LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Galatasaray'ın ikinci adamından derbi olayları yorumu
Galatasaray'ın ikinci adamından derbi olayları yorumu
23 Eylül 2013 07:51
Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Özkan Olcay, Beşiktaş ile oynadıkları olaylı derbi sonrası açıklamalarda bulundu.

Atatürk Olimpiyat Stadı'nda basın mensuplarına açıklamada bulunan Olcay, kendilerini iyi bir şekilde ağırlayan Beşiktaş Kulübü yöneticileriyle aynı üzüntüyü paylaştıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Bu maçın bu şekilde sonuçlanması ve bu çirkin tablonun yalnız Türkiye'de değil bütün spor çevrelerinde, Avrupa'da ve beynelmilel televizyonlarda görünmesi bizi son derece üzmüştür. Kazanmış olduğumuz bir maçın keyfini içimizde hissedemeyecek kadar bir buruk tablo ortaya çıktı. Bugün nelerin olduğunu, ne çirkin hadiselerin sahada cereyan ettiğini hepimiz gördük. Bundan dolayı her şeyden evvel camiamız adına böyle bir olayın yaşanmış olmasından dolayı büyük bir üzüntü duyuyoruz. Futbolun ve neticenin şu anda konuşulmasında bir fayda görmüyorum."

Olcay, futbolcuları Felipe Melo'nun gördüğü kırmızı karttan sonra tribünleri tahrik ettiğine yönelik görüşlerin olduğunun belirtilmesi üzerine,

"Melo'yu suçlayarak bu hadisenin bütününü çözmek bence çok yanlış olur. Ben bütün meselenin Melo'nun üstüne yıkılmasını doğru bulmuyorum" şeklinde görüş belirtti.

Karşılaşmada güvenlik zafiyeti yaşandığını ileri süren Olcay, "Güvenlik konusunda bir hayli zafiyet içinde olunduğunu gördüm. Özellikle dikkatimi çeken bir olay oldu. Turuncu renk gömlek giymiş olan arkadaşların bir kısmı, tribünden böyle bir dalga halinde gelen insanları görünce üzerindeki gömleği çıkartıp, kenara çekilip kendisini emniyete almayı hissedecek kadar bu işin içinde olmamayı tercih etti. Bunun güvenlik organizasyonundakilerin derin derin düşünüp dikkatle üzerinde durması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Yönetim kurulu toplantılarında konuyu etraflı bir şekilde değerlendireceklerini anlatan Özkan Olcay, maçla ilgili nasıl bir karar beklediklerinin sorulması üzerine, "Hakemin raporunu görmeden, nihai bir tablo ortaya çıkmadan değerlendirme yapmam doğru olmaz" ifadelerini kullandı.

Bu tür olayların yaşanmaması için kulüplere de görevler düştüğünü vurgulayan Olcay, "Psikolojik olarak seyircileri çok üst düzey beklentiler içine sokup, sonra da o beklentilerin gerçekleşmemesi halinde ortaya çıkan reaksiyonu bastırabilecek bir durum olmadığını göz önünde bulundurmamız lazım. Bu konu da hepimize görev düşüyor. Yani abartmadan başarıyı da mağlubiyetin getirdiği üzüntüyü de içimizde sakin bir şekilde hazzetmeyi öğrenmemiz lazım" şeklinde görüş belirtti.

Galatasaray Kulübü eski yöneticilerinden Abdurrahim Albayrak ise karşılaşmada yaşananların hoş olmadığını belirterek, üzgün olduklarını söyledi.

 DHA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler