LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
Galatasaray'dan Melo kararına tepki
Galatasaray'dan Melo kararına tepki
26 Şubat 2014 07:24
Galatasaray Kulübü, resmi siteden yaptığı açıklamayla Felipe Melo'nun PFDK'ya sevk edilmesine tepki gösterdi ve sağduyu çağrısında bulundu.

Galatasaray Kulübü, Beşiktaş ile oynanan derbi maçının ardından Brezilyalı futbolcu Felipe Melo'nun yaptığı sevinç hareketi nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edilmesine tepki gösterdi. Resmi siteden yapılan açıklama şu şekilde:

"Yabancı kültürüne saldırı, bir tür ırkçılıktır" başlığıyla yapılan açıklamada, "Galatasaray futbol takımı oyuncularından Felipe Melo, kazanılan bir maçın sonrasında, kendi taraftarlarıyla paylaştığı bir sevinç gösterisi nedeniyle, genel istek üzerine, PFDK'ya sevk edildi" denildi.

Taraflı tarafsız pek çok yayın organı tarafından günlerdir, Melo'nun yaptığı dansın benzerinin, gerek Türkiye'de gerekse yeryüzünün hemen her köşesinde, Latin kökenli futbolcularca tekrarlandığının görüntüleriyle ortaya konulduğu kaydedilen açıklamada, "Bu sevki yapanlar dahil, tüm kamuoyu, futbolcumuzun, hiç kimseyi aşağılama amacını taşımadığını ve sevincini ülkesinin geleneksel dans figürleriyle ortaya koyduğunu biliyor. Futbol, artık günümüzde yalnızca ulusal futbolcularla değil, 'dünya vatandaşları'yla oynanan oyunun adıdır.

O dünya vatandaşları, yalnızca ülkelerinin futbol anlayışlarını temsil etmezler, aynı zamanda ülkelerinin ve halklarının kültürlerini ve folklorik değerlerinin paylaşımını sağlarlar. FIFA'nın ve UEFA'nın, yabancı futbolculara kapılarını ardına kadar açması, ırkçılığa karşı mücadeleyi öncelikleri arasına koyması, sadece futbol dünyasının çeşitlenmesi amacını taşımamaktadır. Ondan da öte, kültürlerin paylaşılması yoluyla sporda kardeşliğe ve dünya barışına katkı sağlanacağı öngörülmektedir" ifadelerine yer verildi.

Ülkelerin ve halkların kültürel ve folklorik özellikleri birbirine benzemeyebileceği ve bir başkası için yadırgatıcı olabileceği kaydedilen açıklamada, ayrıca şu görüşler aktarıldı:

"Fakat farklılıkların bir arada yaşama olgusu zaten böyle bir şeydir, farklılıklara anlayış ve tahammül gerektirir. FIFA'ya, UEFA'ya göre ve evrensel değerlere göre ırkçılık, yalnızca renklere değil, kültürel değerlere de tahammülsüzlüğün adıdır. 'İroni olarak söylemek gerekirse Yeni Zelandalılar'ın uluslararası üne sahip 'Haka' dansı, folklorik anlamının dışında değerlendirilirse neler olur?' Öte yandan, böyle bir sevkin yapılmış olması bile, ülkemizde, rakip takımlarımızda ter akıtan, 'Melo'nun Brezilyalı kardeşleri' açısından da üzüntü vericidir. Özetle, futbolcumuzun, genel istek üzerine, gerçekleşen bu işlemin sonrasında ceza almayacağına ve PFDK'da bu konuda sağduyunun hakim olacağına inanıyoruz.

Ancak, kamuoyunda yaratılmak istenen algı ve ön yargılara da karşı bu açıklamayı yapmayı bir borç biliyoruz."

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler