LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
"Herkes ayakta kalacak, çok koşacak"
"Herkes ayakta kalacak, çok koşacak"
26 Haziran 2008 21:57
"Herkes ayakta kalacak, çok koşacak"

Rakibin en etkili futbolcularının Lahm, Podolski ve Ballack olduğunu vurgulayan tecrübeli çalıştırıcı, "Kazanmak istiyorsak, bu üçlünün kurgularını bozmalıyız. Herkes çok koşacak ve ayakta kalacak" dedi.


MİLLİ Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, dünkü idmanda Almanya’yı adeta futbolcularına ezberletti. Kurmaylarıyla Panzerlerin maç kasetlerini defalarca izleyen ve canlı olarak da Almanya’yı takip eden yardımcılarından bilgi alan Terim, rakibin en etkili yönünün sol kanat olduğunu söyledi.


Bu bölgeye önlem almaları halinde işlerinin biraz olsun hafifleyeceğini belirten Terim oyuncularına da, "Solu kapatıp, sağdan vuracağız. Almanya asla yenilmeyecek bir takım değil" diyerek taktiğini belirledi.


Bu zorlu sınavda forma giyen herkesin çok koşması gerektiğini vurgulayan Terim, ay yıldızlı oyuncularına, "Almanya’nın sol kanadını kapatıp, sağdan atak geliştireceğiz. Böylece onları vuracağız. Almanya’nın önemli silahları Lahm, Podolski ve Ballack’a dikkat etmeliyiz. Kazanmak istiyorsak, bu üçlünün kurgularını bozmalıyız. Herkes çok koşacak ve ayakta kalacak. Türk Milli Takımı olarak sistemimizi sahada rahat ve sabırlı bir şekilde yayarak sonuca gideceğiz. Yeter ki bireysel hataları aza indirgeyelim" dedi.


Mucize ve şansa inanmıyorum


Öte yandan Terim, Basel’deki basın toplantısında, Almanya’dan çekinmediklerini ifade ederek, "Ne ben, ne de oyuncularım bugün bulunduğumuz noktayı yeterli görmüyoruz. Turnuva başında benim oyuncularımı dünya pek az tanımıyor demiştim. Şimdi kendimizi yeterince tanıttık. Yarın (bugün) terimizin son damlasına kadar mücadele edeceğiz" dedi.


Futbolda mucize diye bir şey tanımadığını dile getiren teknik patron, şöyle konuştu: "Mucize ve şans diyenlere gülüyorum. Einstein, (her şeyi mucize olarak görüp yaşayanlar ve hiçbir şeyin mucize eseri olmayacağına inananlar) diye iki gruba ayırıyor insanları. Ben ikincisine inananlardanım. İnançlı, azimli bir takım yarattık. Bizim futbolun dışında hayata dair verdiğimiz mesajlar da var. Kavgası, gürültüsü çok olan bir ülkeden geliyoruz. Ancak bizim buradaki başarımız Gazze’den Irak’a kadar birçok insanı aynı bayrak altında sevinmek üzere sokaklara döktü. Milyonlarca insana dertlerini geçici bir süre unutturduğumuz için mutluyuz."


Türkiye hep anılacaktır


Finalde rakiplerinin kim olacağının kendilerini ilgilendirmediğini kaydeden Terim, "Dünyaya kendimizi öyle bir hatırlattık ki, 40 senedir futbolun içindeki bir insan olarak buna şans diyenlere şaşıyorum. Şans, mücadele edenin, oynayanın yanındadır. Yıllar sonra bile 2008 Avrupa Şampiyonası denince Türkiye ilk akla gelen takım olacaktır" ifadesini kullandı.


Hürriyet

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler