LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Medipol Başakşehir306222
 • 2. Galatasaray296035
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor3044-6
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
Galatasaray'a büyük müjde!
Galatasaray'a büyük müjde!
16 Kasım 2013 19:29
Süper Lig'de merakla beklenen AB pasaportlu futbolcu kanununda çok önemli gelişmeler yaşanıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun geçtiğimiz sezon karar verdiği ve bu yıl uygulamaya soktuğu yabancı kısıtlaması, başta Galatasaray olmak üzere birçok kulübü zor durumda bırakmıştı. Kadroya aldıkları yabancı sayısında azalma olan takımlar başka bir sıkıntıyı daha yaşamaya başlamıştı. Tribüne göndermek zorunda kalınan yabancı futbolcular için ödenen paralar, kulüpleri zorlamıştı. Ayrıca yabancı futbolcular ile sözleşme fesihlerini yapamayan takımlar UEFA nezdinde zor durumda kalmamak ve büyük tazminatlar ödememek için futbolcularla yola devam etmek zorunda kalmıştı.

En çok Galatasaray etkilendi

Sezon başından beri bu sıkıntıyı en çok yaşayan takımlar başta Galatasaray olmak üzere Fenerbahçe ve Trabzonspor oldu. Şampiyonlar Ligi'nde 8 yabancı ile oynayan sarı kırmızılı ekip, Süper Lig'de bu sınırlamanın sıkıntısını yaşadı. Galatasaray'ın AB pasaportlu futbolculara kolaylık sağlanması ve yerli statüsünde oynaması için başvuru yapması da konuyu Spor Bakanlığı'na kadar taşıdı.

TFF devam dedi

Eurosport Türkiye İstihbarat Şefi Alper Aslan'ın edindiği bilgiye göre, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetiminden görüş alan Spor Bakanlığı, konuyla ilgili çalışma başlattı. TFF'nin 'Kuralın uygulanmasına devam' mesajından sonra AB pasaportlu futbolcular için de görüş istendi. Bu konuda bazı kriterler ve sınırlamalar koyularak kararlar alınması gerektiği yönünde görüş bildiren TFF yönetimi, 'Olabilir' yanıtını da verince harekete geçildi.

Yasaya yeşil ışık

Spor Bakanlığı ve TFF birlikte hareket ederek AB pasaportlu futbolculara kolaylık sağlanması için çalışmalara başlandı. Üç yıl aranın ardından AB'nin Türkiye adına yeni fasıl açması da bu kararın görüşülmesinde önemli bir etki oldu. Eğer ortak yol bulunursa yeni sezonda kulüpler, AB pasaportuna sahip olan 2 futbolcuyu yabancı kontenjanı dışında kadroya alabilecek. Önümüzdeki sezon bilindiği üzere ilk 11 veya ilk 18'deki yabancı futbolcu sayısı 5'e düşecek. Yani kulüpler 5+0+4 kuralı ile karşılaşacak. Ancak bu kurala AB pasaportlu futbolcular dahil olmayacak.

Çok fazla alternatif var

Bu kuralın anlaşılır olması ve güç dengelerini bozmaması adına çeşitli alternatifler geliştirildi. Bunlardan biri, sahaya çıkan ilk 11'de 5 yabancı + 1 AB pasaportlu futbolcunun yer almasını sağlayıp yedek kulübesinde de 1 AB pasaportlu futbolcunun oturmasını sağlamak. Diğeri de iki AB pasaportlunun aynı anda oyunda olduğu ilk 11'de 4 yabancı uyruklu futbolcunun bulunması, kalan birinin de yedek kulübesinde oturması. Yani buna göre takımlar yine bu sezon olduğu gibi ilk 11'de 6 yabancı oyuncu ile sahaya çıkabilecek. 1 futbolcu ise yedek kulübesinde oturabilecek. Ancak başta Galatasaray olmak üzere takımların istediği en önemli değişiklik, AB pasaportlu futbolcuların yabancı statüsünde sayılmaması ve sınırlamaya takılmaması. TFF ve Spor Bakanlığı bu konuya sıcak bakmazken, AB pasaportlu futbolcuların 2'de kalmasını düşünüyor.

Kararın mart ayında yapılacak olan toplantıda alınabileceği ve önümüzdeki sezon uygulamaya başlanması için imzaya sunulacağı belirtildi. Kuralın sınırlamayla 2'de tutulması kararı, takımların arasındaki dengelerin bozulmaması ve milli takıma yerli oyuncu katkısı sağlanmasına devam edilmesi için alınacak. Avrupa'da ise durum çok farklı.

Avrupa'da son durum

İtalya : Herhangi bir yabancı oyuncu sınırlandırması bulunmamaktadır.
İspanya: Takımların 23 kişilik sezon kadrolarında AB vatandaşı olmayan 3 oyuncuyu bulundurabilme şansları vardır. AB pasaportu taşıyan oyunculara bir sınırlandırma yoktur.
Fransa : Takımların kadrolarında ab vatandaşı olmayan 4 oyuncuyu bulundurabilme şansları vardır. AB pasaportu taşıyan oyunculara bir sınırlama yoktur.
Almanya: Herhangi bir yabancı oyuncu sınırlandırması bulunmamaktadır.
İngiltere : Yabancı oyuncu sınırlandırması yoktur ancak ülkede futbol oynayacak oyuncuların belirli nitelikleri taşıması gerekir. Milli olma sayısı ve yaş sınırlaması gibi.

 

EUROSPORT

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler