LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
"Hakkımızı sonuna kadar arayacağız"
"Hakkımızı sonuna kadar arayacağız"
13 Mayıs 2008 09:17
"Hakkımızı sonuna kadar arayacağız"

Sivasspor Basın Sözcüsü Fikret Ünsal, “UEFA'ya göre UEFA Kupası'na çağrılacak takım Sivasspor'dur dedi ve ekledi;Sivasspor Basın Sözcüsü Fikret Ünsal, “UEFA'ya göre UEFA Kupası'na çağrılacak takım Sivasspor'dur. Yani Sivasspor UEFA'ya, Beşiktaş da İntertoto'ya gidecektir” dedi.


Ünsal, kulüp tesislerinde bazı yöneticilerle birlikte yaptığı basın toplantısında, cumartesi günü oynanan son hafta müsabakalarından sonra Sivasspor'un averajla üçüncü sırada olması gerekirken, birden bire bu üçüncülüğün, dördüncülüğe dönüştüğünü öne sürdü.

Birçok televizyon kanalında önce Sivasspor'un üçüncü olduğunun ilan edildiğini öne süren Fikret Ünsal, şöyle konuştu:


TV'LERE AÇILAN TELEFONLAR

“Ama daha sonra televizyonlara açılan telefonlarla birden bire bu üçüncülük dördüncülüğe dönüştü. (Üçlü averaj sistemi devreye girdi) denildi. Biz de bunun üzerine hemen araştırmalarımızı yaparak televizyon kanallarına ulaştık. Bunun yanlış olduğunu, Sivasspor'un kesinlikle üçüncü olarak tescil edilmesi gerektiğini söyledik.”


FEDERASYONUMUZ ZOR DURUMA DÜŞMESİN


Kendilerinin bu yanlışlığı düzeltmek istediklerini ifade eden Ünsal, “UEFA nezdinde bizim federasyonumuzun da bir hataya düşmemesi için konunun üzerine gittik. Hem kendi hakkımızı aramak açısından, hem de ileride olabilecek böylesi yanlışların bir daha basınımız tarafından da yapılmaması açısından hakkımızı arama yoluna girdik” diye konuştu.


UEFA'NIN LİSTESİNDE SİVASSPOR ÜÇÜNCÜ


UEFA'nın internet sitesinde yer alan lig puan durumunu basın mensuplarına gösteren ve bu puan durumunda Sivasspor'un üçüncü sırada gösterildiğini belirten Ünsal, şöyle devam etti: “Bugün aldığımız UEFA'nın yayınladığı listede Sivasspor'un UEFA'ya katılacağı da resmen UEFA tarafından açıklanmıştır. Yani UEFA'nın Türkiye'den çağıracağı takımın biri kupa galibi Kayserispor, biri de Sivasspor'dur. Bu resmen de UEFA tarafından açıklanmıştır. Hal böyle olunca bu yanlışlığı düzeltmek de elbette ki bizlere düştü.”


BAĞCIYI DÖVMEK DEĞİL ÜZÜM YEMEK


Sivasspor'un amacının bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek olduğunu dile getiren Ünsal, “Biz hakkımızı aradık. Bu da bizim en doğal hakkımızdı. Biz aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu'nun UEFA nezdinde bir hataya düşmemesi derdindeyiz” dedi.


UEFA'YA ÇAĞRILACAK TAKIM SVASSPOR'DUR

Bu konuda avukatlarının çalışmalarını halen sürdürdüğünü ifade eden Ünsal, şöyle konuştu: “Bizim Futbol Federasyonu olarak UEFA'ya başımız bağlıysa burada UEFA zaten sonucu açıklamış. Sivasspor'u üçüncü olarak ilan etmiş. Adı üstünde zaten UEFA Kupası. UEFA'ya göre UEFA Kupası'na çağrılacak takım Sivasspor'dur. Yani Sivasspor UEFA'ya, Beşiktaş da İntertoto'ya gidecektir. Bunu tüm futbol ve Türk kamuoyunun takdirlerine ve bilgilerine sunuyoruz.”


BİZİM UEFA'YA GİTMEMEK GİBİ BİR DURUMUMUZ YOK

Ünsal, İntertoto'ya katılıp katılmayacaklarının sorulması üzerine, “Gitmek zorundayız. Ama bizim UEFA'ya gitmeme gibi bir durumumuz yoktur. Bu artık UEFA tarafından resmen tescillenmiştir. Futbol Federasyonu da tescilleyecek, olay bitecektir” diye konuştu.

HAKKIMIZI SONUNA KADAR ARARIZ


Futbol Federasyonu'nun bu konudaki kararını bekleyeceklerini ifade eden Ünsal, şunları kaydetti: “Yarın federasyon tescil eder, ondan sonraki aşamasına da bakarız. UEFA kriterleri neyi emrediyorsa biz ona hareket ederiz. Bize bir haksızlık yapıldıysa hukuki yoldan nereye kadar gidilebiliyorsa, gerekirse Danıştay'a kadar gideriz.


Biz hakkımızı sonuna kadar ararız. Çünkü dünyanın hiçbir ülkesinde averajla üstün olup da böyle altta kalan takım görülmemiştir. Bunu hiçbir hukuki mantığa oturtmak mümkün değil.” Ünsal, Sivassporlu Mehmet Yıldız'ın milli takıma alınmamasıyla ilgili bir soru üzerine de bunun milli takımın sorumlusu Fatih Terim'in takdiri ve değerlendirmesi olduğunu, üzüldüklerini, ancak buna kendilerinin bir müdahalesi olamayacağını söyledi.


UEFA HATASINI DÜZELTTİ


Bu arada  UEFA "hatasını" düzeltti. UEFA'nın yenilenen Türkiye Süper Lig Puan Durumu'nda Beşiktaş 3'üncülüğe yükseldi. Sivasspor ise 4'üncülüğe indi.

Böylelikle UEFA'ya gidecek takımın Beşiktaş olduğu bir kez daha netlik kazandı.

İşte UEFA'daki puan durumun güncellenmiş hali 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler