LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray296035
 • 2. Beşiktaş295932
 • 3. Medipol Başakşehir295920
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor2944-4
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
Fenerbahçe ateş püskürdü!
Fenerbahçe ateş püskürdü!
28 Şubat 2014 19:43
Fenerbahçe Yönetim Kurulu üyeleri, son zamanlardaki gelişmeler ve aleyhlerine yapıldığı ileri sürülen hakem hataları hakkında basın toplantısı düzenledi.

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı 1907 Tribünü'nde düzenlenen basın toplantısına, hukuk işlerinden sorumlu asbaşkanlar Deniz Tolga Aytöre, Şekip Mosturoğlu ve Erhan Türkoğlu ile genel sekreter ve basın sözcüsü Mahmut Uslu katıldı.

Yöneticilerden İsfendiyar Zülfikari, Turhan Şahin, Yalçın Haker, Mehmet Selim Kosif, kulüp üst yöneticisi (CEO) Hasan Hakkı Yılmaz ve bazı kongre üyeleri de toplantıyı takip etti. Başkan Aziz Yıldırım, başkan vekili Abdullah Kiğılı ve diğer yöneticiler ise toplantıya katılmadı.

Toplantıda, Spor Toto Süper Lig'in bu sezon ilk haftasından itibaren Fenerbahçe maçlarında sarı-lacivertli takım aleyhine yapıldığı iddia edilen hakem hatalarının görüntüleri izlettirildi. Görüntülerin sonunda Fenerbahçe'nin lehine olan ancak hakemlerin rakip oyunculara kırmızı kart vermediği iddia edilen 3 pozisyon da gösterildi.

Görüntülerde ayrıca, Fenerbahçe Kulübü'nün 2012 ve 2013 yıllarında ödediği vergiler ekranda yer aldı. Görüntülerde sarı-lacivertli kulübün 2012 yılında 89 milyon 556 bin 223 lira, 2013 yılında 94 milyon 266 bin 639 lira olmak üzere toplam 183 milyon 822 bin 862 lira ödediği kaydedildi.

"Adil yarışma hakkı için mücadele veriyoruz"

Fenerbahçe aleyhine yapılan hatalarla ilgili ellerinde birçok argüman olduğunu kaydeden Deniz Tolga Aytöre, adil yarışma hakkının kendilerinden esirgenmemesi için büyük bir mücadele verdiklerini anlatarak, şunları kaydetti:

"Elimizde çok sayıda argüman var ama bunları tek tek paylaşmak gibi bir tarzımız yok. Bu tarzı benimsemiş bir kulüp değiliz. Fenerbahçe Kulübü olarak amansız bir adalet arayışının içindeyiz. Adil yargılama hakkından tutun, şu sıralarda adil yarışma hakkının tarafımızdan esirgenmemesi için de büyük bir mücadele veriyoruz. Fenerbahçe'ye zarar verilmesine yol açan kararları ve eylemleri 3-5 kişinin sorumluluğuna terk etmek, baskı kurarak ligin kalan bölümünde avantaj sağlamak ya da olayları kişiselleştirerek, 1-2 sorumlu bulup düdüklerini astırmak gibi bir niyetle burada değiliz. Bütün Türkiye ve bütün spor camiasının peşinde olduğu şey adalettir, avantaj değil."

"Sorunumuz sistem sorunudur"

Fenerbahçe aleyhine hata yapanların cesaretlendirildiği, ödüllendirildiği ve karar mekanizmasında etkin hale getirildiğini savunan Aytöre, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hakemlerimiz de insan. İnsani hataları kabul ediyoruz. Bizim üzüldüğümüz hususlar başka. Bu hataları yapanların gittikçe cesaretlendirilmesi, ödül ve karar mekanizmalarında etkin hale getirilmesinden rahatsızız. Ekseni oluşturan ana fikir budur. Fenerbahçe Kulübü olarak, olayları şu kurul, bu kurul diye anlatmak gibi bir niyetimiz yok. Sorunumuz sistem sorunudur. Aynı 3 Temmuz'dan beri süre gelen sorunumuzda olduğu gibi biz sistemle mücadele ediyoruz. Bize uygulanan ve gerçeklerle örtüşmeyen hakem raporlarını ya da rakiplerimize karşı yapılan hakem hatalarından sonra özür dileyen ama Fenerbahçe'ye sıklıkla ve sürekli bir şekilde yapılan hatalardan sonra sus pus olan MHK Başkanını, ya da Fenerbahçe'nin haklı olduğu bir kararda toplantı taleplerini reddedip, 2. ve 3. lig takımlarının toplantı kararlarıyla bu konuyu geçiştirmeye çalışan kurulların hepsini yaşıyoruz. Sıkıntımız, şahıslar değil, sistem ve kurumlardır."

 "Bugün bıçağın kemiğe dayandığı değil, delip geçtiği gündür"

Aleyhlerine yapılan hatalar hakkında "Bugün bıçağın kemiğe dayandığı değil, delip geçtiği gündür" diyen Deniz Tolga Aytöre, bugüne kadar konuşmamayı tercih ettiklerini ve konuşmak için Yargıtay kararını beklediklerini belirterek, şunları kaydetti:

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler