LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
Hakemler kul hakkı yemesin!
Hakemler kul hakkı yemesin!
20 Temmuz 2013 19:10
TFF Başkan Vekili Ufuk Özerten kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulunun 2013-2014 Sezonu öncesi Üst Klasman Hakem, Yardımcı Hakem, Gözlemci, Mentörler ve FIFA Kadın Hakemlerine yönelik olarak Sakarya’nın Sapanca İlçesinde bulunan Güral Hotel’de gerçekleştirdiği Eğitim Semineri Kampı’nın açılışına katılan TFF Başkan Vekili Ufuk Özerten kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

TFF Başkan Vekili Özerten, yeni sezonda hakemlerden en çok istediği şeyin yürekli olmalarını istediğini belirterek; “İçeride de söyledim kul hakkı yememeleri. Biz her takıma eşit mesafedeyiz Türkiye Futbol Federasyonu olarak. Takımların isimleri, renkleri hiçbir şey bizi ilgilendirmiyor. Önemli olan sahada hak edenin galip gelmesi. Hakemlerden de istediğim yüreklerini ortaya koymaları, bütün benliklerini kişiliklerini ortaya koymaları ve 2013 - 2014 sezonun pırıl pırıl bir sezon olması, hiç hakem konuşulsun istemiyorum. Yani buda şunun için, en önemli olan da bizim içinde en kıymetli Süper Toto Lig ondan sonra PTT 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig amatör ligler değil, en alttaki amatör ligden en ufak yaştan en üstteki Süper Lig’e kadar hakemlerimizin kul hakkı yenmesine fırsat vermeden adil bir şekilde maç yöneltmeleri ve bu meslek haysiyetine uygun davranmaları ve bence de futbolun yıldızları hakemlerdir. Futbolun gerçekten önündedirler ve bunu korumaları, kollamaları ve bu çıtayı giderek yükseltmeleri gerekiyor” dedi.

Hakemlerin her zaman arkasında durduklarını belirten Özerten; “Bunu sayın Yıldırım Demirören adına da söyleyebilirim, biz her zaman hakemlerimizin arkasında olduk. Ama hakemlerde biz onların arkasında nasıl dimdik duruyorsak onlarda sahada dimdik durmaları lazım hata olmayacak mı, hata muhakkak olacak yanlışı kabul etmemiz mümkün değil. Yanlış olmasını istemiyoruz, zaten hakemlerimizin yanlış yapmadığı da herkes tarafından bilinen tescilli bir gerçek” ifadelerini kullandı.Kulüplerden de istekleri olduğunu belirten Özerten; “Kulüplerden beklentilerimiz centilmenliğe, Fair Play’e uyulması bu şekilde maçların devam etmesi, futbol alanlarının bir şenlik alanı haline gelmesi, futbolun bir oyun olduğunu herkesin unutmaması gerektiğini, mağlubiyetin onursuzluk galibiyetin onurların en büyüğü olmadığını düşünerek oynanan olaylardan 3 neticeden biri çıktığı zaman buna karşı herkesin hazırlıklı olması, sahaya çıktığı zaman nasıl FIFA’nın koymuş olduğu bir kuralla herkes tokalaşıyor, sahadan çıkarken de herkes sarmaş dolaş olsun, tüm tribünler şenlik yeri olsun, gönlümüz ister ki seyirci sayıları yüzde 50, yüzde 50 olsun. Şenlik yeri gibi olsun çünkü her şeyden önce bu birlik beraberliğe futbol sahalarına değil ülkemizin ihtiyacı var. Bu ülkede futbol ailesi olarak üstümüze düşen görevimizi yapalım bütün arzum bu” dedi.

 

İHA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler