LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
Fikret Orman: Yalan söyledim
Fikret Orman: Yalan söyledim
03 Haziran 2015 16:22
Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Lig TV'ye önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Orman'ın açıklamasından satır başları:

STADIN İNŞAATINI DURDURACAK BİR SORUN...

"Burası zor bir lokasyon. Türkiye'de Vodafone Arena haricinde 28 tane yapılan stat var. En çok burası konuşuluyor. Bilgi kirliliği oluyor. Bir sıkıntı var. Cumhurbaşkanımız bu projenin arkasında olmasıydı bu stadı mümkün değil, yapamazdık. O dönemde gezi olayları da vardı. İş makinası alınıp Başbakanlık ofisine gidilmişti. Bundan tam 2 sene evvel olan olaylar. O süreç içerisinde Tayyip Erdoğan bize çok destek verdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız bize çok destek verdi. O gün ki bakanlarımız bize destek verdi.

Şu anki Başbakanımız Davutoğlu'da her zaman destek veriyor. Bu stat yapılacak. Artık bitme noktasına geldi. Çatının suyunun akabilmesi için çatının ortasında ring var. Buradaki yüksekliği 1 metre 10 cm alçakta. Buraya geldiğimizde biraz üzerine çıkıyoruz. Oradaki sıkıntı buradan kaynaklanıyor. Bu kadar geniş bir alanda 40-50 cm'nin gözün algılaması kolay değil. Stadın inşaatını durduracak bir sorun yok. Kadir Topbaş ile bir görüşme yapacağım. Bu sorun çözülür" dedi.

DIŞ CEPHE BİTTİ

"146 Locadan  144-145 tanesi satıldı. VIP ve 1903Tribünü var. Orada 650 tane koltuğumuz var. Onun 350-400 tanesi satıldı. VIP bölümünde 1500 koltuğumuz var. Onda da 500-600 tane sattık. Stadın açılması ile onlar da satılacaktır. 11,500-12.000 civarında kombine sattık. Şimdi tekrar açtık. 32.000-33.000 kombine satışı ile kaparız. Burada en önemli iş kaba inşaatının bitmesiydi. Kaba inşaatı bitmeden çatıya başlayamıyorduk. Çatı bitmeden de çime başlayamıyoruz. Eylül ayını 20'ine kadar hazır olmayı planlıyoruz. İçerideki işlerimizin yüzde 60'nı bitirmek üzereyiz. Dış cephe bitti. " dedi.

EZİYETLERLE GELDİK

"TFF ve Kulüpler Birliğine dilekçe verip, ilk 2 maçı deplasmanda oynayıp, 4 maçımızı içerde oynama gibi bir niyetimiz var. Biz eziyetlerle geldik. Biz burada oynasaydık, şampiyon olurduk. Burada atmosfer çok iyi. İnsanlar üzerinize geliyor gibi duruyor. " dedi.

DAHA FAZLA BEN SIKILDIM

"Beşiktaşlılardan daha fazla ben sıkıldım. Her maçı deplasmanda oynamak çok zor. Galatasaray'ın stadı olmadığında aldığı skorlar bellidir. Biz bu sene şampiyon olmak isterdik ama olmadı. Fenerbahçeliler, Galatasaraylılar da istedi ama olmadı. Hayırlısı değilmiş" dedi.

GEZİ OLAYLARINDAN BURAYA GELENE KADAR...

"100 milyon Dolar + KDV civarında bir paraya stadı bitireceğiz. Eski stat zeminine göre 8-9 metre aşagıda yapıyoruz. Bu bize maliyet artışı getirdi. Şuana kadar 200 milyon TL + KDV harcadık. Ben bu stadı yıkarken, Akaretlerde 200'ün üzerinde haciz vardı. Biz böyle bu işe başladık. Bir taraftan futbol takımına yatırım yapıldı. Biz bu takımı neden kurduk? Bunu yapabilmek çok zordu. İnsanlar yaşamadıkları için bilmiyorlar. Gezi olaylarından buraya gelene kadar Siyasetin Türkiye'de çalkalanması, çok zor günlerdi. " dedi.

STAT İÇİN YARDIM GELMEDİ

"Spor Toto'dan tesis yardımı gelmedi. Biz kendi kaynaklarımız ile yapıyoruz. Locaları ve koltukları satıyoruz. İsim hakkımız var. Bu stadı yapmasaydım bunların hiç biri yoktu. Bunları yaptığımız için Localar var. Eski isim hakkı 3 milyon TL'di. Bu kaynakları biz yarattık ve stat için harcıyoruz. Başka da yapılabilecek bir şey yoktu" dedi.

DEV TAKIMLAR GELECEK

"Barcelona, B.Münih ve Chelsea ile turnuva yapmak istiyoruz. Programlar mümkün olursa bunu planlıyoruz. Temmuz'un başında çatı havaya kalkınca net planlama yapacağız. Burada konser açılışları, moda merkezi olacak. Burası çok güzel olacak. Bittiği zaman herkes gurur duyacak."

'BEYAZ YALANLAR SÖYLEDİK!'

"Biz bir hedef koymadan bunu pazarlayamazdık. Cebimizde para yoktu. Biz birşeyler satıp, böyle bir şey yapabiliriz. Daire bile aldığınızda ne zaman bitecek deniyor. Beşiktaş'ın menfaati için ben taraftarıma beyaz yalanlar söyledim. Biz parayı toparlamaya bakıyoruz. Aldığımdan bu yana geçmişle alakalı 400-500 milyon üzerinde borç ödedim. Bu borcu ödemek için kaynak yaratmam gerekiyor. Beşiktaş Kulübü sadece 25 milyon TL üzerinde Ferrari'ye para ödedi. Quaresma transferinin 1.5 milyon Dolar'ı benim tarafımdan ödenmiştir. Fernandes ve Almeida'nın paralarını ben ödedim. Bu değirmenin suyu nereden geliyor? Yöneticiye dayalı düzenden gelmiyor. Şu stadı bir an evvel bitirmek istiyorum" dedi.

CAMİA BAŞKANI OLARAK

"Eski borcumuz ile şimdi borcumuz dolar bazında hemen hemen aynı. 3 maç evvel şampiyonluğun en büyük adayı son maçlarda büyük puanlar kaybetti ve şampiyonluğu kaçırdı. İnsanlar da oradaki kin ve hırslarını buradan dökdüler. Bizim çok arttırdığımız borç yok. Oraya gelen arkadaşlarımız kendini örgütleyerek gelmişler. Ben camia başkanı olarak bunun pozistifini de yapabilirdim. " dedi.

TRANSFERLER VAR

"Seçim kararını o anda verdim. Ben seçimden kaçacak adam değilim. Bugün yönetim kurulu toplantım var. Yönetim kurulu ile konuşmadan tarih veremem. Ramazan ayına giriyoruz. Transferler ve hoca var. Beşiktaş'ın menfaati bizim için en önemli şey. Kongreden önümüzdeki Mayıs ayına kadar yetki almış bir insanım. Düzgün bir tarihte karar alacağız. Beşiktaş'ın hayati projelerinin sonuçlanma noktasına geldi. Ümraniye'de çimleri değiştiriyoruz. Akatlarda yeni tesis inşaatımız var. Oraya sosyal tesis yapıyoruz. Bunların hepsi yaz döneminde yapacağımız şeyler." dedi.

BILIC İLE KARŞILIKLI AYRILDIK

"Bir teknik direktöre baktığınız zaman beklentiler var. Bilic çağdaş futbolda takım savunması, bloklar arası mesafeler gibi sistemi iyi uygulayan bir isim. Eğer böyle bir sistemi iyi uygulayamasaydı Avrupa kupalarındaki maçları çıkaramazdık. Sistem takımı olmadığınız zaman rakipler önemli skorlar elde ederler. Dünyadaki bütün iyi takımlarına bakın, en iyi oyuncular Brezilya'lılardır. Bir dünya kupası seyrettik. Brezilya kendi evinde Almanya'dan fark yedi. Bilic'de çağdaş futbolda önemli bir hocaydı. Buralarda bir sıkıntı yoktu. Fakat hocamız ile karşılıklı konuştuk. Karşılıklı olarak anlaşarak ayrılık ortaya koyduk. Bundan sonraki süreçte bu sistemi devam ettirecek, kriz anında paniklemeyecek, daha bazı beklentilerimiz olan hoca istiyoruz. Mart ayındaki yönetim kurulunda tartıştık. O dönemde pozitif bir şey çıkmadı. Yönetim Kurulunun inanmadığı birini tutmak mümkün değildi. Keşke şampiyon olsaydık. Şampiyon olsaydık, Bilic ile yüzde 99 devam ederdik" dedi.

GEÇEN SENEDE ŞAMPİYON OLABİLİRDİK

"Biz geçen sene de şampiyon olabilirdik. Avrupa kupalarında inanılmaz bir performans gösterdik. Hep bir yere geliyoruz, atlama esnasında düşüyoruz. O büyük bir dezavantaj yaratıyor. 3 sene oldu, bende ayaklarımı uzatarak kazanacağımız başarıları görmek istiyorum. Bu stadı ben yapıyorum. Bütün işlerle biz ilgileniyoruz. Artık biz de dinlenmek istiyoruz. Bir an evvel stadı bitrip, sayfayı çevirip beyaz sayfadan başlamak istiyoruz" dedi.

İYİ BİR TAKIM DÜZEYİ...

"Bilic, orta sahamızın Türkiye'nin en iyi orta sahası olduğunu söylemişti. Beşiktaş'ın tarihi başarılarını elde etmiş olduğu 4'lü defansına bakın. O zamanlarda 14-15 gol yiyorduk. İyi bir takım düzeyi vardı."

MAZERET YOK

"Beşiktaş sahaya kazanmak için çıkıyor. Fenerbahçe maçı oynanıyor. Maç başlamadan Gökhan Gönül sakat. Emenike'ye taraftarlar bağırıyor. O sırada Kuyt sakatım diyor. Beşiktaş artık o maçı kazanacak. Bunun bir mazereti yok." dedi.

LUCESCU İLE KONUŞTUK

"Lucescu ile iyi ilişkilerim vardır. Birbirimizi severiz. Lucescu ile dönem dönem konuştuk. Lucescu, Türkiye'ye gelse Beşiktaş'tan başka bir takıma gelmez. Bunu bana kendi söyledi. Beşiktaş'ı çok seviyor. Biz kendisinden haber beklediğimizi söyledik. Beşiktaş birinin gelip, gelmeyeceğini bekleyecek bir kulüp değildir. Beşiktaş amaç olmaz, araç olur. Bu dakikadan sonra da yönetimimiz ile konuşmamız lazım. Şu dakikadan sonra bende de Lucescu için şevk kalmadı. Çünkü Beşiktaş istenecek. " dedi.

YERLİ HOCAYI TERCİH EDERİM

"Beşiktaş Futbol Takımının bir oyun düzeni var. Bu oyuncu yapısının üzerine 3-4 takviye ile bu işi bitirirsek, dünyanın en güzel stadyumu, dünyanın en güzel kamp tesisleri, dünyanın en güzel taraftar kitlesi ile dünya kulübü olmaması için hiç bir sebep kalmıyor. Ben futbolu çok seven bir adamım. Çağdaş futbolun üzerine koyabilecek tarz da gitmek istiyorum. Yerli ve yabancı da olabilir. Ben yerliyi tercih ederim. Vodafone Arena'ya çıktığımda bir adım önde başlıyorsun. Galatasaray'ın çalıştırdığı iki hocaya bakalım. Geldiler ne oldu? Scala bizim dönemimizde önemli bir hocaydı. Toshack, Del Bosque ne oldu? Şunu getirdik daha ne yapsaydık diyemem. Bu egosal ve duygusal bir karar değil" dedi.

TARAFTARIN HAKLI OLDUĞU TEK KONU...

"Şenol hocayı çok severim. Bizim konuştuğumuz konular ne egosal ne de duygusal kararlar değiller. Taraftarımız beni santrafor, Ahmet Nur Çebi'yi stoper zannediyor. Taraftarın haklı olduğu tek konu, hocayı biz seçiyoruz. Dany konusunda eleştiriler de bunu kabul ettim. Bu duygusal bir karar değil. Mantıklı bir karar almak lazım. Şenol Güneş ile asla konuşmadık. Şenol Güneş'i tanıyan insan ona o teklifi yapmaz. Yapsada konuşmaz. Bende öyle bir şey yapmam. Bursaspor bizim dost camiamız."

DUYGUSAL BİR KARAR DEĞİL

"Şenol hocayı çok severim. Bizim konuştuğumuz konular ne egosal ne de duygusal kararlar değiller. Taraftarımız beni santrafor, Ahmet Nur Çebi'yi stoper zannediyor. Taraftarın haklı olduğu tek konu, hocayı biz seçiyoruz. Dany konusunda eleştiriler de bunu kabul ettim. Bu duygusal bir karar değil. Mantıklı bir karar almak lazım. Şenol Güneş ile asla konuşmadık. Şenol Güneş'i tanıyan insan ona o teklifi yapmaz. Yapsada konuşmaz. Bende öyle bir şey yapmam. Bursaspor bizim dost camiamız."

BEĞENDİĞİM HOCALAR VAR

"Sergen'in çok başarılı olmasını istiyorum. Başarılı olması için üzerine biraz koyması lazım. İspanya'da bir takımda çalışmak, Almanya'da çalışmak Beşiktaş'ı çalıştırması için yeterli değil. Hamburg maçını izlemeye gitmiştim. 49.000 kişi maçı izledi. Kimse terbiyesizlik yapmadı. Çok beğendiğim hocalar var. Şans vermek istediklerim var. Fakat Beşiktaş takımını yöneten kişi camiayı da iyi yönetebilmeli. Bilic'in Beşiktaş taraftarı arası ile çok iyiydi. 2 tane kızım bana küstü." dedi.

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler