LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
Federasyondan önemli açıklama
Federasyondan önemli açıklama
10 Şubat 2011 10:55
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener " Taraftarı çok olanın futbolu baskı altına almasına izin vermeyeceğiz'' dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı (TFF) Mahmut Özgener, ''Geçmişte olduğu gibi, sesi çok çıkanın, gazetede sayfası çok olanın, taraftarı çok olanın, bu gücünü kullanarak futbolu baskı altına almasına izin vermeyeceğiz'' dedi.

Özgener, Mövenpick Otel'de düzenlediği basın toplantısında, futbolun dünyanın en güzel ve en keyifli oyunlarından biri olduğunu belirtti.

Futbolun, her yıl büyük kalabalıkları heyecanlandırdığını, zevk almalarını, zaman zaman üzülmelerini, zaman zaman sevinmelerini sağladığını kaydeden Özgener, ''Futbol, yaşamdaki her duygunun yaşanabildiği bir mikrokosmostur, ayrı bir dünyadır... Maalesef her yılın sonunda yalnız ve yalnız bir tek takım şampiyon olur. Herkesin şampiyon olması mümkün değildir. Şampiyon olmayanların bahane aramak için sağa sola saldırdığı, şiddeti körüklediği bir ortamdan ne futbola, ne spora, ne de toplumsal yaşamımıza bir fayda gelmez'' diye konuştu.

''TÜRK FUTBOLUNUN ALTINA DİNAMİT KOYMAYIN''

Kulüp yöneticilerine seslenen Mahmut Özgener, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Günü kurtarmak, kulüp içi dengelere mesaj vermek, bahane bulmak adına bu ülke sporunun, Türk futbolunun altına dinamit koymayın. Size açık bir çağrıda bulunuyorum. Kendinizi bir spor adamı olarak görüyorsanız bir spor adamı gibi, yok 'Ben sadece yöneticiyim' diyorsanız, o zaman bir lider gibi davranın.

Yaşamı boyunca spor nedir bilmeyen, sahaya inip koşmamış, maça çıkıp terlememiş, soyunma odasının havasını, ısıtıcı merhemlerin kokusunu ciğerlerine çekmemiş, kazanmanın ne olduğunu bilmeyen, kaybetmeyi bir sporcu gibi kabullenemeyen, hakemlerin her maça çıkarken yaşadığı duyguların yüzde birini bile hissetmemiş insanların eline mikrofon verip konuşturmayın. O mikrofonlardan insanları gerilime, şiddete, toplumsal kavgalara ve kaosa sürükleyecek konuşmalar yaptırmayın.

Çağdaş ülkelerde olduğu gibi, futbolun tartışmasını da bu işin içinden gelmiş, işinin ehli, tansiyonun, stresin ne olduğunu bilen, kazanmanın-kaybetmenin sevincini ve hüznünü yaşamış insanlara bırakın. Yapılan hataların da, kazanılan başarıların da değerlendirmesini sporun değerlerini bilen, bu işin gerçek sahipleri yapsınlar. Sizler; kulüple ilgili işlerinize, takımınıza, oyuncularınıza, onların motivasyonuna, kulüp yöneticiliğinin gerçek sorumluluklarına odaklanın.''

''HİÇ KİMSENİN EN UFAK BİR ENDİŞESİ OLMASIN''

Kendilerinin, Türkiye'de adil bir oyun oynanabilmesi amacıyla gerekli tüm koşulların oluşması için var güçleriyle çalıştıklarını ve çalışacaklarını kaydeden Özgener, sözlerini şöyle tamamladı:

''Biz de bu şekilde konuşmalar yapmak yerine kendi işimize, adil ve tüm kulüplere eşit mesafede pırıl pırıl bir ligin oynanmasını tesis etmeye, hakemlerimizin motivasyonuna, eğitimine, gelişimine odaklanıp ana işlerimize konsantre olalım.

Buradan tüm futbol ailesine, hakemlerimize ve tüm kulüplerimize sesleniyorum: Lütfen hiç kimsenin en ufak bir endişesi olmasın... Federasyonumuz bu ülkede adil ve her kulübümüze eşit mesafede, hakkı olanın kazanacağı, hak edenin ipi göğüsleyeceği bir ligin oynanması için mücadelesini sürdürecek. Lütfen kendinizi güvende ve rahat hissedin... Geçmişte olduğu gibi, sesi çok çıkanın, gazetede sayfası çok olanın, taraftarı çok olanın bu gücünü kullanarak futbolu baskı altına almasına izin vermeyeceğiz. Spor Toto Süper Lig, bu federasyon olduğu müddetçe 18 takımlı bir lig olarak oynanacaktır.''

NOTLAR

TFF Başkanı Mahmut Özgener'in basın toplantısına basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. Bazı televizyon kanalları toplanyı canlı yayınladı.

TFF başkanvekilleri ile birlikte toplantıya erken gelen ve yaklaşık 20 dakika önce yerine geçip oturan Özgener, toplantı saatinin gelmesini bekledi.

Açıklamasını önündeki prompter'dan okuyan Özgener, konuşmasının bitiminde soru almadan masadan kalktı. Toplantıyı TFF'nin Milli Takımlardan Sorumlu Üyesi Levent Kızıl da takip etti.

AA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler