LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
Galatasaray için kader anı!
Galatasaray için kader anı!
23 Şubat 2016 06:32
Avrupa kupalarından men edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Galatasaray, bugün UEFA'ya sözlü savunma yapacak. Kararın birkaç gün içinde açıklanması bekleniyor; Sarı-Kırmızılılar'ın savunması ise belli...

UEFA’dan gelen mektupla birlikte Avrupa kupalarından men edilme tehlikesiyle karşılaşan Sarı-Kırmızılılar, bugün son sözünü söyleyecek. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, başkan yardımcısı Eşref Alaçayır ve genel sekreter Fatih İşbecer’le birlikte dün İsviçre’ye gitti. 

Burada yönetici Ural Aküzüm ve avukat Dupont da heyete dahil olarak UEFA’nın karşısına çıkacak. Yazılı raporu gönderen Özbek ve ekibinin sözlü savunmadaki konu başlıkları ise şöyle olacak:

1- Burak Yılmaz transferi

UEFA’dan gelen mektubun ardından tek bir transfer dahi yapılmadı. Üstelik, takımın en önemli golcüsü Burak Yılmaz’ın transferine izin verildi ve uzun vadede 25 milyon Euro’ya yakın kâr elde edildi.

2-Bileklikten 10 milyon

Kulübe kaynak yaratma konusunda gerçekleşen ilk proje olan bileklik satışı amacına ulaştı. Kısa sürede 1 milyon adet satış ve 10 milyon Lira’lık gelir sağlandı.

3-Zarar değil kâr var!

Arena’nın yanına yapılacak salonun isim hakkı için 10 yıllık anlaşma yapıldı. Buradan 50 milyon Dolar gelecek, 35 milyonu inşaat için kullanılacak, 15 milyon kasaya girecek. Hedef 31 Mayıs itibariyle tarihte ilk kez kâra geçmek.

4-Otel projesi bitiyor

Kulübe her yıl en az 6 milyon Dolar kazandıracak olan Mecidiyeköy’deki otelin inşaatı tamamlanmak üzere. Bir sonraki bilançoya bu otelden gelecek kâr da eklenecek. Bununla birlikte birçok sponsorluk anlaşması devrede.

5-Yeterli süre verilmedi

UEFA mektubu Mayıs ayı yerine Ocak ayında geldi. Eğer biraz daha zaman verilseydi, tüm projeler yetişecek ve çok daha iyi bir tablo sunulacaktı. Ancak ceza gelse bile yönetim aynı şekilde tasaruuf yapmaya devam edecek.

6-Ceza ağır darbe olur

Mevcut yönetim göreve geldiğinden beri zararı azaltmak için çabalıyor. Şimdi verilecek ağır bir ceza, bu çalışmalara maddi ve manevi darbe vuracak. 

7- Türkiye'nin zor anları

Türkiye ülke olarak zor bir dönemden geçiyor. Terör saldırıları ve dış politikadaki krizler hem piyasaya hem dövize darbe vurdu. Kur farkı nedeniyle mevcut borçlar bir anda katlandı. Riva projesiyle uzun vadedeki borçlar azalacak.

Dupont para almıyor

Ünlü avukat Jean Louis Dupont, görüşmelerin Galatasaray aleyhine sonuçlanması durumunda Sarı-Kırmızılı kulüpten para almayacak. Bu tavır, yönetimin daha da güven tazelemesini sağladı.

Şimdi ne olacak?

UEFA Finansal Fair-Play komitesi tarafından, UEFA Hukuk Kurulu’na sevk edilen Galatasaray’ın dosyası, bugünkü savunmanın ardından son kez incelenecek. UEFA’nın en geç cuma günü bir karar vermesi bekleniyor. Galatasaray Yönetimi, en azından kendilerine ek süre verilmesini ve kulüpteki iyileşmenin göz önüne alınmasını talep ediyor.

 

FANATİK

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler