LİGLER
  • TakımOPAv
  • 1. Beşiktaş327135
  • 2. Medipol Başakşehir326733
  • 3. Fenerbahçe326026
  • 4. Galatasaray325823
  • 5. Antalyaspor32521
  • 6. Trabzonspor32506
  • 16. Çaykur Rizespor3230-11
  • 17. Gaziantepspor3226-28
  • 18. Adanaspor3225-26
  • Tümü
YENİ HABERLER
Güney Afrika'da gruplar belli oldu
Güney Afrika'da gruplar belli oldu
04 Aralık 2009 20:45
Güney Afrika'da yapılacak olan 2010 Dünya Kupası'nda mücadele edecek 32 takımın yer alacağı grup kuraları Güney Afrika'nın Cape Town şehrinde çekildi.

Dünya Kupası'nı 1998 yılında evinde düzenlediği turnuvada kazanma başarısı gösteren ve 2006 yılındaki son turnuvada da finalist takım olan Fransa'nın, seri başı takımlar arasında yer almaması dikkati çekerken Kuzey Kore'de yıllar sonra finallere katılarak dikkatleri üzerine çekti.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Sepp Blatter ve Güney Afrika Başkanı Jacob Zuma birer konuşma yaptılar.

32 TAKIM DÖRDERLİ 8 GRUPTA 10 ŞEHİRDE MÜCADELE EDECEK

Bu arada 32 takımın dörderli 8 grupta mücadele edeceği kupanın grup maçları 10 şehirde oynanacak. Güney Afrika Cumhuriyeti ev sahibi olması sebebiyle hem 8 seri başı ülkeden biri oldu, hem de açılış maçının yapıldığı A Grubu'nun ilk takımı olarak adını yazdırdı.

Grup kuraları öncesinde seri başı takımlar Brezilya, İspanya, Hollanda, İtalya, Almanya, Arjantin, İngiltere ve ev sahibi Güney Afrika olarak belirlendi. Asya, Orta ve Kuzey Amerika ile Okyanusya takımları 2., Güney Amerika ve Afrika kıtasından katılan takımlar 3. ve Avrupa'dan gelen takımlar da 4. kategoride yer aldı.

Kuraya katılan 4 kategoriden birincisinde seri başı takımlar yer alırken diğer kategoriler ve takımları ve yer aldıkları gruplar şöyle;

1. Kategori: Brezilya, İspanya, Hollanda, İtalya, Almanya, Arjantin, İngiltere, sahibi Güney Afrika

2. Kategori: Avustralya, Japonya, Kuzey Kore, Güney Kore, Honduras, Meksika, ABD, Yeni Zelanda

3. Kategori: Cezayir, Kamerun, Fildişi Sahili, Gana, Nijerya, Şili, Paraguay, Uruguay

4. Kategori: Danimarka, Fransa, Yunanistan, Portekiz, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İsviçre.

A Grubu: Güney Afrika, Meksika, Uruguay, Fransa

B Grubu: Arjantin, Nijerya, Güney Kore, Yunanistan

C Grubu: İngiltere, Amerika, Cezayir, Slovenya

D Grubu: Almanya, Avustralya, Sırbistan, Gana

E Grubu: Hollanda, Danimarka, Japonya, Kamerun

F Grubu: İtalya, Paraguay, Yeni Zelanda, Slovakya

G Grubu: Brezilya, Kuzey Kore, Fil Dişi, Portekiz

H Grubu: İspanya, İsviçre, Honduras, Şili

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler