LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Medipol Başakşehir306222
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Sivasspor3044-5
 • 16. Gençlerbirliği3030-14
 • 17. Atiker Konyaspor2929-5
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Galatasaray başkanını arıyor!
Galatasaray başkanını arıyor!
11 Aralık 2015 01:38
Galatasaray'da son zamanlardaki skandallar taraftarın sabrını taşırdı. Galatasaray yönetimi de yeni bir başkan arayışına girmeye başladı.

Arka arkaya yaşanan skandalların ardından eski başkanların da arasında olduğu camianın önde gelen isimleri olağanüstü kongreye gidilmesi için çalışma başlattı.

Galatasaray'da başkan Dursun Özbek'e eleştiriler her geçen gün artarak devam ederken Özbek'in camiaya sırtını dönmesi ve eleştirileri duymazdan gelmesi seçim sürecinin start almasına neden oldu. Hamzaoğlu'nun gönderilmesiyle başlayan süreçte, Grosskreutz'un ayrılmak istemesi, basketboldaki lisans skandalı, Fenerbahçe'ye verilen cevapta adı geçen Alex'in Galatasaray'ı yalanlaması ve son olarak başkanın, Divan'da eleştirileri dinlemeden ayrılması iplerin kopmasına neden oldu. Ayrıca 'tek adamlıkla' suçlanan Özbek'in kardeşi Mehmet Özbek'i Florya ve Sportif A.Ş.'nin başına getirmesi de camiayı rahatsız etti. 

Başkanları kabul etmedi 

Aslında, kulübün kötü yönetildiği konusunda birleşen eski başkanlar; Selahattin Beyazıt, Alp Yalman, Faruk Süren, Mehmet Cansun, Duygun Yarsuvat ve camianın önde gelen birkaç ismi, Divan Başkanı Aktar aracılığıyla Özbek'le görüşmek ve çözüm yolları aramak istediler. Ancak Dursun Özbek, programının yoğun olduğunu söyleyerek bu toplantı isteğini geri çevirince başka bir yolun kalmadığını düşünen Galatasaray'ın akilleri, aday arayışlarına başladı. 

Papermoon'da buluştular 

Yapılan görüşmelerin ardından başkanlık için 4. yıldızı Galatasaray'a kazandıran Duygun Yarsuvat ve TUSİAD eski başkanı Muharrem Yılmaz ön plana çıktı. Meşhur Papermoon Restaurant'ta Yarsuvat ile buluşan muhalif isimler, Galatasaray'ın her geçen gün kötüye gittiğini ifade ederek yeniden sarı-kırmızılı kulübün başına geçmesini istedi. Daha önce, "Asker kışladan çıktığında geri dönmez" açıklaması yapan Yarsuvat'ın yoğun baskı ve Dursun Özbek'in son yaptığı icraatlardan memnun olmaması nedeniyle adaylığa sıcak bakmaya başladığı bildirildi. Yılmaz'ın da ilk etapta aday olmayı düşünmediği ama şartlar oluşursa yarışa girebileceği kaydedildi.

Öncelikle Duygun Yarsuvat ve Muharrem Yılmaz'a teklif götürülürken iki isim 'Tamam' demediler ama şartlar oluşması halinde aday olabileceklerini ifade etti. 

4 istifa daha olursa yönetim düşecek

Yaşanan bu süreçte eğer Dursun Özbek seçim kararı almamakta direnirse önümüzdeki günlerde yönetimden yeni istifaların gelebileceği belirtiliyor. Cüneyt Tanman ve Tayfun Demir daha önce istifalarını vermişlerdi. Tüzük gereği mevcut yönetimden 4 yönetici daha istifa ederse direkt olarak seçime gidiliyor.

Albayrak liste başı

Duygun Yarsuvat'ın seçime çok sıcak bakmamasına karşılık liste çalışmaları bile başladı. Galatasaray'ı geçen sezon başarıya götüren kadronun önemli isimlerinden Abdurrahim Albayrak'ın yeni yönetimde yer almasına kesin gözüyle bakılıyor. TFF'de asbaşkanlık yapan Ali Dürüst'ün de geri dönmesi sağlanacak. Ayrıca Ebru Köksal, Mete İkiz, Cem Kınay ve adı başkanlık için geçen Cemal Özgörkey gibi isimlerin de geçiş sürecinde yönetimde yer alması planlanıyor.

Aysal ve Polat çağrılmadı 

Galatasaray'ın eski başkanları, seçim için kolları sıvarken toplantılara Aysal ve Polat davet edilmedi. Aysal ve Polat'ın, toplantının içinde yer almak istemediklerini aracılar vasıtası ile bildirmesi nedeniyle konsorsiyum içine dahil edilmedikleri öğrenildi.

8 milyon euro verdi

Göreve geldiğinden bu yana eleştirilerin odağında yer alan ve taraftarların daha ligin 4. haftası'nda istifaya çağırdığı Dursun Özbek'ten camianın önde gelen isimleri de umudu keserken başkan ise istifa çağrılarını duymazdan gelmeye devam ediyor. Özbek'in en büyük kozlarından birisi ise kişisel teminatları ve kulübe cebinden 8 milyon euro vermiş olması. Özbek'in yakın çevresine, "Seçime gidilirse yeni gelecek olan başkandan 8 milyon euro'yu peşin isterim" dediği ileri sürüldü.

İnan Kıraç destekliyor

Galatasaray'da 8 aylık başkanlık döneminde önemli işlere imza atan ve 20. Şampiyonluk ve 4. yıldızda büyük pay sahibi olan Duygun Yarsuvat'a en önemli desteği verecek isimlerin başında ise 'Derin Galatasaray' olarak bilinen Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç'ın geldiği öğrenildi. Özbek'in seçilmesinde etkisi bulunan Kıraç ile Özbek arasında yaşananlar nedeniyle soğukluk olduğu belirtiliyor.

Yarsuvat neden sustu?

Hamzaoğlu'nun gönderilmesinin ardından başkan seçilmesini sağladığı Özbek'e desteğini çeken Yarsuvat, yaklaşık 15 gündür aralık ayı divan kurulunda sert bir konuşma yapacağını söylemiş ve bunu medya yolu ile de duyurmuştu. Ancak buna karşılık Yarsuvat, Çarşamba günkü Divan Kurulu'na gelmeyerek sessizliğe büründü. Eski başkanın böyle bir karar alması şaşkınlık yaratırken Yarsuvat'ın başkanlık teklifi yapılmasının ardından yanlış anlaşılmamak için bu kararı aldığı belirtildi.

Sonu Polat gibi olabilir 

Dursun Özbek'in seçim kararı almaması ve Adnan Polat gibi kongreye gitmemek için inat etmesi halinde sıkıntılı bir sürece girilebileceği belirtiliyor. Camianın önde gelen isimleri, olağanüstü kongre yapılması için birleşirken restleşmenin Özbek'in mali genel kurulda ibra edilmemesine kadar varabileceği iddia edildi.

FOTOMAÇ

 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler