LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
İnönü stadı için yapım kararı çıktı
İnönü stadı için yapım kararı çıktı
07 Ocak 2012 07:18
İnönü'ye Anıtlar'dan onay, Günay'dan veto

Beşiktaş'ın uzun süredir yeni stat inşaası için Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan beklediği iyi haber dün sonunda geldi.Beşiktaş'ın uzun süredir yeni stat inşaası için Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan beklediği iyi haber dün sonunda geldi. Bakanlardan Ertuğrul Günay projeye endişeyle bakarken, Suat Kılıç, camianın talebini yerinde buldu. Kültür ve Turizm Bakanı Günay, 'tarihi dokuya zarar verir' düşüncesini taşırken Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, hukuki engellerin aşılması halinde yeni stadın aynı bölgeye yapılabileceğini söyledi.

Siyah-Beyazlı yönetim, İnönü Stadı'nın bulunduğu alan ile arkasındaki İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait arsayı birleştirip büyük bir spor kompleksi yapmayı düşünüyordu. Bu konuda Büyükşehir Belediye ile büyük oranda anlaşmaya varılmıştı. Ancak Anıtlar Kurulu, bölgenin hassasiyetini ve tarihi dokusunu dikkate alarak böyle büyük bir projeye geçit vermemiş ve süreç uzamıştı.

Kurul, Beşiktaş'ın sadece İnönü'nün bulunduğu alanı değerlendirerek yeni bir butik stat yapma isteğine onay verdi. Fakat Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, stadın yıkılmasına izin vermeyeceklerini açıkladı. Bir televizyon kanalında canlı yayında konuşan Bakan Günay, "İnönü Stadı, Dolmabahçe tarihi dokusunun bir parçasıdır ve yıkılıp yenilenmesi gibi bir durum kesinlikle mümkün değildir." dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise bütün kulüplerin yepyeni statlara kavuştuğu bir dönemde Beşiktaş'ın bu talebini haklı bulduğunu söyledi. Kılıç, "Camianın bir talebi arzusu var. Bölgenin coğrafi yapısı yapılırken de zamanında yapılırken mimari şaheseri denilecek bir stadyum yapılamadı. Beşiktaş'ın da yeni bir stadyuma ihtiyacı olduğu kanaati hepimizde mevcut. Bölgenin, tarihi dokusu nedeniyle birtakım güçlükler var. Hukuk sınırları içinde, tarihi yapıya, kültürel yapıya zarar vermeksizin bu sorun aşılabilir mi? Doğrusu bunun çabası ve gayreti içindeyiz." açıklamasında bulundu. İki bakanın yaptığı çelişkili açıklamalar kafaları karıştırdı.

Beşiktaş Başkan Yıldırım Demir-ören'in bizzat ilgilendiği proje, yeniden gözden geçirilerek. Kuruldan onay alınan şekliyle inşaata başlanacak. Yeni projede stadın kapasitesinin 35 bin ile 42 bin arasında olması düşünülüyor. Yeni stat, mevcut konum üzerine oturtulacak. Alanın darlığı nedeniyle kapasite çok fazla artmayacak. Tesislerden sorumlu yönetici Orhan Saka da proje için Anıtlar Kurulu'nun 24 Kasım 2011'de onay verdiğini belirterek, "Projemizi yeniden hazırlayacağız. Konaklama tesisleri ve katlı otoparka onay çıkmadı." açıklamasını yaptı.  (Zaman)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler