LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray296035
 • 2. Beşiktaş295932
 • 3. Medipol Başakşehir295920
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor2944-4
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
Galatasaray'ın stadı elinden alınabilir!
Galatasaray'ın stadı elinden alınabilir!
21 Aralık 2013 09:54
Sarı-kırmızılı kulübün stadı devletten teslim aldığı dönemde Gençlik ve Spor Müdürlüğü görevini sürdüren Yunus Akgül, şok bir iddiada bulundu.

Sports TV'ye konuşan Akgül, Galatasaray'ın belirtilen taahütleri yerine getirmediği takdirde stadın ellerinden alınabileceğini söyledi.

İşte Yunus Akgül'ün açıklamaları:

"Galatasaray çatıyı kendisi yaptırmak istediği için..."

"Galatasaray'a bu stadı yaptık, teslim ettik. Stadın her şeyi tamamdı, bir tek üstünün kapatılması kalmıştı. Galatasaray Kulübü bir an önce teslim almak istediğini ve bu yükümlülüğü kendisinin yerine getirmek istediğini söyleyince protokole bu hükmü koyduk.

Stadın üzerinin bizden teslim alındıktan sonra 24 ay içerisinde çatı yapılması gerekiyordu. Bütün sistem tamamdı. Sadece bir konststürüsyon yapılacaktı, onun da fiyatı 4-5 milyon dolar ödenecekti. Bir de yılda 1 trilyon lira GSGM İL Müdürlüğü'ne kira ödemesi diye bir madde vardı. Galatasaray'ın stat ile ilgili iki yükümlülüğü bu."

"İmzaladığım şeyi çok iyi biliyorum"

"Spor Bakanlığı bütün yükümlülüklerini getirdi, teslim etti. Galatasaray yerine getirmediği gibi, imzaladığım şeyi çok iyi biliyorum, 1 milyon lirayı il müdürlüğüne vermesi gerekiyordu."

"10 milyon dolar Galatasaray için büyük rakam mı?"

"Galatasaray o dönem seçime gidiyordu, stadı çok çabuk teslim almak istediler. Eksik kalan kısmı da Galatasaray tamamlayacaktı. Protokole öyle koyduk. Prototokelde net yazıyor; Galatasaray'a şu tarihte stadı her şeyiyle yapılmış olarak teslim ediyoruz. Fakat üzerinin kapatılması gerekiyor, bunun tüm maddi yükümlülükleri Galatasaray tarafından yapılmak üzere... diye madde var. 10 milyon dolar Galatasaray için büyük bir rakam mıdır?"

"Çatı şimdi kapalı olsaydı, dünyaya gösteri yapsaydık"

"Biz ihtiyaca yönelik ve prestije yönelik tesis yapıyoruz. İstanb.ul'da bir stat, salon yapıyorsak aynı zamanda prestij tesisidir. Bu sadece Galatasaray için değil, milli takımların kullanabileceği, konser, kongre gibi her türlü etkinliğin yapılabileceği bir tesis yapıyoruz. Tıpkı Sinan Erdem gibi..

Geçtiğimiz günlerde kar yağdığında stadın çatısı olsaydı, dünyaya bir gösteri yapsaydık, o zaman nasıl bir hava olurdu, şimdi ne oldu. Galatasaray maçının iptalinden bile bahsediyorlar, sabotaj yaptılar falan diye. Stadın çatısı kapansaydı biz dünyaya nasıl bir mesaj verecektik, şimdi ne oldu?"

"Galatasaray için cüzi rakamlar"

"Biz ilk defa stat yapmıyoruz. İmlerin güneş almıyor demeleri son derece yanmlış. Kabul etmiyorum. Her şey planlıdır. Stadın üstünün kapatılması konusunda ise, bütün sistem hazır, sadece konstrüksiyon yapılacak. Makineler yerleştirilecek, herhangi bir inşaat olmayacak. Son derece anlamsız. Galatasaray için son derece cüzi rakamlar bunlar. Bu kadar ısrar etmenin mantığını anlamıyorum."

"Türk Telekom ismi bana göre sıkıntılıdır"

"Stadı erken istemelerinin kendilerine göre haklı sebepleri olabilir. Biz de makul karşılamışız. O zaman öyle gerekmiş. Galatasaray'ın yeni yönetiminin o taahhütleri takip etmesi gerekir. Galatasaray yılda 1 milyon lira parayı veriyor mu, onu da bilmiyorum. Türk Telekom ismi bile bana göre sıkıntılıdır. Devlete ait stat devredilirken, reklam ve ismi hakkı..."

"Mutlak surette dava açılması gerekir"

"Devletle davalık olduğun zaman, devletin kuralları var. Devlet yönetmelikle kuralla yönetilmez. Galatasaray'ın stadının elinden alınması söz konusudur, mahkeme tarafından haklı bulunduğu taktirde. Galatasaray maçlarını gene o statta yapar ama başka bir protokol yapılır. Ama bizim arkadaşlarımızın mutlak surette dava açmaları gerekir. Çünkü orası devletin malı..."

"Galatasaray'ın stadını devlet yaptı" 

"Dünyanın hiçbir yerinde bir devlet stadı yapıp bir kulübe vermez. Bütün dünyada statları kulüpler yapar. Eğer devletin bir stadı varsa kulüpler orada kirayla oynar. Bizim Türkiye'de sporun gelişmesi için devlet yapıp teslim etmiş. Ama Fenerbahçe'nin böyle değil; kendisi yaptı. Beşiktaş da aynı şekilde yapıyor. Ama Galatasaray'ın stadını devlet yaptı."

"Galatasaray, Ali Sami Yen'deki yükümlülükleri de yerine getirmedi"

"Ali Sami Yen Stadı'nın Mecidiyeköy'deki yeri GSGM'nindir, devletindir. Galatasaray'ın sözleşmesi bitmek üzereydi. Orada da Galatasaray yükümlülüklerini yerine getirmedi. İTÜ'nün stat yıkılmalı raporu var. Ben orada her maç yapıldığında diken üstündeydim. Stat çökecek mi falan diye. Güçlendirme yapılması gerekiyordu. Ve yer GSGM'ye kalacaktı. Tapu bizde çünkü.

Galatasaray sanki tapulu yeriymiş gibi. Orası öyle değil. GSGM oradaki rantı kullanarak, Galatasaray'a çok güzel muhteşem bir stat yaptı."

"24 aylık süre vardı, çivi çakılmadı" 

"O çatının Galatasaray tarafından yapılması gerekiyordu. 24 aylık süre vardı, çivi çakılmadı. Bu stadın çatısı çok basit, bütün sistemleri hazır. O kar yağdığında stat kapansaydı, dünyaya vereceğimiz mesajı düşünün bir kere..."

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler