LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
"Hiçbir takım kendini şampiyon görmesin"
"Hiçbir takım kendini şampiyon görmesin"
"Hiçbir takım kendini şampiyon görmesin"
30 Mart 2009 / 19:10 Güncelleme: 30 Mart 2009 / 00:00

Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, Florya Metin Oktay Tesisleri Turgay Vardar Basın Odası'nda 2. Başkan Mehmet Helvacı, Başkan Yardımcısı Yiğit Şadan ve Futbol Şube Sorumlularından Murat Yalçındağ'ın da katıldığı basın toplantısında şampiyonluktan Aslantepe'ye hakemlerden halan yurtdışından dönmeyen sarı-kırmızılı futbolcu Lincoln'e kadar bir çok konuda açıklamalarda bulundu.


Söze "Hamburg ve Eskişehirspor maçından sonra medyada yer alan haberler nedeniyle basın toplantısı yapma ihtiyacı duyduk." diyerek başlayan Adnan Polat, Galatasaray futbol takımının sezon başından bu yana 3 kulvarda mücadelesini sürdürdüğünü belirterek, "Burada en önem verdiğimiz UEFA ve Süper Lig idi. UEFA'da hedef ve beklentilerimizi biliyorsunuz; ama Hamburg ile aldığımız sonuç bizleri üzdü. Teknik ekibi, futbolcuları, yöneticileri kısacası tüm Galatasaraylıları üzmüştür. Ama işin içinde olanlar herkesten çok üzüldü. Birebir etkilenenler daha da üzülüyor. Bu üzüntümüze rağmen bardağın dolu tarafından bakılırsa Mart ayına kadar Avrupa'daki heyecanı Türkiye'de de devam ettirdik. Ama unutmamak gerekir ki, yeniden yapılanma içindeyiz ve yeniden bir takım kuruluyor. Geçtiğimiz sezondan kalan 6 oyuncumuz var şu anda. Diğerleri alt yapıdan ve başka takımlardan geldi takıma." hatırlatmalarında bulundu.


Başkan Polat, 2000 yılında alınan UEFA Kupası'ndan örnekler vererek konuşmasını, şöyle sürdürdü: "UEFA Kupası'nı alan takım, 1992 yılında kurulan bir takımdı. Uzun zaman bir arada oynadılar. Daha sonra da yurtdışından önemli katkıda bulanan oyuncular alındı. Yeniden yapılanma sürecini yaşıyoruz. Bunu yaşarken hem Süper Lig'de şampiyon olmak, hem de Avrupa'da başarı kazanmak kolay olmuyor. Bu yeniden yapılanmayı sürdüreceğiz. Gelen oyuncuları bakıldığında 2 sene öncesinde isimleri duyulmazken şimdi milli takımın ilk 11'inde forma giyorlar. Bu maç yorgunluğuna bakınca Galatasaray'dan 5-6 oyuncu A Milli Takımı'n 11'inde yer alabiliyor, sakatlıklara rağmen. İleriye doğru baktığımızda umutluyuz; ancak bu sonuç şimdi bizi mutlu etmedi. Futbolcularımızın performansı ve maç trafikleri bizi memnun etti. Bugün ligde oynayan bir takım oyuncusu 24 maç oynarken daha lig devam ederken bizim futbolcularımızın maç sayısı 30'un üzerinde çıktı. Örnek olarak Arda 37 maç oynamış. Ayhan 37, Hakan Balta 32 karşılaşmada forma giymiş. Çok eleştirilen Lincoln bile 31 maç oynamış. Bu maç trafiğini üst üste konulunca bizi orta vade için umutlandırıyor ama kısa vadede üzdü tabii ki."


Son 2 şampiyonluğa da geriden gelerek ulaştıklarını kaydeden Polat, "Geçmişteki 2 şampiyonluğumuza bakıldığında rakiplerimizin gerisinde olmamıza rağmen hedefimizden şaşmadık. Bu sene de en az rakipler kadar şampiyon olmak şansına sahibiz. Bu sene 18. şampiyonluğumuzu alıp rakiplerimizi geride bırakacağız. Bazıları için bu hayal olabilir. Geçtiğimiz şampiyonluklar öncesinde de iddialarımızın hayal olduğunu söylüyorlardı. Biz yönetim olarak takım olarak mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz ve Mayıs ayının sonunda kim nerde olacak herkes görecek. Kimse kendini şampiyon görmesin, özellikle de bizim olduğumuz yerde kimse kendini şampiyon ilan etmesin." diye konuştu.


 "FUTBOLCULARIMIZ SAHADA HUNHARCA KATLEDİLİYOR"


Galatasaray takımının bu sene oynadığı maçlarda 63 tane darbeye yönelik sakatlık yaşadığını dile getiren Polat, "Bu sakatlıklar sonucu 14 tane oyuncumuz ameliyat olmuş. Son bir senede 23 kez ameliyat olmuş futbolcularımız. Bu Türk futbolunda bir rekordur. Feryadımızı anlayın diye söylüyorum. 2 yılın toplamı 27 ameliyat olmuş. Futbolcularımız sahada hunharca katlediliyor dediğim vakit ne dediğimi anlarsınız. Bu anti futbol anlayışı dilerim bundan sonra tolere edilmez. Hakemlerimiz daha dikkatli olarak futbolu yönetirler. Bu durumda sadece Galatasaray görmüyor zararı. Bu milli takımı da etkiliyor. Fatih hoca bu sakatlıklardan dolayı da istediği kadroyu kuramıyor. Yıldızlar korunsun derken Türk futbolunun nasıl etkileneceğini söylüyorduk." şeklinde konuştu.


Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, Aslantepe projesi konusunda çıkan haberlerin, "Galatasaray bu stadı yapamadı" mesajını vermeye yönelik olduğunu söyledi.


Florya Metin Oktay Tesisleri'nde gerçekleştirdiği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Başkan Adnan Polat, stat inşaatının durmasıyla ilgili haberlerle ilgili olarak, şunları söyledi: "Bütün kamuoyuna verilen mesaj şu ki, Galatasaray bu stadı yapmayı beceremedi. Stadın yapımı TOKİ tarafından üstlenilmiştir. Galatasaray'ın yaptığı tek şey stadın programının doğru işleyip işlemediğini kontrol etmektir. Bunun dışında bir yaptırımımız yoktur. Bize öngörülen takvimde teslim edilmesini bekliyorum. Bu haftanın sonuna kadar finansman ile ilgili sorunlar var; hallolacak. Eren Talu, stat inşaatının bana bu hafta başlayacağını söyledi. Biz de yakınen takip ediyoruz. Konuya ilgiliyiz. Bunun takibini yapan yöneticimiz vardır. Bunu saat saat takip ediyor ve yükleniciye yardımcı olmaya çalışıyor."


2 sene evvel İngiltere'de Galatasaray Kulübü'nün değerlendirmesini yaptırdıklarını söyleyen Başkan Polat, "Galatasaray'ın değeri 65 milyon dolar çıktı. Bir yenisini 4 ay evvel yaptırdık. Şimdi ki değeri ise 159 milyon dolar çıktı. Kulüp adına 25 milyon dolar harcama yapıldı; ancak kulübümüzün değeri 2 buçük kat arttı. Böylece yaptıklarımızın doğru olduğu ortaya çıktı." diye konuştu.


Adnan Polat, geçtiğimiz günlerde basında çıkan, Galatasaray'ın Türkiye Futbol Federasyonu'nun(TFF) mevcut başkanı Mahmut Özgener'i devirerek yerine sarı-kırmızılı kulübün 2. Başkanı Mehmet Helvacı'yı geçirmeyi planları olduğu yönündeki haberlerin kendisini ve Mehmet Helvacı'yı hayrete düşürdüğünü söyledi.


Polat, şöyle devam etti: "Geçtiğimiz günlerde haber çıktı. Ben de Mehmet Helvacı da hayretle karşıladık. Ciddi bir hayal güçleri var. Federasyonu devirip Helvacı için çaba sarfediyormuşuz. Öyle bir niyeti var mı soralım."


Bu arada Mehmet Helvacı, "Başkanım şimdiye kadar yoktu; ancak şimdiden sonra olabilir." şeklindeki espirili yaklaşımı gülüşmelere neden oldu.


LİNCOLN MESELESİ


Milli maçlar nedeniyle liglere verilen arada izinsiz olarak yurtdışına çıkan Lincoln'le ilgili bir soruyu da yanıtlayan başkan Polat, "Lincoln, Galatasaray takımının bir üyesidir. Florya da belli bir talimatla yönetiliyor. Herkes bu talimata uymak zorundadır. Alt yapıdan gelen için kural nasıl uygulanıyorsa onun için de geçerli. Talimatlara aykırı davrandığı için 159 bin Euro gibi rekor bir cezaya çarptırılmıştı… Ne gerekiyorsa yapılacak. Ama bu konuda ilk adımımız futbolcumuzu kazanmak olacaktır. İnşallah Lincoln sezon sonuna kadar katkı verir." diye konuştu.Teknik direktör Bülent Korkmaz ile teknik heyete yapılan eleştirilere de değinen Polat, "Teknik heyetimiz hemen 3 maçta kahraman ilan edildi. Cesur yürek ilan edildi. 2 maçta da bin tane yakıştırma yapıldı. Mevcut durumdaki imkanları ve imkansılıkları düşünürsek daha vicdanlı eleştiriler yapılır.


 Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, Dünya Kupası Elemeleri 5.Grupta İspanya ile A Milli Futbol Takımı'mızın Ali Sami Yen Stadı'nda oynayacağı maça gitmeyeceğini söyledi.


Adnan Polat, Florya Metin Oktay Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında A Milli Futbol Takımı'nın İspanya ile Ali Sami Yen'de yapcağı maça gitmeyeceğini belirterek, "Gidersem bile şeref tribününe girmem. Federasyon olumlu bir adım atarsa her türlü yaklaşımı gösteririm." diye konuştu.


"Galatasaray Kulübü olarak İstanbul'a gelen rakip takım yöneticilerine her maç öncesi yemek veriyorsunuz. Fenerbahçe yöneticileriyle de yemek yemeyi düşünüyor musunuz?" şeklindeki soruya, Polat şu karşılığı verdi: "Fenerbahçeli yöneticileri davet edeceğiz. Pazartesi yazılı olarak davetimizi göndereceğiz. Başkanlar birbirlerini tanıyor da yöneticiler yöneticileri tanımıyor. Gerçi Fenerbahçeli yöneticileri tanıyoruz."


Polat., "Gaziantepspor ve Fenerbahçe maçlarında olası puan kayıplarında teknik heyete müdehale edecek misiniz?" yönündeki soru ise şu yanıtı verdi: "Biz günlük yaşamıyoruz. 1992 yılından UEFA'yı alana kadar uzun süre yaşandı. Yeniden takım kuruldu. Arayışlar oluyor. Bülent hoca ile sıkıntı yok. Gelecek yıl sonuna kadar sözleşmesi var. Başarılı olacağına inanıyorum. Futbolculuğunda beni yanıltmadı. Yine yanıltmayacak."


CihanSPOR Kategorisindeki Diğer Haberler