LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Hangi hoca Galatasaray'ın teklifini REDDETTİ?
"Kartvizit bastırmak için yönetici olunmaz"
Hangi hoca Galatasaray'ın teklifini REDDETTİ?
09 Haziran 2009 / 16:26 Güncelleme: 09 Haziran 2009 / 00:00

 Renkli kişiliği ile tanınan Galatasaray eski yöneticilerinden Abdurrahim Albayrak yine gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.  


Kanal a Spor Müdürü Murat Çimen'in hazırlayıp sunduğu, spor yazarı Onur Belge ile teknik direktör Ali Gültiken'in her hafta yorumlarıyla katıldığı Sporvizyon'un dün akşamki konuğu Galatasaray eski yöneticisi Abdurrahim Albayrak’tı. Renkli kişiliğiyle tanınan Albayrak, programda sarı kırmızılı kulüple ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.


“ Fatih Terim’e teklif yapıldı. Ancak Terim kabul etmedi.”
“ Frank Rijkaard transferi caimaya moral verdi”
“ Galatasaray yönetimi geçen sezon hoca konusunda cimri davrandı”
“ Kartvizit bastırmak için yönetici olunmaz”
“ Evimi satardım, Meıra’yı sattırmazdım”
“ Bülent Korkmaz’a yazık oldu”


FATİH TERİM’E TEKLİF YAPILDI


“ Fatih Terim’e teklif götürüldü. Hem milli takım, hem kulüp ikisi bir arada olmaz dendi. Galatasaray’ın en çok ihtiyacı olduğu bir dönem. Galatasaray zor durumda olduğu zaman Fatih hoca kollarını sıvar gelir ama öbür tarafta da milli takım vardı. İki tarafa da çalışma izin verilmedi. Ama Fatih hocaya teklif yapıldı. “


RIJKAARD TRANSFERİ CAMİAYA MORAL VERDİ


“ Frank Rijkaard dünya çapında bir hoca. Galatasaray’a inanılmaz bir moral verdi. Bütün uluslar arası basın Türkiye’den bahsetti. Fevkalade büyük bir başarı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Camianın böyle bir haya morale ihtiyacı vardı. Büyük bir başarının da bununla birlikte geleceğini düşünüyorum. Galatasaray’da küsmeler, gruplaşmalar başlıyordu, imza kampanyaları başlıyordu. İnanıyorum ki Galatasaray yeni hoca ve yapılacak transferlerle eski havasına kavuşacak.  Frank Rijkaard kendisini, Barcelona da ve Hollanda milli takımında kanıtlamış bir isim. Türk futboluna çok şeyler vereceğine inanıyorum.”


YÖNETİM HOCA KONUSUNDA CİMRİ DAVRANDI


Bir dönem Galatasaray’da yöneticilik yapan Abdurrahim Albayrak, geçen sezon elde edilen başarısızlığın faturasını yönetime kesti.
“ Galatasaray’da bir hedef vardı. Buna göre transferler yapıldı. Kewell, Baros, Meira alındı. Biz hep futbolculara büyük paralar veriyoruz. Maç başı ödemeler vs yapılıyor. Ama teknik direktöre geldiği zaman cimri davranıyorsunuz. İyi malzeme alıyorsunuz ama iyi bir aşçıya teslim etmiyorsunuz. Geçen yıl takımın başına Skıbbe getirildi. Steau Bükreş yenilgisinden sonra yönetime ağzınızla kuş tutsanız, taraftar sizi affetmez dedim. Çünkü Galatasaray, Bükreş’ten üstün bir takım. Neden elendik. Skibbe takımı tanımıyordu. Yeni gelen oyunculara Ali Sami Yen Stadında antrenman dahi yaptırmadı.Ve elendik. Elendikten sonra transferler yapıldı. Oradaki başarısızlık transferlerle telafi edilmeye çalışıldı. Ama tutmadı. “


EVİMİ SATARDIM MEIRA’YI SATTIRMAZDIM


Albayrak, yönetimin geçen sezon yaptığı en büyük yanlışlarından biri olarak da Meıra’yı satmasını gösterdi:
“Hamburg ve Trabzonspor maçları öncesi rakiplerimiz kadrolarını güçlendirirken Meıra’yı verdik. Hamburg’u eleseydik, kupayı alırdık. Kimse kartvizit bastırmak için yönetime girmez. Yeri geldiğinde elini taşın altına koyacak yönetici. Türkiye’ye böyle insanlar lazım. Kulüplerin bir mazisi geçmişleri vardır. Böyle bir dönemde ben olsaydım, evimi satardım, o futbolcuyu satmazdım. İmkansızlıktan satmışlardır ama keşke satmasalardı. Hamburg maçında 2-0 öndeydik. Biz böyle bir takımı canlandırdık. Çünkü Kewell gibi bir adamı stoper yapmışız. Böyle bir şey olabilir mi?  Zamanında teknik direktör için verilmeyen 1-2 milyon doların hesabını yaptık ya şampiyonlukta öyle gitti. Bu sene Galatasaray şampiyon olmamak için elinden gelen her şeyi yaptı. Defansta oynatacak adamımız kalmadı. Meira’nın satılması benim için faciadır. ”   


BÜLENT KORKMAZ’A YAZIK OLDU. 


“ Bülent gelmezse kaptan kaçtı diyecekler. Bülent yıllarını Galatasaray’a vermiş birisi. Eski futbolculara kulübe geldiği zaman kapıların otomatik açılması gerekir. Giderken de o şekilde uğurlanmalı ki geriden gelen genç arkadaşlara iyi mesajlar verelim. Arif’i, Hakan Ünsal’ı Hakan Şükür’ü böyle gönderirsek gençleri küstürürüz. Bülent için tribünden protesto sesleri yükselince ağladım ben. Bülent yıllarca Galatasaray’a kaptanlık yapmış. Bu olmaz.”FATİH TERİM’E TEKLİF YAPILDI


“ Fatih Terim’e teklif götürüldü. Hem milli takım, hem kulüp ikisi bir arada olmaz dendi. Galatasaray’ın en çok ihtiyacı olduğu bir dönem. Galatasaray zor durumda olduğu zaman Fatih hoca kollarını sıvar gelir ama öbür tarafta da milli takım vardı. İki tarafa da çalışma izin verilmedi. Ama Fatih hocaya teklif yapıldı. “


KOSECKİ İYİ OYNAMAK İÇİN SAAT İSTEDİ


Abdurrahim Albayrak, programda yöneticilik yaptığı yıllarda başından geçen ilginç olaylardan da bahsetti.
“ UEFA Kupası maçı için Almanya Frankfurt’taydık. Futbol Şube Sorumlusu Yurdaşen Karahasan ile otelin lobisinde oturuyoruz. Kosecki geldi yanımıza. ‘Ben var süper oynamak siz bana Rolex saat almak’ dedi. Biz şaşırdık. O sıralarda Tanju saat almış, moda olmuştu.  Kendisi de istedi. ‘Tamam sen oyna biz sana saat alacağız.’ Dedik. Adam maçta ayak basmadık yer bırakmadı. Maçtan sonra saati istedi. Ona saati İstanbul’da alacağımızı söyledik. Kabul etmeyince saati Almanya’da aldık. Yani futbolcuya para verirsen oynuyor, vermezsen oynamıyor. Böyle bir şey olmaz. Sözleşmede ne yazıyorsa ona uyulmalı. Yoksa yarın bunun önüne geçemezsiniz.”


Büyük ilgi gören programda transferi Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında bilmeceye dönüşen Kayserispor’lu Mehmet Topuz konusunda yaşanan gelişmeler de tartışıldı.


ONUR BELGE:


“Burada ben Mehmet Topuz’un tavrını anormal karşılamıyorum. Futbolcu genç adam. Bu yaşlarda hatalar yapılır. Bazı davranışları hoşgörüyle karşılamak gerekiyor. Yanlışı onlarda değil onlara yaptıranlar da aramak gerekiyor. Etiği orada aramak lazım.”


ALİ GÜLTİKEN:


“ Mehmet Topuz’u her takım transfer etmek istiyor. Oyuncunun sahibi kulübüdür. İlk yapacağın iş önce kulübünden onayını alacaksın. Oyuncuyla görüşüp anlaşman, üstüne forma giydirip medyaya açıklama yapmanı gerektirmez ki. Yani siz mukavelesini aldınız mı kulüpten? Bir de ben rencide olduğunu düşünüyorum Beşiktaş taraftarının. Siz başkan olarak bir oyuncunun ayağına gidiyorsunuz… Oyuncunun yanlışı var. Önce kendi kulübünden izin alacaksın. Sonra görüşüp anlaşırsan, şimdi gidin kulübümle görüşün. Başka türlü olmaz. Sonuçta Kayserispor kulübü ne yaptı? Sen beni adam yerine koymazsan, ben de seni adam yerine koymam. Git kiminle uğraşırsan uğraş dedi. Şampiyon olan Beşiktaş 1 haftadır bambaşka gündemlerle uğraşmaya başladı… Şimdi bonservis bedeli 5 milyon Avro olarak konuşuldu. Bu olayı temizlemek için Yıldırım Demirerön 10 milyon Avro verir, Topuz’u Beşiktaş’a alır... Sözleşmesi olan bir oyuncuya kulübün onayı olmadan belge imzalatmak kulüpler adına suçtur. Bir işin hayırla yapılması önemli. Bunlar hoş olmayan şeyler, buradan ne kulüpler en de oyuncu hayır görür. Bunların gizli yapılması bitince açıklanması gerekir. “


ABDURRAHİM ALBAYRAK:


“ Bir futbolcu 6 ay ceza aldığı zaman sözleşmesi bir yıl uzuyor. Sonuçta iki yıl daha Kayserispor’un oyuncusu olacak. Bu tip olaylar taraftarları geriyor. Bence kulüplerin bu transferden vazgeçmesi lazım. Beşiktaş, Fenerbahçe bir tane Mehmet Topuz bin tanedir. İki kulübü birbirine düşürecek bir futbolcu transferine ben karşıyım.”


Teknik Direktör Ali Gültiken, Beşiktaş yönetiminin Mustafa Denizli’nin transferindeki belirsizliğin uzamasının kendisini şaşırttığını söylerken, Spor yazarı Onur Belge, Fenerbahçe teknik direktörlüğüne getirileceği konuşulan Christoph Daum’un sarı lacivertli ekibe artı bir değer katmayacağını savundu. Belge, sanılanın aksine, Ümit Özat’ın Daum’un yardımcılığına getirilmeyeceğini ifade etti.


ÜMİT ÖZAT FENERBAHÇE’YE GELEMEZ!


“ Daum’un Köln’de Ümit Özat ve Türk futbolcularla olan yakın diyalogu Daum’u akladı. Daum, Ümit’i orada yardımcılığına istedi. Ümit Özat’ı da getirecekler mi Fenerbahçe’ye hiç sanmıyorum. Ümit’e Fenerbahçe’deyken 500 bin dolar değerinde bir daire veriliyor, transferine karşılık. O da 800’e satıyor. Vay sen bize sormadan niye sattın diye küsüyor yöneticiler. O yüzden Fenerbahçe’ye gelişi zor görünüyor.“


Sporvizyon’a telefon bağlantısıyla katılan Trabzonspor As Başkanı Hayrettin Hacısalihoğlu, kulüpte yaşanan son gelişmeler hakkında bilgi verdi.


GENEL KURUL KARARI


“Genel kurul kararı daha önceden düşünülen, son birkaç gelişmeyle tetiklenen bir hadise. Bu olaylar olmazsa bile yönetimin yenilenmesi gibi bir düşünce vardı. Hocayla veya başka bir şeyle bağlantı kurmamak lazım. Sadri Şener’in yeniden aday olması gerekir. Henüz kararının vermiş değil. Ancak kulüp çalışmalarında herhangi bir aksama yok. Hem transfer hem hoca arayışları konusunda aksaklık yok.”


TEKNİK DİREKTÖR ARAYIŞLARI
 


“ Biz önce Türk hocayla anlaşma düşüncesindeydik. Bütün hocaların kanaatlerini aldık. Listenin başında Şenol Güneş geliyordu. Seoul kulübünün izin vermemesi nedeniyle yabancı hoca arayışlarına başladık. Görüşmeler devam ediyor. Bir hafta içerisinde bize uyan bir isim bulacağız.”


ERSUN YANAL NEDEN AYRILDI?


“Yaşanan bazı gelişmeler kulüplerin teknik direktörle ilişkisini sürdürmesine imkan tanımıyor. Bizim Ersun Yanal’la herhangi bir dargınlığım kırgınlığımız olmadı. Devam etmesinin hem kendisine hem bize zarar vereceği düşüncesi oluştu. Yaşanan hadiseler devam etmesine imkan tanımadı. Neden şampiyonluk yarışından koptuk şeklinde bir değerlendirmemiz olmadı.”


Kanalahaber.com/ÖzelSPOR Kategorisindeki Diğer Haberler