LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
Gazzeli çocuklar enkaz altında "kışlıklarını" arıyor
Gazzeli çocuklar enkaz altında "kışlıklarını" arıyor
23 Ekim 2014 16:16
İsrail saldırılarıyla yıkılan Gazze'de sahip oldukları birçok şeyi yitiren bazı çocuklar, evlerinin enkazında kalan elbise ve ayakkabılarını bulmaya çalışıyor.

Saldırılarda evleri yıkılan ve tüm birikimlerini kaybeden ancak yaz dolayısıyla bir şekilde hayatlarını sürdüren Filistinliler, kış aylarının yaklaştığı bugünlerde ise ne yapacağını kara kara düşünüyor.

İsrail'in kara ve hava bombardımanında en büyük yıkımın yaşandığı yerlerden biri olan Şucaiyye Mahallesi sakinleri, yaşadıkları sıkıntıları AA muhabirine anlattı. Saldırılar nedeniyle evsiz kaldıkları gibi sahip oldukları birçok şeyin enkaz altında kaldığını aktaran Filistinliler, sorunlarına kendi imkanlarıyla çözüm arıyor.

Saldırıların evsiz bıraktığı Filistinli Refat en-Neccar (45) kış mevsiminin bu yıl kendileri için daha da zor geçeceğini belirtti.

Neccar, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) ait okulda 11 kişilik ailesiyle kaldığını belirterek, "5 çocuğumun kışlık ihtiyaçlarını karşılama konusunda çaresiz kaldım. Bu kış bizim için çetin ve acı geçecek" diye konuştu.

Daha önce herkes gibi "sıcak yuvalarında" kimseye ihtiyaç duymadan yaşadıklarını dile getiren Neccar, "Ancak bu yıl etrafında toplanacağımız sobayı bırakın başımızı sokacağımız evimiz dahi yok" şeklinde konuştu.

"Enkazda pembe mantosunu arıyor"

Büyükler ne yapacaklarını düşünürken Gazzeli çocuklar ise bazı şahsi eşyalarını özellikle de "kışlık kıyafetlerini" taş ve moloz yığınlarının arasından çıkarmaya çalışıyor.

Gazzeli 6 yaşındaki İman Hasaneyn de bu çocuklardan biri. Soğuk havaya aldırış etmeksizin yıkılan evlerinin altında kalan "pembe mantosunu ve çizmelerini" arayan İman, annesinin yenisini alma vaatlerine bir türlü ikna olmuyor.

Anne Hibe Hasaneyn, minik İman'a yenisini alacağı konusunda söz vermesine rağmen bir türlü ikna edemediğini belirterek, "Evimiz İsrail'in saldırısı sonucu yıkıldı. Geride kıyafetler de dahil hiçbir şeyimiz kalmadı. Ancak, kızım hala pembe mantosunu tekrar giyeceğini hayal ediyor" dedi.

Enkazın altında çok sevdiği spor ayakkabısını arayan 11 yaşındaki Muhammed Hassan, "Kışın giyeceğimiz her şeyi buradan çıkarmak istiyorum. Spor ayakkabılarımı istiyorum" derken babası Amran ise sahip oldukları hiçbir şeyi enkaz altından çıkaramadıklarını dile getirerek, "İşler nasıl yoluna girecek bilemiyorum. Eşim geçen kışın ardından uygun fiyatla çocuklarıma kışlık kıyafetler almıştı. Yazın İsrail'in saldırılarına maruz kaldık. Şu anda elimizde hiçbir şey kalmadı" ifadelerini kullandı.

İsrail'in 51 gün süren saldırılarında 2 bin 158 kişi hayatını kaybetti, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okulun tamamen yıkıldığı, binlerce binanın hasar gördüğü açıklanmıştı.

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler