LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray265433
 • 2. Medipol Başakşehir265320
 • 3. Beşiktaş265024
 • 4. Fenerbahçe264819
 • 5. Trabzonspor26428
 • 6. Kayserispor26414
 • 16. Gençlerbirliği2627-8
 • 17. Atiker Konyaspor2624-10
 • 18. Karabükspor2612-43
 • Tümü
YENİ HABERLER
Fenerbahçe yapılanları unutmaz
Özdemir: Fenerbahçe yapılanları unutmaz, unutmayacak
Fenerbahçe yapılanları unutmaz
21 Ocak 2012 / 12:32 Güncelleme: 21 Ocak 2012 / 17:40
Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu olağan toplantısı, Fenerbahçe Faruk Ilgaz Sosyal Tesisleri'nde yapılıyor. Üyelere plaket ve rozetlerinin verilmesinin ardından Başkanvekili Nihat Özdemir Yönetim Kurulunun faaliyet raporunu okudu.

 

Toplantıda konuşan Nihat Özdemir, 2011 yılının ikinci yarısından itibaren yaşanmaya başlayan sürecin Türk futbolunu son derece olumsuz etkilediğini vurgulayarak eleştiride bulunan yazılı ve görsel basın mensuplarına ağır sözler sarfetti. Galatasaray Kulübü yöneticilerinin bağırmalarını da küçüklük kompleksine bağlayan Özdemir, "Galatasaray'ın neden bu kadar bağırdığı belli. Neden Galatasaray bu kadar bağırmaktadır. Tüm bu yaşanan olumsuzluklara rağmen biz onların 3 katından fazlasıyız. Bu kadar bağırmaları da ondandır." dedi.

Nihat Özdemir, geçtiğimiz cuma günü Lefter'in vefatından dolayı geçen hafta yapacakları toplantının bu haftaya kaldığını ifade etti. Özdemir, "Lefter'i kendisine yakışır bir törenle defnettik. Bizi yalnız bırakmayan herkese sonsuz teşekkür ediyoruz. Kendisini bir kez daha saygıyla anıyoruz, mekanı cennet olsun diyoruz. Seni unutmayacağız koca kaptan, her şey için teşekkürler, rahat uyu." diye konuştu. Nihat Özdemir, 3 Temmuz 2011'den bu güne kadar yaşananlarda Fenerbahçe'ye yönelik bir linç girişiminin çok açık görüldüğünü de belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Yaşanan süreç gün geçtikçe daha da büyüyen bir kaosun içine sürüklendi. Kulübümüzün bu süreçte maruz kaldığı haksız suçlamalar ve saldırılar ise camiamızı derinden yaralamıştır. Özellikle son yıllardaki büyük gelişimimiz ve atılımlarımızdan rahatsız olan bir takım çevrelerin, bu çıkışımızı engelleyebilmek adına futbol sisteminin kaosa girmesini dahi göze alarak yazdıkları senaryonun uygulanması, Türk sporunu büyük bir çıkmaza sokmuştur. ''

MEDYA MENSUPLARI AĞIZLARINDAN KÖPÜKLER SAÇARAK LİNÇ YAPIYORLAR

Yapılan eleştirilerin haddi aştığına da vurgu yapan Özdemir, ''Yaklaşık 7 aydır devam eden bu süreçte; ilgili ilgisiz, bilen bilmeyen herkes Fenerbahçe'yi konuşmuş, medyanın muhtelif isimleri ağızlarından köpükler saçarak, kulübümüze karşı sistematik bir linç kampanyası yürütmüştür.'' diyerek, şöyle devam etti:

''Sabahtan akşama kadar devam eden yayınlarda hukukun temel prensipleri ayaklar altına alınmış, herkesten çok tarafsız olması beklenen devlet kanalı TRT bile defalarca Fenerbahçemizi küçük düşürücü yayınlar yapmıştır. Malum televizyon programlarında, gazete sayfalarında planlı, programlı ve maksatlı bır şekilde kulübümüz kamuoyu vicdanında suçlu ilan edilmeye çalışılmıştır.Buradan açık yüreklilikle tüm kamuoyuna sesleniyorum. Fenerbahçe camiası bu yapılanları unutmaz ve unutmayacaktır." Özdemir, tarafsız olması gereken bazı siyasetçiler, bakanlar ve milletvekilleri bu linç kampanyasına bilinçi veya bilinçsiz dahil olduğunu iddia etti.

3 Temmuz'da yaşanan sürecin ardından Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun tam aksine hareket ederek Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'nden men ettiğini hatırlatarak, "Şampiyonlar Ligi'ne gönderilmeyerek futbolcularımızın kariyerleriyle oynandı, milyonlarca euro kaybımız oldu, yıldız futbolcularımızı bedelleri altında rakamlara elden çıkarmak durumunda kaldık, borsada işlem gören hisselerimiz ciddi değer kayıpları yaşadı. Bu listeyi bu şekilde uzatmak mümkün ve fakat sıralamakla son bulmayacak." diye konuştu.

AZİZ YILDIRIM VE DİĞER ARKADAŞLARIMIZ SERBEST BIRAKILMALI

Fenerbahçe Kulübü Aziz Yıldırım ve tutuklu bulunan tüm arkadaşlarının en kısa sürede serbest bırakılacağına ve yargılamalarının tutuksuz olarak devam edeceğine inandığını kaydeden Başkanvekili, "Sayın başkanımız ve tüm arkadaşlarımızın en kısa sürede serbest bırakılacağına ve yargılamaların tutuksuz olarak devam edeceğine inanıyoruz. İnanmakla kalmiyor; milyonlarca Fenerbahçeli adına bunu talep ediyoruz. Zira 6222 sayılı kanunla yapılan değişiklik çerçevesinde ceza miktarları ciddi oranda düştüğünden artık tutukluluğun devamındaki hukuki yarardan da söz edilemez. Kaldı ki suçlamaları kabul etmiyor ve reddediyoruz. Buradan bir kez daha herkesi, aksi ispat edilene kadar herkesin masum olduğunu belirten "masumiyet karinesi"ne saygıya davet ediyoruz." dedi.

Nihat Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bildiğiniz üzere geçen hafta UEFA sayın Cornu'nun ifadesini geri çekmek üzere CAS'a başvuruda bulunmuştur. Bu başvuruya TFF internet sitesinden, sanki söz konusu ifadede adı geçen TFF yetkilileri aklanıyormuşçasına yer verilmiştir böyle bir talebin hukuk ciddiyeti ile bağdaşmayacağını vurgulayan ve konuya cas talimatları ışığında müdahale eden avukatlarımız söz konusu ifadenin kaldırılmasının önüne geçmiştirler. Şimdi tekrar soruyoruz. İfade dosyada ve UEFA savunmasının bir parçası olarak tüm varlığını korurken, bu ifadenin yalan olduğunu ve sayın Cornu hakkında dava açacaklarını söyleyen TFF yetkilileri Lütfü Arıboğan ve İlhan Helvacı bugüne kadar hangi adımları atmışlardır. Cevabını biz verelim. Henüz hiçbir bir girişimde bulunmamışlardır. Buna rağmen, kulübümüz ve Türk futbolu ile ilgili tarihi dönemece geldiğimiz noktada halen bu kişilerin en can alıcı görüşmelerde boy gösteriyor olmaları kabul edilemez."

 

TRANSFER ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Nihat Özdemir, transfer çalışmalarının teknik direktör Aykut Kocaman'ın raporu doğrultusunda sürdüğünü ifade etti. Özdemir, "Profesyonel futbol takımımız, geçen haftaki gibi hepimize zevk veren güzel oyunuyla en kısa sürede liderlik koltuğuna yeniden oturacaktır. Bu arzu ve heyecanla sahaya çıkan başta sayın Aykut Kocaman olmak üzere tüm teknik ekibimize ve oyuncularımıza şükranlarımızı sunuyoruz." diye konuştu.

Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Nihat Özdemir, "Geçtiğimiz 6 aylık dönemde bankalara 52 milyon dolar ana para ve faiz ödemesi yaparak borçlarımızı azalttık. Bankalara olan borçlarımızın vadelerini 2012-2014 yılları içerisine yaymak suretiyle yeniden yapılandırdık. Kulübümüzün hiçbir bankaya vadesi gelmiş tek lira ödenmemiş borcu bulunmamaktadır." ifadelerini kullandı.

Başkanvekili Nihat Özdemir, konuşmasında Fenerbahçe Sportif AŞ'nin piyasa değeri hakkında da şu bilgileri verdi: "Fenerbahçe Sportif AŞ'in, 20 Ocak 2012 itibarı ile İMKB'de'deki piyasa değeri 576 milyon $ dır. Yine, İMKB verilerine göre futbol sektöründeki diğer kulüplerin değerleri ise aynı tarihte Galatasaray 253 milyon $, Trabzon 201 milyon $, Beşiktaş 146 milyon $' dır. Yani diğer 3 büyük kulübün piyasa değerlerinin toplamı ancak bir Fenerbahçe etmektedir. Hem de bugünkü her tür olumsuz şarta rağmen."

Özdemir'in bu konuşmasını Divan Kurulu üyeleri bir süre alkışladı. Daha sonra ''Ben ve arkadaşlarım mecbur kaldıkça, bıçak kemiğe dayandıkça ancak medya önünü çıkmaktayız'' diyen Özdemir, ''Neden Galatasaray bu kadar çok bağırmaktadır? Çünkü, tüm yaşadığımız olumsuzluklara rağmen onların değerinden hala 3 misli daha fazlayız. Bütün mesele budur. Tüm Fenerbahçeliler bunu unutmasınlar'' şeklinde konuştu.

Nihat Özdemir, mayıs'tan önce olağanüstü genel kurula gidebileceklerini kaydederek, "Yaşanabilecek olası gelişmelere göre bir karar üretmemize ihtiyacımız olacağından dolayı Mayıs'tan önce genel kurulu toplama ihtimalimiz olabilir. Bunu buradan kamuoyuna açıklamak istiyoruz." diye konuştu.

 

KULÜBÜN BORCU AÇIKLANDI

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu toplantısında, kulübün borcunun 235 milyon 409 bin 424 lira olduğu açıklandı.

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirilen toplantıda denetleme kurulu raporunu okuyan kurul üyesi Doğan Yeşin, kulübün muhasebe departmanında dönem sonu işlemlerinin devam ettiğini, hazırladıkları raporun 16 Ocak 2012 tarihine kadar muhasebe departmanına intikal eden belgelere dayandığını belirtti.

Yeşin, kulübün 235 milyon 409 bin 424 lira borcunun olduğunu açıklarken, bunun 124 milyon 627 bin 785 dolara karşılık geldiğini bildirdi.

Şahıslara olan borçların ise 15 milyon 629 bin 553 lira olduğunu belirten Yeşin, bu tutarın borçlara dahil olmadığını ifade etti.

Doğan Yeşin, raporun, sadece Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği'ne ait olduğunu, genel kurul öncesi üyelere gönderilecek olan 2011 yılı faaliyet raporu kitapçığında yer alacak konsolide bilançoyla birlikte değerlendirileceğini de sözlerine ekledi. (AA- Cihan)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler