LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Fenerbahçelilere müjde
Fenerbahçelilere müjde
05 Şubat 2014 16:04
Eski CAS Hakimi ve eski TFF Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Türker Arslan, İHA’ya özel açıklamalarda bulundu.

Eski CAS Hakimi Avukat Türker Arslan, “UEFA’nın kulüplerle ilgili herhangi bir yeni yaptırımı söz konusu değil. Ancak şahıslarla ilgili olarak bir takım cezaları, ömür boyu gibi bir takım cezalar gelecektir” dedi.

Eski CAS Hakimi ve eski TFF Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Türker Arslan, İHA’ya özel açıklamalarda bulundu. Yargıtay’ın onama kararının ardından Başkan Aziz Yıldırım ve diğer şahıslarla ilgili ceza kararlarının kesinleştiğini belirten Arslan, "Tabii bazı bozulan kararlar da var. Onlar da mahalli mahkemelerde yeniden gözden geçirilecek, görüşülecek ve temyize gidecek. Ama Yargıtay’ın onadığı kararlar artık kesinleşmiş vaziyettedir. Bunun bir tek yolu var. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın Hukuk Genel Kurulu’ndan bozma isteğiyle talepte bulunmasıdır.

Ancak ben bunu çok fazla ihtimal dahilinde görmüyorum. Çünkü Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı bu dava ile ilgili bütün cezaların onanması şeklinde bir görüş bildirmiştir. O şekilde görüş bildiren Yargıtay Başsavcısı’nın şimdi bir takım kararlarda endişe ve tereddüt duyarak, Yargıtay Genel Kurulu’na dosyayı götürmesini ben çok ihtimal dahilinde görmüyorum” diye konuştu.

"Verilen karar yakalama kararıdır"

Aziz Yıldırım hakkında kısa süre içinde yakalama kararı çıkacağını savunan Arslan, “Yakalama kararı İnfaz Savcılığı’na geldikten sonra bu konuda yakalama kararı çıkaracak. Önümüzdeki bir hafta 15 gün içerisinde bu konuda infaz için gerekli işlemler yapılacak. Ancak bir takım yasal değişikliklerle ilgili çalışmalar var. Eğer ilgili çalışmalarda yapılacak yasal değişiklik kapsamında bu dosyalara girerse o zaman tabii ki durum değişebilir. Ama ben bitmiş davalarla ilgili böyle bir şey yapılacağının kanaatinde değilim. Süre gelen davalarla ilgili muhakkak bir takım hukuki düzenlemeler yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

"UEFA kişilere yeni cezalar verebilir"

Arslan, Yargıtay’ın kararından sonra TFF ve UEFA’nın neler yapacağının önemli olduğunu vurgulayarak, “Türkiye Futbol Federasyonu bu konuda görüşünü bildirmiştir. ‘Ben bu konuda gerekeni yaptım. Başka yapacak bir şeyim yoktur’ dedi. Tahkim Kurulu da bu konuda kararını verdikten sonra artık şu aşamada TFF’nin yapacağı bir şey yok. UEFA, bildiğiniz üzere şahıslarla ilgili dosyayı ayırmıştı. Sadece kulüplerle ilgili cezaları vermişti. Bu cezalar da artık UEFA tarafından kesildi. Kulüplerle ilgili herhangi bir yeni yaptırımı söz konusu değil. Ancak şahıslarla ilgili olarak bir takım cezaları; ömür boyu gibi, 3-5-10 yıl gibi kişilerle ilgili bir takım cezalar verecektir. UEFA bu cezaları TFF’ye bildirecektir. Bu aşamada UEFA, TFF’ye ‘benim kararlarıma uygun bir şekilde kişilerle ilgili cezaları ver’ diyebilir” ifadelerini kullandı.

“Kulüplere yaptırım olmaz”

Aziz Yıldırım’ın kulüp tüzüğüne göre başkanlık sıfatının düşeceğini söyleyen Arslan, “O nedenle de Fenerbahçe Spor Kulübü kendi iç dinamikleri içinde bir takım tedbirler alıp, en kısa zamanda bir olağanüstü genel kurul yapacak ve başkanını seçecektir. Yönetim kurulu, başkanı kendi iç bünyesinden de seçebilir, dışarıdan da seçebilir. Bu aşamada Aziz Yıldırım’ın başkanlık sıfatı bitecektir. UEFA’dan belirli bir yıl men cezası gelirse de o dönemde yöneticilik yapması söz konusu olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Arslan, 2010-2011 sezonundaki Fenerbahçe’nin şampiyonluğu ile ilgili görüşünün sorulması üzerine, “Bu konuya tabii ki TFF karar verir. Bu konu TFF’nin tescil ettiği bir sezonla ilgili karardır. Bu karara UEFA’nın müdahale etmesi söz konusu değil. UEFA, kimin şampiyon olup olmadığını da zaten TFF’ye sorar. Onun bildirdiği kulübe göre hareket eder ama bir takımla ilgili de herhangi bir yaptırım yapabilir. UEFA, Fenerbahçe ve Beşiktaş örneklerinde olduğu gibi ‘şu kadar yıl almayacağım’ gibi yaptırımlar uygulayabilir. Ama Trabzonspor açısından deneyebileceği başka kanun yolları var. Büyük ihtimalle onları da deneyecektir. Trabzonspor belki CAS’a kadar gidecektir. CAS da davayı kabul ederse bununla ilgili bir karar verecektir” cevabını verdi.

Cüneyt Çakır’ı övdü

Eski CAS Hakimi Avukat Türker Arslan, Brezilya’da düzenlenecek olan FIFA 2014 Dünya Kupası’nda görev yapacak Cüneyt Çakır’ın, Türk hakemliğinin yüz akı olduğunu söyledi.

Eski CAS Hakimi ve TFF’nin eski Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Türker Arslan, İHA’ya özel açıklamalarda bulundu.

Cüneyt Çakır’ın 2014 FIFA Dünya Kupası’nda düdük çalacak olmasını ile ilgili Arslan, "Doğan Babacan’dan sonra bir Türk hakeminin Dünya Kupasında görev alması beni mutlu etti. Üstelik Çakır benim çok takdir ettiğim, beğendiğim bir hakemdir. Özellikle yurt dışı maçlarında çok başarılı karşılaşmalar yönetti. Türk hakemliği açısından Cüneyt Çakır’ın böyle bir noktaya gelmiş olmasından dolayı büyük gurur duyuyorum. Türk hakemliği adına çok büyük bir aşamadır. İnşallah arkasından da başka hakemlerimiz gelir. Ben Cüneyt Çakır’ın Dünya Kupası’nda çok önemli maçlar yöneteceğine, çok başarılı olacağına ve bu noktaya da hakkıyla geldiğine içtenlikle inanıyorum" dedi.

"Cüneyt Türk hakemliğinin yüz akıdır"

Arslan, hakemlerin her zaman hata yapabileceğini vurgulayarak, "Cüneyt Çakır’ın sahadaki duruşuyla, futbolcularla olan diyaloğuyla ve verdiği kararlarla fevkalade iyi bir hakem olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Cüneyt de zaman zaman hatalar yaptı. Ama bunlar onun daima iyi hakem olma yolundaki çabasını fazla gölgelemedi. Cüneyt Çakır Türk hakemliğinin yüz akıdır. Geçmiş yıllardan elit kadrosuna çıkana kadar çok önemli aşamalar kaydetti. Hem Merkez Hakem Komitesi hem ilgili federasyonlar ona her türlü desteği verdiler. O bakımdan bu durum müşterek bir çalışmanın ürünü olarak da kabul edilebilir. Ama tabi burada en büyük pay Cüneyt’in kendi becerisi ve çalışkanlığıdır” diye konuştu.

Olaylı Kasımpaşa - Beşiktaş maçı ile ilgili alınan kararlarının açıklanmasının ardından Arslan, "Ben alınan kararları doğru bulmuyorum. Bana göre TFF bu maçla alakalı doğru değerlendirme yapmadı. Hem hakeminin, hem gözlemcilerinin, hem de temsilcilerinin bütün raporlarını bir kenara iterek, kendilerine göre bir değerlendirme yaptılar. Bu çok doğru bir yöntem değil. Eğer böyle bir tereddütü var idiyse, böyle dışarıdan alınan bir raporla karar verilmesini doğru bulmuyorum. Bundan sonra herkes dışarıdan bir takım raporlar tedarik edebilir. O zaman bu işin altından kalkılmaz. Bir bilirkişi raporu gerekiyorsa da, Tahkim Kurulu’nun bunu kimlerin yapacağını kendisi tayin etmeliydi. Ve hakemlerin, gözlemcilerin ve temsilcilerin raporlarının bu kadar göz ardı edilmesi de hakemlik müessesi açısından çok büyük bir hatadır" şeklinde konuştu.

Arslan, Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp’in istifa kararı alması ve sonrasında Türkiye Futbol Federasyonu yönetimi tarafından vazgeçirilmesi ile ilgili olarak ise, "Zekeriya erken bir açıklama yaptı. Raporlar gelmeden önce böyle bir açıklama yapması doğru değildi. Ama orada Zekeriya da güç durumda kaldı. Ben TFF’nin bu konudaki tutumunu doğru bulmuyorum. Merkez Hakem Komitesi bir tavır koydu ama kol kırılır yen içerisinde kalır anlayışı içinde Zekeriya’yı ikna ettiler" diye konuştu.

 

İHA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler