LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Fener'e hoca olacaktım ama...!
Türkiye'nin en renkli futbol adamlarından biri olan Yılmaz Vural, Fenerbahçe'nin kapısından nasıl döndüğünü kendine özgü üslupla anlattı.
Fener'e hoca olacaktım ama...!
05 Kasım 2009 / 19:15 Güncelleme: 05 Kasım 2009 / 19:18

İnternette yayın yapan "sanal dergi" www. spordergim.comkonuşan Vural, "3-0'ın rövanşında Trabzon'dan 5 gol yemeseydik Fenerbahçe'ye antrenör olacaktım" dedi.

 

-Türk futbolun en büyük sorun ne?

 

İdareci sorunu, idare etme sorunu. Türkiye kendine bu alanda lider ülkeleri örnek almalı. Hangileridir; İspanya, İtalya, İngiltere, Almanya... 600 milyon dolar yayın geliri olan bir ligin futbolunun, iş bilmez idareciler tarafından yönetilmesi doğru değil. Şimdi ben bunları söyleyerek risk alıyorum. Çünkü yönetici benim gibi doğrucu antrenörü sevmez.

 

Türk insanı suskun. Atılgan, yürekli konuşkan insanlar yetişmiyor. Baskıcı bir yetişme tarzının içinde yetiştiği için fikrini rahatlıkla söylemiyor. Konuşan bir ülke değiliz. Bu yüzen Türkiye bir adım ileri gidemez. Konuşanlar da ben gibi kötü oluyor. Arkadaşlarım sık sık bana tavsiyelerde bulunuyorlar. 'Salak mısın, sen mi değiştireceksin bu ülkeyi' diye.

 

-Ama birilerinin de doğruları söylemesi gerekmiyor mu? Sustukça sıra onlara da gelebilir...

 

Söylemek gerekiyor. Mesela benim çoluk çocuğum var. Onların geleceğini tehlikeye atıyorum. Çünkü çok konuşunca senden kaçıyor yönetici. 'Bela' diyorlar, 'tehlike' diyorlar. Sen uyuyan devi uyandıran kişi durumuna düşüyorsun. Benden başka bu ülkede doğruları söyleyen yok mu? Hadi konuşmuyorsun bari ben doğruları konuşunca arkadan dersek versene.

 

Aslında bakarsan benim yaptığım aptallık, profesyonelce değil. 'Bana ne , beter olsun' demem lazım. Madem ülke futbolu bu kadar değişime ve gelişime direniyor. Ben niye Türk futbolunu bir yerlere getireceğim diye kendimi sıkıntıya sokuyorum. Akıl işi değil benim yaptığım.

 

-Terim'in başarısızlığı salt bu bozuk düzenden mi kaynaklanıyor?

 

Türkiye'de alt yapı yok, top yok, saha yok, ayakkabı yok, mali imkan yok, eğitilmiş antrenör yok... İstanbul'da 600 amatör takım var, 80 saha var. Yabancı futbolcu devşirerek milli takım kurmaya çalışıyoruz. Kendi içinde potansiyel sıfır.

 

-Peki şöyle bir çelişki yok mu. Bu kadar imkansızlığa rağmen Türkiye Dünya ve Avrupa 3. lüğü elde etti. Bunu nasıl izah edebiliriz?

 

Çelişki değil, tamamen tesadüf. Kişi karizması ile ilgili bir durum. Türkiye'de işler sistemle gitmez. İşin başına biri geldiğinde bir karizması, becerisi varsa yönetebildiği kadar idare eder. Ama sürekliliği yoktur.

 

Dünya ve Avrupa 3.'sü oluyorsun ama 2010 da yoksun. Fakat öbür tarafta Brezilya- Almanya her sene 3.oluyor. İnsanların dönemsel gayretleri ve şansları ile bir yerlere gelip sonra gerilemelerine başarı diyemeyiz. Başarı diyorsan Brezilya gibi olursun. Adamlar dünya kupası kurulduğundan beri orda. Yoksa bir seferinde dünya tavanına vur sonrada yerin dibine gir.

 

-Aziz Yıldırım'da G.Saray'ın UEFA şampiyonluğu için benzer bir şey söylemişti. Aynı paralelden mi bakıyorsunuz?

 

Elbette. 2000 yılından sonra G.Saray'ı gören var mı? Gün geliyor tur atlayamıyor. O dönemki başarı Fatih Terim'in kurduğu, özellikle Emre, Okan, Suat gibi orta sahada etkili olan futbolcularla elde ettiği bir başarıdır. O jenerasyon dağıldı, başarıda uçtu gitti. Demek sistemli bir gelişim değil, dönemsel, tesadüfi bir başarıymış.

 

-Türkiye'nin 2010'a gidememesinde hoca mı yetersiz kaldı, futbolcularımız mı?

 

Hoca -futbolcu naspın. Kendilerini yerden yere vurdular her maçta. Dediğim gibi sistemsizlik sorunu var Türkiye'de. Gelinen noktada insanlarımız konuyu saptırıyorlar. Maalesef, Fatih Terim yaptığı işle değil, ikili ilişkilerindeki sempati ya da antipatisiyle kendine yer buluyor. Bir kelle alındı ama bakalım sonra gelenin başına neler gelecek.

SÖYLESİ
 // selim
Gerçekten güzel bir söylesi olmuş, yılmaz hocada açık ve dobra konuşmus her zamanki gibi spordergimede baktım gerçekten güzel bir çalışma tebrik ederim kanalahaber güzel iş çıkarmıssınız......
07 Kasım 2009 11:58
CESARET...
 // cenk akar
Yılmaz hoca kişiliği ve duruşuyla garipsediğimiz; ancak açıkyürekliliğiyle takdire değer bir teknik adam......
05 Kasım 2009 21:02
SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler