize hep yardımcı olmuştur. Artık bu süreci geçirirken artık geriye değil önümüze bakmamız lazım. Acele ediyoruz deniliyor, aslında daha acele etmemiz lazımdı. Çünkü biz bu stadı 1 senede bitireceğiz. Çünkü; iki seneye Beşiktaş’ın tahammülü yoktur. İki sene demek rakiplerimizle aramızda 200 milyon liralık bir farkın olması demektir. Kulübümüzün daha iyi olması için bir taraftan da gelir tarafını arttırmamız lazım. Bu da ancak böyle yatırımlarla olur. Biz, az öncede söyledim polemiklerin içinde değil, icraatların içindeyiz. Biz hava atarak değil, yapmadığımız şeylerle değil her zaman olduğu gibi yaptıklarımızı Beşiktaşlılarım ve kamuoyunun önünde anlattık. Bir hadis vardır; hayırlı işlerde acele edin diye, yoksa araya nifaklar girer, Allah bu nifaklardan Beşiktaş’ı korusun, Beşiktaş Camiası, bir arada olduğu sürece kimse bizi yıkamaz, Beşiktaş, Türkiye’nin en büyük camiasıdır. En kısa sürede en iyi yere geleceğiz” dedi.

Konuşmanın ardından Başkan Fikret Orman, yeni açık tribünü duvarına iş makinesiyle ilk darbeyi vurarak yıkımı başlattı Daha sonra Fikret Orman ve yönetim kurulu üyeleri diğer iş makinelerinin kontrol koltuğuna geçerek, objektiflere poz verdi. Tören alkışlar eşliğinde sona erdi.

İHA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler