LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Galatasaray'a büyük müjde!
Galatasaray'a büyük müjde!
05 Mayıs 2014 22:06
Galatasaray Kulübü resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, kulübün borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda mutlu sona ulaştıklarını belirtti.

Yapılan açıklama şöyle:

"Galatasaray'dan Borç Sorununun Çözümünde Dev Adım!

Galatasaray'ın, uzun süredir, camiamız kadar, ekonomi ve spor kamuoyunun da gündemini meşgul eden borçlarının "yeniden yapılandırılması" konusunda mutlu sona ulaşıldı.

Galatasaray Sportif Sinaî ve Ticarî Yatırımlar A.Ş. ile Denizbank A.Ş. arasında, bir süredir devam eden görüşmelerin sonunda, BUGÜN, finansal borçların yeniden yapılandırılmasına yönelik anlaşmaya varıldı.

Bu anlaşmayla toplam yaklaşık 129 milyon dolarlık finansal borcumuz yeniden yapılandırıldı. Yapılandırmanın sonucu olarak Türk Lirası cinsindeki krediler Türk Lirası cinsinden gelecekteki alacaklarımızla, yabancı para cinsinden olan krediler ise yabancı para cinsinden olan ve henüz faturalandırılmamış gelirlerle eşleştirilerek hem vade olarak kredilerin gelirlerle otomatik kapanması sağlanmakta, hem de önemli ölçüde doğal hedging gerçekleştirilerek yabancı para cinsinden borçlarımız kur farkı açısından daha güvenli hale getirilmektedir.

Böylece, Galatasaray'ımızın finansal borçlarıyla ilgili vade ve kur farkı riskinin en aza indirilmesi konusunda bugün itibariyle dev bir adım atılmış oldu..

Anlaşmanın, tüm camiamıza hayırlı olması dileğiyle, kamuoyuna ve yatırımcılara saygıyla duyurulur.

(Anlaşmanın ayrıntıları bu akşam Kamuoyu Aydınlatma Platformu KAP'a yaptığımız açıklamadan öğrenilebilir.) "

Sarı-kırmızılı kulübün KAP'a yaptığı açıklama ise şöyle:

"Şirketimiz ile Denizbank A.Ş. arasında 5 Mayıs 2014 tarihinde yapılan finansal borçların yeniden yapılandırılmasına yönelik anlaşma kapsamında:

- Grubumuza ait toplam yaklaşık 129 Milyon ABD Doları (Şirketimize ait toplam yaklaşık 120 Milyon ABD Doları) tutarındaki finansal borcumuz yeniden yapılandırılmaktadır. Grup bazında toplam nakit kredi limitimiz 140 milyon ABD Doları'na, proje kredisi ve gayrinakdi krediler dahil olmak üzere grup umumi kredi limitimiz 165 Milyon ABD Doları'na yükseltilmektedir.

- Kamuoyuna en son açıklanan 28 Şubat 2014 tarihli mali tablolarımızda mevcut finansal borçların yaklaşık yüzde 23'ünü Türk Lirası, yüzde 77'si ise yabancı para cinsinden iken, yeniden yapılandırma kapsamında finansal borçların yaklaşık %73'ü Türk Lirası'na döndürülmektedir.

- Böylelikle Türk Lirası cinsindeki krediler Türk Lirası cinsinden gelecekteki alacaklarımızla, yabancı para cinsinden olan krediler ise yabancı para cinsinden olan ve henüz faturalandırılmamış gelirlerle eşleştirilerek hem vade olarak kredilerin gelirlerle otomatik kapanması sağlanmakta, hem de yabancı para cinsinden borçlarımız kur farkı açısından daha güvenli hale getirilmektedir.

- Şirketimizin borçlu, Galatasaray Spor Kulübü Derneği'nin de müteselsil kefil olarak 17 Şubat 2010 tarihinde imzaladığı kredi sözleşmesi kapsamındaki toplam 32,8 Milyon ABD Doları tutarındaki sendikasyon kredileri kapatılmakta, söz konusu kredi karşılığında verilmiş tüm teminatlar geri alınmaktadır.

- ABD Doları cinsinden olan sendikasyon kredi faiz oranı %8,75 şeklindeyken yeni yapıdaki döviz kredilerimizin faizi %7,50'ye indirilmektedir.

- 28 Şubat 2014 tarihi itibariyle %73'ü kısa vadeli (1 yıldan kısa) olan finansal borçlarımız, 7,5 yıla varan vadelere yayılarak, toplam finansal borçlarımızın %66'sı uzun vadeli finansal borç olarak yapılandırılmaktadır.

- Ayrıca, yeniden yapılandırılma anlaşması kapsamında Kulübümüzün eski başkanlarına ilişkin tüm şahsi kredi kefaletleri iptal edilmektedir.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Galatasaray Sportif Sinai ve Ticari Yatırımlar A.Ş."

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler