LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray265433
 • 2. Beşiktaş255025
 • 3. Medipol Başakşehir255019
 • 4. Fenerbahçe264819
 • 5. Kayserispor25416
 • 6. Trabzonspor25395
 • 16. Gençlerbirliği2627-8
 • 17. Atiker Konyaspor2521-12
 • 18. Karabükspor2612-43
 • Tümü
YENİ HABERLER
Fatih Terim'in büyük yemini
"Terim, hakemliğimi bitirdi"
Fatih Terim'in büyük yemini
08 Aralık 2009 / 15:08 Güncelleme: 09 Aralık 2009 / 12:34

Kanal A Spor Servisi

Kanal A Spor Müdürü Murat Çimen'in hazırlayıp sunduğu ekranların gündem belirleyen programı Sporvizyon’un dün akşam yayınlanan bölümüne FIFA Kokartlı Eski Hakemlerden Orhan Erdemir'in açıklamaları damgasını vurdu.

2000 yılında oynanan Fiorentina - Tirol UEFA Kupası maçında İtalyan ekibini çalıştıran Fatih Terim'e kırmızı kart göstererek, Terim'i tribüne gönderen karşılaşmanın hakemi Orhan Erdemir, perde arkasında yaşananları ve hakemlik hayatının bitiş öyküsünü ilk kez Sporvizyon'da açıkladı.

“AHMET ÇAKAR YALAN HABER YAZDI”

 “ O maçtan iki hafta önce buradaki bazı üst düzey insanlar ‘Fatih Terim kardeşimiz, sen de bizim kardeşimizsin. İkinizin de başarılı olmasını istiyoruz’ dediler. Bende onlara bildiğiniz hakemlerden olmadığımı, ‘İsterseniz görevimi geri vereyim, yerime başka birisini atasınlar’ dedim.  Maçın oynanmasından bir hafta önce MHK bana ‘ Git Ahmet Çakar ile röportaj yap’ dedi. Onlara ‘ Bu röportaj yanlış olur’ dedim. Bana güvendiklerini röportajı yapmamı söylediler. Röportaja giderken yanımda şahit götürdüm. Konuşacağımız her şeyin kaydedilmesini istedim. Daha hiçbir şey söylemeden Ahmet Çakar aynen şunu yazdı: ‘Fatih Terim merim dinlemem, babam olsa atarım’ Bende ona ‘Sizinle röportaj yapmayacağım. Bu beyanatı da vermedim’ dedim. Ahmet Çakar maçın oynandığı gün gazetede benim ağzımdan ‘Fatih Terim merim dinlemem babam olsa atarım’ şeklinde yayın yaptı. Eğer maçın oynandığı gün gazeteyi okumuş olsaydım Fatih Terim’i atmazdım. Bütün Türkiye Terim’in maçta bana neler dediğini biliyor. Bende onu saha dışına attım.”

‘TERİM BANA SENİN HAKEMLİĞİNİ BİTİRECEĞİM"DEDİ

Fatih Terim'e gösterdiği kırmızı kartın ardından adeta vatan haini ilan edildiğini belirten Orhan Erdemir, sonrasında hakemlik hayatının bitirildiğini söyledi.
“ Türkiye’ye dönünce vatan haini ilan edildim. Şenes Erzik beni çağırdı. Gazeteyi önüme attı. Oku bakayım dedi. Kendisine böyle bir beyanatımın olmadığını söyledim. Benim yanımda Ahmet Çakar’ı aradı. Çakar ‘Ben gazeteciyim yaparım’ dedi. Maalesef  bu olay FIFA Kokart’ımın gitmesine neden oldu. Maçtan sonra Fatih Terim odama geldi. Çok büyük yemin etti. ‘Senin hakemliğini bitireceğim’ dedi. Ve bitti hakemliğim. UEFA, 2004 Avrupa Şampiyonası’nda ve 2006 Dünya Kupası’nda bana görev verecekti. Ama 2002 Eylül ayında FIFA listesinden çıkarıldım. Buna sebep olan insanları Allah’a havale ediyorum.”

“HAKEM CAMİASINDA GÜVENSİZLİK VAR”

Açıklamalarıyla gündemi sarsan Orhan Erdemir, Oğuz Sarvan Başkanlığındaki Merkez Hakem Kurulu’nu da eleştirdi. Erdemir, hakem camiasında güvensizlik olduğunu vurguladı.

“ MHK hakemine inanmıyor, güvenmiyor. Hakem de MHK’ye inanmıyor, güvenmiyor.
Ne isimler var, maçlara çıkamıyor. Süper ligde tecrübesi olanlar 4. hakem olarak görev yapmak zorunda. Ama Galatasaray maçına daha önce hiç süper lig maçı yönetmemiş Hakan Ceylan verildi. Hakemlerin notları belli değil. Bir daha hafta hangi kritere göre maça çıkacağım veya çıkamayacağım. Yardımcı hakemlerde öyle. Hiçbiri notlarını bilmiyor. Ama bir bakıyorsunuz. Hata üstüne hata yapan bir hakem iki hafta sonra maça atanıyor. “
Hakemlerin kulüp başkanlarının açıklamalarından, medya ve taraftar baskısından etkilendiğini ifade eden Orhan Erdemir, Türk futbolundaki kirliliğin ortadan kalkması için kulüplerin Türkiye Futbol Federasyonu’nun, Merkez Hakem Kurulu’nun ve Disiplin Kurulu’nun oluşumunda söz sahibi olmaması gerektiğini savundu.

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler