12 Aralık 2017 Salı
 • Altın153,732
 • BIST109.050
 • Dolar3,8375
 • Euro4,5051
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1191
 • İstanbul14 °C
 • Ankara4 °C
 • İzmir10 °C
 • Konya3 °C
 • Adana9 °C
 • Antalya10 °C
 • Diyarbakır2 °C
 • Bursa10 °C
 • Kayseri2 °C
 • Kocaeli3 °C
 • Şanlıurfa9 °C
 • Gaziantep3 °C
 • İçel15 °C
LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray153214
 • 2. Medipol Başakşehir15309
 • 3. Fenerbahçe152912
 • 4. Beşiktaş152710
 • 5. Kayserispor15276
 • 6. Göztepe15275
 • 16. Antalyaspor1514-11
 • 17. Gençlerbirliği1512-12
 • 18. Karabükspor158-13
 • Tümü
YENİ HABERLER
"Galatasaray'ın borcu yok"
"Galatasaray'ın borcu yok"
25 Eylül 2014 06:03
Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, Galatasaray'ın gecikmiş vergi borcu olmadığını söyledi.

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, olağanüstü toplanan divan kurulunun kendisini rencide ettiğini söyledi.

TRT 1'de katıldığı Stadyum programında açıklamalarda bulunan Aysal, eylül ayı olağan divan kurulu toplantısında alınan olağanüstü toplantı kararını şahsına yönelik bir davranış olarak algıladığını belirtti. Aysal, şöyle konuştu:

"Olağanüstü divan kurulu toplantısını rencide edici buldum. Şahsıma dönük hazırlanmış bir olağanüstü divan kurulu toplantısı talebi olarak algıladım. Bir önceki divan kurulu toplantısında tamamen değişik konulardan bahsettim ve ileriye dönük 3 önemli projemden bahsettim. Galatasaray'ın 1-2 işi için divandan ayrılmak zorunda kaldım. Benden sonra divanda tartışma olmuş ve ısrarla 1 hafta sonra olağanüstü olarak toplanma kararı alınmış. Bu ancak zor ve endişe verici durumlar ile güven kaybı varsa olur. Olağanüstü divan kurulu toplantısının yapılması bir mesaj. Ben mesajı tam olarak aldığımı düşünüyorum. Ertesi gün yönetim kurulunda seçim kararı aldım."

Seçim kararı almasına yönlendiren birçok sebep olduğunu anlatan Aysal, şöyle devam etti:

"Olağanüstü divan kurulu kararı, bardağı taşıran damlaydı. Liglerin başladığı günden itibaren çok ciddi bir medya saldırısı var. Bunun tamamı yanlış ve bilgi kirliliğine dayalı. Bunun temelinde camiamdan gelen destekler de var. Her gün artan bir şekilde üstüme geldi. En sonunda özel hayatıma uzamaya başladı. Bu Galatasaray Başkanı olarak haysiyet kırıcı ve üzücü bir durum. Sadece bunun için dahi böyle bir karar almam gerekirdi. Üçüncü sebep ise aylardır çektiğim ve mesajımı duyuramadığım Türk sporunda genel bir rahatsız edici ortam var. Bağımsız olması gereken kurumların bize dönük davranışları, vurdumduymazlığı ve haksız kararları beni endişeye düşürdü. Bunların üzerine seçim kararı almam kaçınılmaz oldu."

"Alp Yalman, çok tecrübeli bir yönetici"

Başkan adaylığını açıklayan kulübün eski başkanlarından Alp Yalman'ın çok tecrübeli bir yönetici olduğunu belirten Aysal, Yalman'ın yönetim kurulu listesinde kendi yönetiminden ayrılan Sedat Doğan'ın da yer aldığını aktardı.

Ünal Aysal, Alp Yalman'ın listesinde yer alan birkaç ismi bildiğini dile getirerek, şunları ifade etti:

"Alp Yalman ve ekibi tecrübeliler. Bu ekibin içinde en son divan kurulunda konuşan ve görevde olduğum 40 ayda bütün divan kurulu toplantılarında bizi eleştiren arkadaşlar var. Bizim yönetim kurulumuzdan ayrılan Sedat Doğan var. Hepsi değerli ve tecrübeli arkadaşlar. Başarılı bir yönetim kuracaklarını tahmin ediyorum. Ancak işin burada kalacağını düşünmüyorum. Galatasaray'da mutlaka yeni adaylar çıkacaktır. Galatasaray, cazibesi olan bir kurum. Burayı yönetmek isteyecek çok değerli arkadaşlar var, 1-2 kişiyle bu iş bitmez. Alp Yalman, o kadar tecrübeli bir yönetici ki böyle bir karar alması doğal."

Sarı-kırmızılı kulübün başkanı, olağanüstü seçimli genel kurulun 2015 yılının Ocak ayında yapılması önerisinde bulunan Divan Kurulu Üyesi Hayrettin Kozak'ı samimi bulmadığını söyledi.

"Galatasaray'ın gecikmiş vergi borcu yok"

Aysal, sarı-kırmızılı kulübün vergi borçlarının ödenmediğine yönelik iddiaların asılsız olduğunu vurgulayarak, "Galatasaray'ın gecikmiş veya ödenmemiş vergi borcu yok" değerlendirmesinde bulundu.

Galatasaray Kulübü'nün taksitlendirilmiş vergi borçlarını zamanında ödediğine belirten Aysal, şöyle devam etti:

"Galatasaray'ın gecikmiş, ödenmemiş vergisi yok. Galatasaray'ın diğer kulüplerde olduğu gibi taksitlendirilmiş vergi borçları var. Bu taksitler de zamanında tıkır tıkır ödeniyor. Bu bilgi kirliliğini düzeltmek istiyorum. Bizden talep edilen, bizim itirazda bulunduğumuz ve şu anda Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın da oturduğu bir uzlaşma masasında katileşmek üzere uzlaşılacak, bir rakamdır. Bu 54 milyondur, üzerine ceza geldiği için buralara çıktı. Bu rakamın çok büyük bir kısmına itiraz ettik. Diğer kulüplerin de böyle itirazları var. Yaklaşık 1 ay sonra karara bağlanacaktır."

Yönetim kurulu üyesi Sedat Doğan'ın "Galatasaray, vergi borçlarını ödemiyor" ifadelerinin yanlış olduğunu savunan Aysal, "Sedat Doğan, hukuk işlerine baktığı için mali konularda bilgi sahibi değil" yorumunda bulundu.

"Ben bir çöle geldim ve o çöl içinde su aramaya çalıştım"

Ünal Aysal, kulübü borçlandırdığına yönelik eleştiriler olduğunu dile getirerek, zor koşullarda çalışarak, borcu aynı seviyede tuttuğunu söyledi.

Görevi devraldığı Adnan Polat başkanlığındaki yönetimin birçok geliri önceden kullandığını bildiren Aysal, şunları kaydetti:

"Galatasaray'a 14 Mayıs 2011'de geldiğimde kucağıma 328 milyon dolarlık borç-alacak farkı verildi. Bugün aynı borç bende duruyor, artmamıştır. Ben 3,5 yıl boyunca borcu artırmadan 81,4 milyon dolar faizlerini ve kur farkını ödedim. Bugün ne aldıysam o borcu kucağımda taşıyorum. Görevi aldığımda o günkü yönetim, 2019 senesine kadar stadın isim hakkını almış, 3 senelik loca VIP koltuk gelirlerini tahsil etmiş, ilk sezon kombineleri ve forma reklamının parasını kullanmış. Ben 3 sene içinde bu paraları kullanamadım. Ben bir çöle geldim ve o çöl içinde su aramaya çalıştım. Ben sermaye artırımı yaptım. İlkini gerçekleştirdik, ikincisinde herkes ayağa kalktı. Bunun üzerine haklı olduğumuz sermaye artışı onaylanmadı. Eğer onaylansaydı, bugün 328 milyon dolarlık borç, 70 milyon aşağıda olacaktı."

"Süren ve Dürüst, başkan adayı olmayacağını söyledi"

Aysal, görüştüğü eski başkanlardan Faruk Süren ile eski yönetici Ali Dürüst'ün başkan adayı olmayacaklarını kendisine ilettiklerini açıkladı.

Ailesinin başkan adayı olması yönünde görüş belirttiğini dile getiren Aysal, kendisinin bir adayı destekleyip desteklemeyeceğiyle ilgili soru üzerine şunları ifade etti:

"Önümüzdeki günlerde bakacağız ama şu anki aday iyi bir aday. İyi bir yarış olmasını diliyorum. Kim seçilirse seçilsin, benimle diyalog kurmayı isterlerse A'dan Z'ye destek vereceğim. Düşündüğüm projeyle ilgili beraber çalışma zorunluluğum var. Ali Dürüst'e 'Başkan adayı olur musun' diye sordum. Kendisi de 'Hayır böyle bir görevi yüklenemem ama başka bir pozisyonda güvenebileceğim bir ekiple çalışırım' dedi. Faruk Süren'e niyeti olup olmadığını sordum. Kendisi ise düşünmediğini söyledi."

Ünal Aysal, ilerleyen dönemde Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı'nı düşünüp düşünmeyeceğiyle ilgili soru üzerine, şunları söyledi:

"Hayatımdan son derece memnunum. Başıma dert aramıyorum ama Türk sporunun 3 Temmuz'dan sonra yaşadığı süreç o kadar ağrıma gitti ki. Buna bir katkı vereceksem, kapıcı bile olurum. Bu işin biraz daha ciddiye alınmasını, Türk sporunun tarafsız kurumlarca yönetilmesini arzuluyorum. Bu, bizim hakkımız. Hiçbir karşılık beklemeden 40 ayımı Galatasaray'a verdim. Bunun karşılığında hakkaniyetli ve saygın bir spor yönetimi bekledim. Bunu bulamadım. Taraftarımdan, kulübümden, gelmiş geçmiş bütün teknik direktörlerimden memnunum ama Türk sporunun içinden geçtiği bu dönemdenson derece rahatsızım. Devam etmeme sebeplerimin baş nedenlerinden bir tanesi de budur."

"O maça çıkmayarak herkesi duyarlı hale getirdik"

Galatasaray Erkek Basketbol Takımı'nın 17 Haziran'da Fenerbahçe Ülker ile oynayacağı play-off final maçına çıkmamasıyla ilgili soru üzerine Aysal, "Son maç öncesi yaşananları bir araya getirdiğimizde, final maçının artık monte edilmiş, kurgulanmış ve her şeyin Fenerbahçe Stadı'nda Galatasaray'ın mağlubiyeti üzerine organize edilmiş bir olay olduğu, tarafımızdan net olarak tespit edildi" ifadelerini kullandı.

"Devam eden 3 Temmuz sürecinin basketboldaki uzantısını halka ihbar etmemiz gerekiyordu" diyen Aysal, şöyle devam etti:

"Sesimizi duyurmanın tek yolu o maça çıkmamaktı. Bence son derece faydalı oldu. O maça çıkmayarak herkesi duyarlı hale getirdik. En azından burada başarılı olduğumuza inanıyorum. Sebebi sadece budur. Sadece sesimizi duyurmaktır."

"Galatasaray'daki bütün görevler bayrak yarışıdır, maraton değildir"

Ünal Aysal, Galatasaray Kulübü'nün maddi durumunun diğer büyük kulüplerin hiçbirinden daha kötü olmadığını vurguladı.

Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın mali konularda açıkladığı bazı rakamları okuyan Aysal, sarı-kırmızılı kulübün durumunun hepsinden daha sağlıklı olduğunu söyledi.

Bütün kulüplerin UEFA sıkıntısı olduğunu kaydeden Aysal, "Galatasaray'ın geleceğinde Avrupa için bir risk var mı" sorusuna ise "2016'ya kadar böyle bir risk görmüyorum. 2016'ya kadar bazı sorunlarımızı düzeltirsek, 2016'dan sonra da bir riskimiz kalmaz" diye yanıt verdi.

Başkanlığı süresince gitmesine en çok üzüldüğü oyuncuların İsveçli Elmander, Çek futbolcu Ujfalusi olduğunu belirten Aysal, "İlk senemde benim yüzümü güldüren, bana mutluluk veren en önemli iki önemli oyuncudur" dedi.

Ünal Aysal, kulüp başkanlığı döneminde en mutlu olduğu anların sorulması üzerine, "Geçtiğimiz 40 ayı devamlı sorun çözerek geçirdiğim için her sorunu çözdüğümde mutlu oldum" ifadesini kullandı.

Aysal, çok güzel dönemler geçtiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Ancak Galatasaray'da güzel dönemler eksik olmaz. Geçmişimiz başarılarla dolu. Bundan sonrası öyle olacak. Kim gelirse gelsin o günün görevini yapacak. Benden sonrakiler muhakkak ki benden daha iyisini yapacaklardır. Bu konuda bir endişem yok. Galatasaray'daki bütün görevler bayrak yarışıdır, maraton değildir. Galatasaray maratonu sevmez. Bayrak yarışını sever. Her el değiştirişte biraz daha enerjimiz, gücümüz artar. Bu sefer de öyle olacaktır."

 

AA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler