LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Medipol Başakşehir306222
 • 2. Galatasaray296035
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor3044-6
 • 16. Gençlerbirliği3030-14
 • 17. Atiker Konyaspor2929-5
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Havuzdan ayrılan kulüpler...
Havuzdan ayrılan kulüpler...
10 Şubat 2015 16:35
Türkiye Futbol Federasyonu başkanı Yıldırım Demirören, yayıncı kuruluştaki özel programda birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, federasyonun Riva'daki tesislerinde Süper Lig'in yayıncısı LigTV'nin canlı yayınında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Demirören, deneyimli gazeteci Şansal Büyüka'nın sorularını yanıtladı. Demirören'in açıklamalarından ön plana çıkan ifadeler şöyle:

Hasan Doğan Tesisleri faaliyete girdikten sonra bütün organizasyonlarımızı burada gerçekleştiriyoruz.

Beşiktaş'ın borcu

"Ben Beşiktaş'ı yaklaşık 450 milyon TL borçla bıraktım. Şu anda 1 katrilyon... Ama bunun için kimseyi suçlayamam. Her kulüpte oluyor. Artık masraflarımızı azaltmamız şart... Benim de hatalarım olmuştur."

Federasyon'a eleştiriler

"Arkadaşlarım ve benim alnımız ak... Her hakem hatası olduğunda "Federasyon istifa" denmesi doğru değil... Hakem hatası futbolun doğasında var. Başkanlar taraftara oynamamalı... Geçmişte yaşanan hiçbir olay bizi ilgilendirmiyor. Biz önümüze bakıyoruz..."

Yöneticilerin açıklamalarının hemen hepsi suç

"E-Bilet sistemi sayesinde küfürler yüzde 80 oranında azaldı. Stat çevresindeki karaborsa ve kavgalar bitti. Yöneticilerin yaptığı açıklamalar devam ediyor. Savcıların burada işin içine girmesi lazım. Onları göreve çağırıyorum. Demeçlerin hepsi 6222'ye giriyor. Savcı kulüplerden de çekinmez. Buradan Federasyon başkanı olarak rica ediyorum. Savcıları göreve çağırıyorum."

Seyirci Passolig'den dolayı azalmadı

Tüm bu olaylar azaldı. Seyirci de azaldı. Doğru. Ancak Fenerbahçe-Trabzonspor maçı kalabalıktı. Toplamda 800 bin Passsolig var. Daha önceden bedava bilet dağıtılıyordu. Şimdi dağıtılamıyor. Bu hepsinin önüne geçti. Passolig sistemi göründüğü kadar zor ya da karmaşık değil. Seyirci azalmasının sebebi Passolig değil."

Yabancı sınırını kulüpler istedi

"Biz yabancı sınırı gelirken kulüplerle konuştuk. Bunu onlar istedi. Türk oyuncuları rekabet olmadığı için tembelleşti. Kulüpler Türk oyunculara inanılmaz paralar vermeye başladılar. Bu kural SOS veriyordu. Şimdi de kriterler koyduk. Borcun varsa yabancı alamazsın. Vergi borcun var. Kadrondaki futbolcuya ödeme yapamıyorsun, o zaman gidip başka bir futbolcuya milyon eurolar veremezsin..."

1. Lig'de yabancı sınırını 10 yaptık

"14 yabancısı olup da küme düşen takımlar için de bu kuralı düşündük. 1. Lig'de yabancı sayısını 10'a çıkardık."

Havuzdan ayrılma meselesi

"Havuzdan ayrılmak o kadar kolay bir durum değil. Daha önceden bunlar yapılmak istendi, olmadı. Kulüpler zor duruma düştüler... Havuzdan ayrılan kulüplerin maçları hiçbir kanalda yayınlanamaz..."

Bozuk saha zeminleri

"Statların zeminleriyle ilgili Federasyon'un uzaktan yakından alakası yok. Sorumluluk bizde değil. Ancak yine de bu konuyla ilgili özel çalışmalarımız olacak"

Hacıosmanoğlu'nun Bülent Yıldırım'ı araması

"Biraz önce de söyledim. Savcıların görevlerini yapması lazım. Muhakkak ki ceza alacak sayın Hacıosmanoğlu...Ne kadar iyi niyetli olursa olsun, kim maç öncesi bir hakemi ararsa yanlış anlaşılır. Yarın başkaları da aramaya başlarsa ne olacak? Bülent hocamız da konuşur konuşmaz MHK başkanı Sayın Namoğlu'nu aramış. Biz hakemi değiştirmek gibi birçok alternatifi de düşündük. Maçın ertelenmesini de konuştuk. Biz aynı hakemle devam etmeyi seçtik. Bütün Avrupa bizi seyrediyor. UEFA da aynı hakemle devam önerisinde bulundu... Yüzünün akıyla çıktı.Biz de ona güveniyorduk."

Zekeriya Alp'in istifası

"İstifasını sonradan öğrendim. Ona hizmetleri için teşekkür ederiz. Yusuf Namoğlu'nu aradık, kabul etti. Ona da bu zorlu görevi kabul ettiği için teşekkür ediyorum."

Melo'yla problemim yok

"Melo benim muhattabım olamaz. Ben de onun olamam. Çok kaliteli, iyi bir oyuncu. Mutlaka iyi de bir insandır. Onunla hiçbir problemim yok."

Herkese eşit mesafedeyim

Federasyon başkanı olarak herkese eşit mesafeedeyim. Bir kere Beşiktaşlıyım. ANcak konumum dolayısıyla herkese eşit mesafedeyim. Galatasaray ve Fenerbahçe'ye saygı duyuyorum. Benim eşim Oflı... Çocuklarımda Karadeniz kanı var. Benim Trabzon ile niye bir problemim olsun? Ben İinegöllüyüm. Benim Bursa'yla neden bir problemim olsun?"  

Maça gitmek şov yapmak

"Sordum, Avrupa'da da hiçbir Federasyon başkanı düzenli olarak maça gitmiyor. Kasımpaşa'ya gitsem, "Başakşehir neden bana gelmiyorsun?" diyecek, Antep aynısı olacak... Maça gitmek şov yapmak, kendini orada göstermek... Milli maçlar da dahil...

Terim ve ben abi-kardeş gibiyiz

"Fatih Teim'le çok iyi bir çalışma durumumuz var. Abi-kardeş gibiyiz."

Milli takımın performansı

"Ligin ilk yarısı bitene kadar hangi futbolcu performansının zirvesindeydi. 'Bu oyuncu kötü, şu oyuncu ondan daha iyiydi, kadroya alınmadı' diyebileceğiniz bir futbolcu var mıydı? Yapbileceğimiz maalesef  bir şey yok..."

Hakemler Melo ve Emre'den korkuyor mu?

"Benim hakemimin Allah'tan başka kimseden korkusu olmaz..."

3 Temmuz'u atlattık

"3 Temmuz'u hakkaniyetli bir biçimde atlattığımızı düşünüyorum. Öyle olmasaydı, şu an her şey normal bir şekilde devam edemezdi. UEFA'nın ya da FIFA'nın müdahil olması söz konusu değil... Yeniden yargılama da olduğu için o konularda fazla konuşamıyorum"

"Hakan Çalhanoğlu ve Ömer Toprak konusuna Fatih Hoca karar verir ben bir şey söyleyemem"

"Olimpiyat Stadı'nda sahanın yerini değiştirip, milli takım stadı yapmak istiyoruz."

"Siyasetten destek alıyoruz. Ancak şahsım adına değil, federasyon olarak alıyoruz."

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler