LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Fatih Terim'in yargılanmasına başlandı
Fatih Terim'in yargılanmasına başlandı
22 Nisan 2013 19:06
Medical Park Antalyaspor-Galatasaray karşılaşması sırasında kadın bir taraftara küfür ettiği iddiasıyla 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Fatih Terim’in yargılanmasına Antalya 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Medical Park Antalyaspor-Galatasaray maçında Mürüvvet Karaboğa’ya küfür ettiği iddiasıyla hakkında 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Fatih Terim’in yargılanmasına Antalya 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde başlandı. İlk duruşmaya Medical Park Antalyaspor taraftarı Mürüvvet Karaboğa, avukatı Rasim Demirkan ile Fatih Terim'in avukatı Rezan Epözdemir ile tanık olan Galatasaray yardımcı antrenörleri Hasan Şaş ve Ümit Davala katıldı. Duruşmaya katılmayan Terim’in talimatla ifadesinin alındığı öğrenildi.

Beni küçük düşürdü

Duruşmada ilk söz alan davacı Mürüvvet Karaboğa, Medical Park Antalyaspor-Galatasaray maçını izlemeye gittiğini ve Galatasaray yedek kulübesinin hemen arkasına oturduğunu Fatih Terim’in maçın son dakikalarında faul kararı veren yan hakeme küfür ettiğini söyledi. Taraftarın da küfrün ardından Terim’e tepki gösterdiğini söyleyen Karaboğa, “Terim bu sırada taraftara dönerek el kol işaretleri yaparak küfür etti. Bende Terim’e bağırarak ‘hocam ayıp olmuyor mu?’ dedim. Terim bana dönerek 'kapat çeneni' dedi, ağır küfürler ettikten sonra da görevlilerden benim dışarı çıkartılmamı istedi. Taraftarların önünde beni rencide etti. Görevliler de beni dışarıya çıkarttı" dedi.

Terim ile fotoğraf çektirecekti

Karaboğa, Terim'in avukatı Epözdemir'in ‘Hangi takımı tutuyorsunuz?’ sorusunu Fenerbahçeli olduğunu belirterek, “Antalyalı olduğum için Antalyaspor'u da destekliyorum. Antalyaspor'un birçok maçına gidiyorum" şeklinde cevapladı. Karaboğa'nın avukatı Demirkan ise müvekkilinin hangi takımı tuttuğunun davayla ilgili olmadığını savundu. Demirkan, "Olayın tanıklarından Ayşen Şen hem Fenerbahçeli hem de Antalyasporlu'dur. Her yıl kombine alarak memleketinin takımına destek veriyor. Diğer tanık Mustafa Akdoğan ise Adanalı'dır ve Galatasaray taraftarıdır. Oraya gidiş amacı da Terim'le fotoğraf çektirmektir" diye konuştu.

Özür tartışması

Karaboğa’nın avukatı Demirkan'ın, duruşmada, "Bir özür her şeyi bitirirdi" şeklindeki sözlerine tepki gösteren Terim’in avukatı Epözdemir, "Olan bir olay için özür dilenir. Olmayan şey için neden özür dileyelim. Sizden özür dilemek zorunda değiliz. Yargılamayı etkilemeyin" dedi. Demirkan'ın tanık ifadelerini baskı altına aldığını, sözünü de sürekli kestiğini öne süren Epözdemir, "Yargılamayı etkilemeye çalışıyor" diye konuştu. İki avukatın duruşma sırasında sözlü tartışması, hakimin araya girmesiyle sona erdi.
Duruşmada tanık sıfatıyla dinlenen yardımcı antrenör Şaş, hakimin "Maçta ne oldu" sorusuna, "Hiçbir şey olmadı. Maç 0-0 bitti" yanıtını verdi. Şaş, iddia edildiği gibi Fatih Terim'in kimseye küfür etmediğini söyledi. Ümit Davala ise Terim’i yıllardır tanıdığını karşılaşmada küfür etmediğini iddia etti. Duruşma, maçın orta hakemi Yunus Yıldırım ve diğer hakemler ile tanıkların dinlenmesi amacıyla 3 Temmuz'a ertelendi.

Davala ve Şaş'a yoğun ilgi

Duruşmanın ardından açıklamalarda bulunan Terim’in avukatı Epözdemir, müvekkilinin beraat edeceğine inandığını söyledi. Epözdemir, "Yazılı ve görsel basın adliyeye çağrılarak kamuoyu oluşturulmak amaçlanmış. İddianame mahkemece kabul edilmeden basında yayınlandı. Bununla ilgili Adalet Bakanlığına şikâyetçi olduk. Yargılamadaki iddialar hayatın olağan akışına aykırı. Yan hakeme edilen küfür, buna itiraz eden bir taraftar ve taraftara dönüp hakaret eden hoca... Bu iddialar mantık kurallarına aykırı." Duruşmanın ardından adliyeden ayrılan Şaş ve Davala'ya ilgi gösteren adliye personeli ve vatandaşlar, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Olay

Medical Park Antalyaspor ile Galatasaray arasında 21 Ekim 2011 tarihinde Mardan Stadı'nda oynanan karşılaşmanın ardından kırmızı-beyazlı taraftar Mürüvvet Karaboğa, Galatasaray Teknik Direktörü Terim'in kendisine küfrettiğini iddia ederek Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Karaboğa'nın şikâyetinin ardından Terim hakkında 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Karaboğa, Terim'den 100 bin lira da manevi tazminat talep etmişti.

İHA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler