LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Medipol Başakşehir306222
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Hıncal Uluç, Fatih Terim'i topa tuttu
Hıncal Uluç, Fatih Terim'i topa tuttu
08 Mayıs 2013 14:05
Hıncal Uluç, sezonu şampiyon tamamlayan Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim'i eleştirdi.

Sabah Gazetesi'nin usta kalemlerinden Hıncal Uluç, Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim'i eleştirdi. İşte o eleştiriler:

Fatih Terim'in iki önemli yanlışı var:

1- Yanında oturan kadro sıfır. On üzerinden not veriyorum. Fatih Terim'in notu dokuz, yanında oturanların sıfır. Çünkü onların Fatih Terim'e hiçbir katkısı yok. Fatih Terim'e katkısı olacak adam Fatih Terim'e kafa tutacak adamdır.

Mustafa Denizli, Derwall'e nasıl kafa tutuyordu, biliyorum. Onun için Denizli oldu. Fatih Terim, Piontek'e nasıl kafa tutuyordu, biliyorum. Yanlarındaydım. Onun için Fatih Terim oldu. Onun için Piontek, "Eğer yerime Fatih'i getirirseniz tazminatımı da almadan giderim" dedi. Piontek gibi bir adama kafa tutacak adam büyük adamdır.

Şimdi sezon bitti. İnşallah olmaz da oldu da Fatih Terim, Galatasaray'dan ayrıldı. Fatih Terim'in kenarda oturan ekibinden bir tanesinin seneye Galatasaray'da bırakın teknik direktör olmayı antrenör olarak kalacağını düşünüyor musunuz? Dışarıdan gelen bir kişinin 'Devamlılık sağlanması için Fatih hocanın ekibinden en azından şunu alayım yanıma' diyeceğini düşünüyor musunuz?

Bütün bir sezon boyunca kenarda hangi varlığı gösterdiler; bana bir söylesinler. Hangi itirazı yaptılar, hangi eleştiriyi yaptılar. Bir tek gün, Piontek'in yanındaki Terim ya da Derwall'in yanındaki Denizli gibi manşet oldular mı? Terim ve Denizli o dönemde manşetlerden düşmezdi. 'Derwall ve Denizli' diye 'Piontek ve Terim' diye anılırdı. 'Fatih Terim-Hasan Şaş' ya da 'Fatih Terim-Ümit Davala' diye anıldığını hiç duydunuz mu? Ümit Davala'nın ya da Hasan Şaş'ın lafının bir gün manşet olduğunu duydunuz mu?

Patronun her dediğine 'Evet' dediğin zaman böyle olursun. Fatih Terim'in itiraz eden adama ihtiyacı var. Her dediğine 'He' diyene değil. Çünkü kusursuzluk Allah'a mahsustur. Onun dışında herkesin kusuru vardır, peygamberler dahil... Ama birisinin bu kusurları söylemesi lazım.

Söylemek için de iki şey lazım: 1- Yürek... Söyleyecek yüreğin olacak. 2- Bilgi... Söyleyecek bilgin olacak.

Bilirsin söylemezsin on para etmez. Bilmezsen zaten yapacak bir şey yok. Yine on para etmez. Ben Fatih Terim'in yanında senelerden beri, 1996'daki Fatih Terim'den bu yana 'Fatih Terim gittiği zaman bu Galatasaray'da onun yerini alır' diyeceğim bir adam görmedim. Böyle ihtimaller oldu, onları da barındırmadı. Sivrilen hiç kimseyi barındırmadı. 'Evet efendim, sepet efendim' diyenleri tuttu.
Fatih Terim'in en büyük, affedilmez hatası budur. Benim için ustalık yaptığın eserlerden çok, yetiştirdiğin eserlerdedir.

Ben 57 yıllık gazeteciyim. Ne çıkarttığım gazetelerle, ne çıkarttığım dergilerle, ne yazdığım yazılarla gurur duyuyorum. Şöyle Bab-ı Ali'yi bakıyorum; "Şunların ustasıydım ben" diyorum, bu bana gurur veriyor. Bunlar yaşayan gururlar çünkü... 'Şunu ben yetiştirdim, bunu ben yetiştirdim' diye ağzımdan çıkmadı. Böyle bir laf duydun mu? Hayır. Ama ben de biliyorum, onlar da biliyor. Bu da bana yeter.

Gerçek ustalık, yaşayan eserindir. Mustafa Denizli'ye de soruyorum: Ey Mustafa Denizli, ey Fatih Terim bugüne kadar kimi yetiştirdiniz, kazandınız?

2- İnsancıl zaaflarına yenik düşüyor Fatih Terim... Sana 'İmparator' diyorlar. İmparator'un insancıl zaafı olmaz. Kızdığı için, öfkelendiği için, inat ettiği için, sevdiği için ya da sevmediği için takım yapmaz. Ben Fatih Terim'in takım seçimlerinde ve kenar yönetimlerinde zaman zaman duygusallığa mahkum olduğunu düşünüyorum. Belki ben yanılıyorumdur. Belki de Fatih Terim onları, duygusal olduğu için değil, öyle olduğuna inandığı için yapıyordur. Bunu bilmiyorum ama ben gazeteci olarak hissettiğimi ve düşündüğümü yazmak ve söylemek zorundayım.

1- Adam yetiştirmiyor. 2- Oyuncu tercihlerinde zaman zaman duygusallık zaafına düşüyor.

Gelecek sene Fatih Terim'in yanında ben geleceğin Galatasaray'ını yönetecek kalfalarını ve çıraklarını görmek istiyorum.

Şu transfer ayında da gelecek sene Şampiyonlar Ligi'nde şampiyonluğa oynayacak bir takımı düşünerek davranmasını istiyorum.

Yirminci şampiyonluk benim için bir şey ifade etmez. Dördüncü yıldız benim için bir şey ifade etmez. Bağdat Caddesi'nde Fenerbahçelilere hava atacağım! Geçti o devirler! UEFA Kupası'nı kazanmış, Süper Kupa'yı kazanmış, 19 kere Türkiye şampiyonu olmuş Galatasaray'ın bir tek hedefi vardır; Şampiyonlar Ligi... Şampiyonlar Ligi'ni kazanacak bir takım kurması lazım.

Bunun için de; 1- Çok değerli, kendisine kafa tutabilecek bir teknik ekip oluşturmalı... 2- Her türlü duygusallıktan uzak bir transfer politikası... Bu politikayı da bizzat yönetmeli... Bu böyle çilekçiyle olacak iş değil! Kimleri istiyorsa onların alınmasını sağlamalı, onun isteği dışında alınanı da kabul etmemeli... Çünkü Galatasaray'ın bir hedefi var, Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olmak. Yarı finali falan değil. Finalden dönerse ben teşekkür etmem, katiyen etmem.

 

İHA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler