LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Federasyon mahkemeye başvurdu
Federasyon mahkemeye başvurdu
Federasyon mahkemeye başvurdu
14 Nisan 2008 / 07:35 Güncelleme: 14 Nisan 2008 / 00:00

Futbol Federasyonu eski Başkanı Haluk Ulusoy'un sekreteri ile 7 çalışana işten çıkarıldıkları taktirde maaşlarının 5 yıllık tutarı kadar ikramiye ödenmesi için sözleşme imzalandı.


Futbol Federasyonu eski başkanı Haluk Ulusoy'un uzun süredir sekreterliğini yapan ve Futbol Federasyonu Başkanı olduğu dönemde de en yakınındaki kişilerden olan Semra Özel ile 8 federasyon çalışanına Futbol Federasyonu tarafından görevlerine son verildiği veya rızaları dışında işten çıkarıldıkları taktirde maaşlarının 5 yıllık tutarı miktarında tazminat ödenmesine ilişkin sözleşme imzalandığı belirlendi. Sözleşme Ulusoy'un Federasyon Başkanlığı'nı bırakmadan 1 hafta önce imzalandı.


ANLAŞMA 8 KİŞİ İLE


Sözleşmenin varlığı 14 şubatta yapılan Genel Kurul'da Hasan Doğan'ın başkanlığa seçilmesinden sonra görevden uzaklaştırılan Semra Özel'in mahkemeye başvurması üzerine ortaya çıktı. Yargıya taşınan olayda mahkeme Semra Özel lehine karar verirse, aylık 5 milyar maaş aldığı belirtilen sekretere federasyonun bunun 5 yıl karşılığı olan 300 milyar lira ödemesi gerekecek.


KUZENE DE SÖZLEŞME


Özel hükümler içeren sözleşmeye Semra Özel'in Merkez Hakem Kurulu'nda sekreter olarak çalışan kuzenini de dahil ettiği belirlendi.


Haluk Ulusoy'un Federasyon başkanlığı süresince sekreterliğini yapan Semra Özel'le özel hükümler taşıyan anlaşma imzalanırken, Ulusoy'un diğer sekreteri Fulya Akpınar ise bunun dışında tutuldu.


FEDERASYON MAHKEMEYE BAŞVURDU


Bu gelişme üzerine Futbol Federasyonu yargıya başvurarak başta Ulusoy'un sektereri Semra Özel başta olmak üzere 8 kişi ile yapılan özel sözleşmenin iptalini istedi. Federasyonun iptal gerekçesinde Haluk Ulusoy yönetimi zamanında Denetim Kurulu'nun yaptığı incelemeler sonucunda hazırladığı raporda böyle bir sözleşme yer almazken, hesapların onaylanmasından sonra aynı metnin üzerine 8 kişi ile yapılan sözleşmenin eklendiği belirlendi.


Almanya temsilcisi de yararlanmış


Haluk Ulusoy yönetimi zamanında benzer ayrıcalıkları taşıyan bir anlaşmanın Federasyonun Almanya'daki temsilcisi ile de imzalandığı belirlendi. Yeni Futbol Federasyonu hukukçulara sözleşmeyi incelemeleri ve anlaşma iptal edildiği taktirde Federasyonun hakkı kaybı olmaması için nelerin yapılması gerektiği yönünde talimat verdi. Ulusoy yönetimi zamanında federasyonun Cenevre'deki Temsilciliğini yürüten kişiyle de aynı anlaşmanın yapıldığı tespit edildi. Ulusoy döneminde Cenevre ofisinin kapatılması üzerine ilgili şahsın yargıya başvurduğu ve mahkemenin Türkiye'yi 500 milyar ödemeye mahkum ettiği ortaya çıktı. YENİŞAFAK

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler