LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Medipol Başakşehir306222
 • 2. Galatasaray296035
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor3044-6
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
Fener'i öfkelendiren açıklama...
Fener'i öfkelendiren açıklama...
13 Temmuz 2011 10:07
Ünal Aysal, Futbol Federasyonu’nun “Aynen devam” kararını eleştirdi, “Bu ateş üfleyerek sönmez, çözüm zamana ayılamaz” açıklamasını yaptı. Başkana sert bir yanıt veren Federasyon, fırsatçılıkla suçladı...

Futbol Federasyonu ile kulüplerin önceki günkü zirvesinde, ortak yapılan “Federasyonun alacağı her kararın arkasındayız” açıklamasının ardından bir gün geçti, Galatasaray Başkanı Ünal Aysal sürpriz bir çıkış yaparak bunun tam tersini savundu.
Aysal, şike iddialarına yönelik soruşturmayla ilgili olarak, “Türk futbolu çok ağır bir şaibe altında. Kararların geciktirildiği her gün Türk sporuna zarar vermektedir” dedi.
Galatasaray Başkanı, kulübün internet sitesinde, “Bu ateş üfleyerek sönmez, çözüm zamana yayılamaz” başlığıyla yayınlanan açıklamasında, şunları kaydetti:
“Galatasaray olarak, Türk futbolunun içine düştüğü bu karanlıktan bir an önce çıkarılması için tüm mercilerin, gerekirse liglerin bir süre ertelenmesi kararı dahil, üzerlerine düşen görevleri zaman kaybetmeden yerine getireceklerine ve kararın verilmesi için gerekli bilgi ve delillerin federasyonumuza ivedilikle iletilerek sürecin hızlandırılacağına inanıyoruz.”

Fırsatçılık suçlaması

Bunun üzerine Futbol Federasyonu çok sert bir açıklama yaptı, Galatasaray’ı fırsatçılıkla değerlendirdi. TFF’nin açıklaması şöyle:

“Türk futbolunun geleceğini planlayacak bu toplantıya, mazereti nedeniyle katılamayan Galatasaray Kulübü Başkanı, yaptığı bu açıklama ile 106 yıllık bir camiayı temsil eden 2. Başkanı’nı da oldukça güç bir duruma düşürmektedir. Sonuçları nereye kadar ulaşacağı belli olmayan bu kriz üzerinden “bu ateş üfleyerek sönmez” diyerek fırsatçılık yapmak, elde herhangi bir belge ve delil olmadan hukuka ve adalete aykırı sonuçlar yaratabilecek nitelikte alelacele karar verilmesini beklemek, yüzlerce yıllık bir eğitim kurumunun temelleri üzerine yükselmiş olan Galatasaray Başkanı’na hiç yakışmamaktadır. Kişi ve kurumları zan altında bırakan bu açıklamayı Futbol Federasyonu olarak kınıyoruz.

Galatasaray ve açıklamada imzası olan Sayın Başkan’ı, sağduyulu davranmaya davet ediyor, benzeri açıklamaların devam etmesi halinde ise Futbol Disiplin Talimatı’nın ilgili hükümlerinin işletileceğini hatırlatıyoruz.”

Fenerbahçe de açıklama yaptı

Belge ve delile dayanmadan, basına tek taraflı bilgilerin sızdırılması ve soruşturmanın gizliliğinin ihlali niteliğinde sayılabilecek yayınlar çerçevesinde karar almasını temenni etmek, Türk futbolu aleyhine vurulacak en büyük darbe olur ve Türk futbolunu kaosa sürükler. Türk futbol ailesinin birlik olma ihtiyacını en derinden hissettiği günlerde, Galatasaray Spor Kulübü'nün bugün Sayın Ünal Aysal imzasıyla yayınladığı açıklama, her anlamda derin bir hayal kırıklığına ve 'güven bunalımına' neden olmuştur.

2. başkanını ve temsil ettiği değerleri görmezden gelecek bir fikir karmaşasına düşen Galatasaray'ın, bu ve bundan sonraki görüşlerinin ciddiyeti Türk spor kamuoyu nezdinde daima büyük bir soru işareti olacaktır.

Yargı sürecindeki konu üzerinden manipülasyon yapılmasını uygun bulmadığımızı beyan eder, Türk sporunun tüm unsurlarının konuya serinkanlı bir şekilde ve hukuka saygı çerçevesinde yaklaşması gerekliliğinin altını çizeriz."

Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav ise Ünal Aysal’ın açıklamaları için, “Türk futboluna indirilmiş bir darbe” yorumunu yaptı.

Beşiktaş’tan tam destek

Beşiktaş internet sitesinde yayınladığı açıklamada federasyonun daveti ile gerçekleştirilen Kulüpler Birliği toplantısında, Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav tarafından yapılan açıklamanın, siyah-beyazlı kulüp tarafından desteklendiği ve paylaşıldığı belirtilerek, şöyle denildi: “Belirsizliğin sürdüğü şu günlerde TFF Yönetim Kurulu’nun sorunları çözmek için alacağı kararların Süper Lig’in geleceğini ve marka değerini yönlendirip yükselteceğine, temel değer olan kulüp camialarımızı belirsizlikten çıkartacağına, Beşiktaş Yönetimi olarak inancımız tamdır”. (Milliyet)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler