LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Hollanda - İtalya:3 - 0
Hollanda - İtalya:3 - 0
10 Haziran 2008 13:56
Hollanda - İtalya:3 - 0


BERN - Portakal denizini yara yara zorlukla geldik Stade de Suisse’e. Bütün maçlarını Bern’de oynayacak olmanın da avantajıyla İngilizlerden vekalet almışçasına eğleniyordu Hollandalılar. Yer gök turuncuydu. İtalyanlar da yok değildi tabii. Curva’sından Ultras’ına rafine ve gürültücü bir ekiple gelmişlerdi belli ki. Ölü Ozanlar Derneği Cenevre’den sonra ilaç gibi gelen görüntülerdi bunlar. Bu cümbüşün ayrıntıları yarına bırakıp diğer notlara geçelim. Yerimiz iyi. Maçı izlemek için değil, ama aksiyonu duyumsamak için birebir. İtalyan bençinin hemen arkasındayız. Del Piero’dan makas alacak, geçmiş olsun diye Cannavaro’nun başını okşayacak, Donadoni’ye ‘Olmadı hoca, kiamo, maaaaa’ diyecek kadar yakınız sahaya.


Oysa Fransa’nın beraberliğinden sonra Donadoni’den ziyade Van Basten galibiyetin ne anlama geldiğini daha iyi anlamış gibi. Nitekim, 10 dakika geçildiğinde elde silik bir Di Natale bindirmesi, ama bolca Hollanda girişimi vardı. Aslında 16’da Van Nistelrooy Buffon’a takıldığında düşse, ya da hemen ardından Van Der Vaart volesi girse çok daha önce öne geçecekti Portakallar. Ama gol ofsayt tartışmalarıyla geldi. Yanımdaki İtalya armalı ceket giyen adam “Bu hakemlerle bu turnuva bitmez”den çok daha ağır olduğunu sandığım sözler sarf etti yan hakeme. Oysa yan hakem enfes çözmüştü pozisyonu, arkada kaçak oynayan Panucci bal gibi bozmuştu ofsaytı. Aksiyon burada da kalmadı. Hollanda yakalamışken bir gol atıp fişi çekmek derdindeydi. Muradına da ermekte gecikmedi. Debisi çok hızlı orta sahası 31’de Van der Vaart, Van Bronchorst, Kuyt ve Sneijder’le nefis bir işe imza attılar: 2-0. Artık İtalya için İsviçre Alpleri daha bir yüksek görünür olmuştu tempolu, akıl dolu bir ziyafet olarak. İtalya adına ayakta kalabilen tek şey tribünlerdi. ‘Haydi haydi haydi Allah aşkına’ tadında iteklemeye çalıştılar takımlarını. Ama artık planlar ikinci yarıya kalmıştı.


Renksiz futboldan HD kalitesine


Hızlı girdi İtalya. Hiç değilse istekliydiler. Gerçi 51’de durduk yere ‘Zebella’ Engelaar’a tokat atan Gattuso atılsa dağılabilirlerdi her an. Zambrotta 53’te denedi şansını ama bunlardan çoook daha fazlası gerekiyordu. Bu yüzden Donadoni, kimseye kafa attıramadığı gibi sürekli adam kaçıran Materazzi’yi çekti kenara. Bu da yetmedi. Toni’nin 58’deki şutu da, kurulan baskı da, 63’te Pirlo’nun frikiği de Gök Mavililere golü müjdelemiyordu. Del Piero bu yüzden kurtarıcı olsun diye girdi sahaya. 65’te ve 70’deki şutları cılızdı ama tribünlere canlılık getirmişti. 75’te Cassano’nun girişinin hemen ardından Toni feci bir pozisyonu harcadı. Ardından da Grosso Van Der Sar’da kaldı. Son düzlükte çırpınıyordu İtalyanlar. Ama felaketleri oldu, ağladılar. Pirlo’nun doksana giden şutunu Van Der Sar çıkardı, ardından Gök Mavililer için buna dövünmeye fırsat kalmadan basketbol hızında gelen ‘fastbreak’te, top Van Bronckhorst’un kafasından Buffon’un ağlarına girdi bile: 3-0. Sözün özü, Bern’de Euro 2008’in şanına yakışır bir maç izledik. Öncesiyle de, sonrasıyla da. Benim ayran gönlümde artık Portakallara kaydı. Sadece oynadıkları oyun için değil, renksiz İsviçre’ye HD tadı getirdikleri için.

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler