LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray296035
 • 2. Beşiktaş295932
 • 3. Medipol Başakşehir295920
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor2944-4
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
Fenerbahçe'ye UEFA cevabı
Fenerbahçe'ye UEFA cevabı
03 Aralık 2011 07:50
Fenerbahçe'nin zehir zemberek eleştirilerine muhatabından cevap geldi...

Pierre Cornu adımızı kullandığı CAS savunmasını düzeltmezse, kendi adıma dava açmayı çok ciddi şekilde düşünüyorum. Futbol Federasyon olarak da aynı yolu izleriz. Gelieşmeleri yakından izliyoruz"

TFF yalanlamıştı

Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi'nden men edilmelerinin sorumlusu olarak Federasyon Başkanvekili Lütfi Arıboğan ve Hukuk Baş Müşaviri İlhan Helvacı'yı sorumlu tutmuştu. İkilinin, bilgi almak üzere İstanbul'a gelen UEFA Disiplin Müfettişi Pierre Cornu'ya, "Fenerbahçe şike yaptı. Beşiktaş  ve Trabzonspor için net deliller yok" dedikleri ileri sürülmüştü. Fenerbahçe CAS'a (Uluslar arası Spor Tahkim Mahkemesi) 45 milyon euroluk tazminat davası açınca, Cornu mahkemeye verdiği savunmada Arıboğan ve Helvacı'nın adını kullanmıştı. Ancak federasyon bu iddiayı kesin bir dille yalanladı.

Sarı-Lacivertlilerin avukatı Emin Özkurt bir adım daha öteye gitti ve federasyona "Öyleyse Cornu'ya dava açın" çağrısı yaptı. Ve Özkurt'a cevabı Arıboğan verdi. Gazeteniz BUGÜN'e konuşan Arıboğan, "Evet, Cornu'ya dava açmayı düşünüyorum!" dedi.

Cornu basını izlemiş

Arıboğan şunları söyledi: "Cornu o savunmasını CAS'tan geri çekmeli veya düzeltmeli. Sonuçta biz, Cornu'nun CAS'a verdiği ifade metninin doğru olmadığını UEFA'ya bildirdik. Ancak bir adım ötesine gidip, gelişmelere göre dava açabiliriz. Bunu öncelikle ben kendi adıma yapmayı düşünüyorum. Futbol Federasyonu olarak da bir dava açmamız veya bu davaya eklememiz kuvvetle muhtemeldir. Pierre Cornu bu savunmasını biraz da Türkiye'deki gazetelerde çıkan haberlere bağlamış. Çünkü dünyanın neresinde olursa olsun medyayı çok iyi takip ediyorlar."

FENER TARAFTARI SAĞDUYULU

"Galatasaraylı'dan çok Fenerbahçeli dostum var. Sağduyulu ve gerçekleri gören bir kitle. Benim için Fenerbahçe, saygı duyulası büyük bir camia demek"

Arıboğan, Fenerbahçeli taraftarlarla ilişkisini de anlattı. Federasyon başkanvekili şunları söyledi: "Ben sporculuğum döneminde bile Fenerbahçe taraftarlarıyla karşı karşıya gelmedim. Onlarla hep seviyeli bir ilişki içinde yer aldım. Evet Galatasaray'da yıllarca basketbol oynadım ama bu ülkenin milli takmınında da ter döktüm. Ailemin güvenliğinden veya sokakta yürümekten herhangi bir endişem yok. Hatta sokakta yürürken şunu görüyorum, Fenerbahçe taraftarı sağduyulu ve gerçekleri gören bir kitle. Galatasaraylı'dan çok Fenerbahçeli dostum olduğunu bile söyleyebilirim."

"Fenerbahçe için UEFA'da veya başka bir uluslar arası arenada herhangi bir olumsuz ifade asla kullanmam. Beni yakından tanıyanlar bunu zaten bilir. Fenerbahçe benim için saygı duyulacak bir camia anlamına gelmekten öte, bu ülkeni en büyük kulüplerinden biri anlamına geliyor. Yaşanan zoru süreç elbet bir gün bitecek. Öyle ya da böyle.. Bu ülkede Fenerbahçe de olmaya devam edecek."

Fenerbahçe ne demişti?

"MİLLİ DAVA OLMALI"

Sarı-Lacivertlilerin avukatı Emin Özkurt, açılmasını istedikleri davayla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı: "UEFA, tam anlamıyla Cornu'nun arkasındadır. Lutfi Arıboğan ve İlhan Helvacı zan altında bırakılıyorsa, İsviçre'de dava açsınlar. Türkiye'de de açabilirler. Milli dava olmalı. UEFA'nın yaklaşımı hukuki değildir. Haksızlığa herkes sahip çıkmalı, bu, milli dava olmalı. TFF, UEFA'nın isteklerini yerine getirmek zorunda değildir. Biz kimseyi itham etmiyoruz. TFF böyle bir oyuna, kumpasa nasıl gelir, bunu anlamadık. TFF süreci iyi yönetemedi. Reaksiyonu ve konuyu ele alış şekli doğru değil. Fenerbahçe'nin kazanma şansı en başta sıfıra yakındı, ama şimdi böyle değil. Cornu'nun beyanı olmasa da bizim davamız güçlü bir dava. Davamız açısından umutluyuz. UEFA, 'TFF isteseydi Fenerbahçe'yi Avrupa'ya gönderirdi' dedi. Kurumların zedelenmemesini istiyoruz ama kişiler yanlış yaptıysa sorumluluğunu üstlenmeliler." (Bugün)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler