LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray296035
 • 2. Beşiktaş295932
 • 3. Medipol Başakşehir295920
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor2944-4
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
Fatih Terim: Rakibim yok!
Fatih Terim: Rakibim yok!
04 Haziran 2014 11:27
A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, Galatasaray’la UEFA Kupası’nı kazanınca çok mutlu uyuduğunu ve kimseyi kendine rakip görmediğini söyledi.

Terim’in, Skylife Dergisi’nin Haziran sayısında bir röportajı yayımlandı. Futbolu sadece spor olarak görmenin mümkün olmadığını vurgulayan Terim, “Futbol farklı ülkelerden insanların kendilerini ifade etme yolu oldu. Hatta varlıklarını ve üstünlüklerini ortaya koyma yolu haline geldi. Futbolcular ve milli takımlar, ülkelerin orduları kadar önemli. Onların başarıları için tüm yatırımlar yapılıyor ve bilimsel olarak destekleniyor. Futbolcular adeta modern çağın gladyatörleri olarak görülüyor. Bu yüzden stadyumların adına gladyatörlerin savaştığı ‘arena’ adı konmaya başlandı. Futbol aynı zamanda hem toplum üzerindeki etkisi hem de ekonomideki etkinliği açısından kapitalist sistemin de önemli bir enstrümanı. Diğer taraftan önemli bir barış aracı da. Farklı dinlerden, farklı inançlardan, farklı ırklardan insanların bir arada aynı amaç için uğraş verdiği bir alan oldu, sınırları kaldırdı. Politik sorunları hiçe sayıp bir araya gelmeyi sağladı. Sağlıklı yaşam ve yüksek yaşam kalitesi gibi bir rolü de var” dedi.

“Yarışım kendimledir”

Terim, futbolun içinde olmasaydı hangi mesleği seçeceği yönündeki soruya ise, “Kişinin hangi mesleği seçtiğinden daha önemli şeyler olduğunu düşünüyorum. Benim ne yaptığım, hangi mesleği seçtiğimden daha değerli bir düsturum var. Ne iş yaparsam yapayım, yaptığım işi en iyi şekilde icra etmek. Kimseyi kendime rakip görmem, yarışım kendimledir. Bütün çabam yarınki Fatih Terim’in bugünkünden daha iyi olmasını sağlamak” cevabını verdi.

“UEFA kupasını alınca mutlu uyudum”

‘Galatasaray ile UEFA Kupası’nı kazanıp eve dönünce uyuyabildiniz mi’ sorusuna Terim, “Uyumak ne kelime. Hem de huzur ve mutluluk içinde uyudum. Görevini layığı ile yapmış bir insan olarak, koyduğu hedefe yol arkadaşları ile birlikte ulaşmış bir teknik adamın rahatlığıyla uyudum” şeklinde cevap verdi.

“Futbolcularım karakterli olmalı”

Terim, her insanda olması gereken özelliklerin futbolcularında da olmasını istediğini ifade ederek, “En önemli isteğim karakterli insanlar olmaları. Değerleri olan, aynı zamanda başarıya doymayan insanlar olmalarını isterim. Öte yandan ahlak dışı ve yasa dışı hiçbir tavrı ve yaklaşımı onaylamam” diye konuştu.

“Doğayı ve insanları çok seviyorum”

Seyahat etmekten keyif aldığı yerlerin sorulması üzerine tecrübeli teknik direktör, “Tatil tercihlerimi hayatımın en önemli üç kadınına bıraktım hep. Fulya, Merve ve Buse. Beni hiç yanıltmadılar, hep memnun ve mutlu olduğum önerilerle geldiler. Doğayı ve insanları çok seviyorum. Yeni yerler görmeyi, yeni insanlar tanımayı seviyorum. Ama en önemlisi kimsenin beni tanımadığı, rahat hareket edebileceğim yerlerde kendim olabilmeyi seviyorum” şeklinde konuştu.

“En güzel örnek benim”

Terim, gençlere de tavsiyelerde bulunarak, “Doğduğum yer, çıktığım yol ve bugün geldiğim nokta ile en güzel örnek benim. Herkese örnek olacak nitelikte. Kendi çocuklarıma da tavsiyem şu: ‘Önemli olan ne yaptığınız değil, yaptığınız işte en iyi olmanız. İşinizi çok iyi yapmanız’ Hayal etmekten geri kalmayın çünkü hayal bilgiden daha önemlidir ve öndedir” ifadelerini kullandı.

Terim, rol modeli olarak babasını gördüğünü ve Galatasaray’ın yuvası olduğunu belirtti. Tecrübeli teknik adam; Türk futbolunun efsane isimleri ve günümüzün yıldızı Arda Turan’ı da yıldız isimlerle özdeşleştirdi. Terim, Galatasaray’ın efsane ismi Metin Oktay’ı Pele’ye, Fenerbahçe’nin efsane futbolcusu Cemil Turan’ı Maradona’ya ve Atletico Madrid’de forma giyen Arda Turan’ı da Barcelona’nın yıldızı Messi’ye benzetti.

 

İHA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler