LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Fatih Terim istifa edecek mi?
Fatih Terim istifa edecek mi?
14 Ekim 2016 07:11
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Arda Turan-Fatih Terim krıziyle ilgili konuşurken, 'prim almadım' diyen Burak Yılmaz'a da cevap verdi

İşte Demirören'in A Spor'da yaptığı açıklamalarından satır başları:

Kamuoyunun kavga yaratma isteğinden çok, ben tamamen gerçekleri söyleyeceğim. Herkes bunu bilsin!

2012'de federasyon başkanı oldum. Futbolun idaresini çok iyi bilen ve acı tecrübelerden ders alan biriyim. Bana göre her dakika konuşmak çok büyük hata. Bizler konuşmak yerine iş yapmayı tercih ettik. Burada eksiğimiz oldu. 2 tane büyük gazetenin sahibi olmama rağmen iletişimi iyi sağlayamadık.

Biz devraldığımızda 240 milyon lira olan federasyon bütçesi bugün 602 milyon lira... Milli takımı aldığımızda 50. sıradaydı bugün 20'lerde... En iyi hocalardan birini getirdik. EURO 2016'ya gittik. Çok başarılıydık. Bu başarı bizim değil, hocamız ve oyuncuların. Biz idari işlere bakıyoruz, saha içerisine karışmayız.

14 YABANCI SİSTEMİNDEN HERKES MEMNUN

Hem milli takım hocamız Fatih Terim, hem de kulüplerimiz 14 yabancı sisteminden çok memnun görünüyor. 

Bizim öncelikli hedefimiz, kulüplerimizin borçlarını azaltmak, gelirlerini artırmak. Toparlanan kulüplerimiz var ama takımlar arasında çok dengesizlik de var. Bazısı %70 kombine satıyor, bazısı %10'da kalıyor.

Süper Lig takımlarından puan silme cezasından kıl payı kurtulanlar var. Mühim olan taraftara oynayıp transfer yapmak değil, mali durumu toparlamak. 'Gelir-Gider'i dengelemezlerse ummadığımız takımlarımız Avrupa'ya gitmeme durumuyla karşılaşabilir.

SAHA KAPATMAYI KALDIRDIK

Biz gelmeden önce saha kapanıyordu. Saha kapatmayı kaldırdık. Tribünleri kapattık. Şimdi ise bölümleri kapatıyoruz.  

Passolig'in asıl amacı cezayı kişiye indirmek ama bu zaman alır. Her yıl seyirci yüzdemiz artıyor. Verilen cezalar da giderek bölünüyor. Ama kişilere inemeyiz, kolluk kuvveti değiliz. Eksik yönler var, hukuk sistemimiz tam çalışmıyor bununla ilgili.

Algı operasyonu yapılmaya çalışılıyor. Ben ve hocam, kimin niye konuştuğunun, kimin niye algı operasyonu yaptığının farkındayız. Eleştirmek en kolay şey!

YAYINLANMAYAN MAÇLARIN GELİRİNİ ÖDEDİK

TFF 1. Lig takımlarımıza yayınlanmayan maçların yayın gelirlerini ödedik. Herkesin bunu bilmesi gerek.

Kulüp başkanlarının verdiği her demeç, taraftarları geriyor. Ben de o hataları yaptım. Yenikapı'da birlik ve beraberliği nasıl sağladıysak futbolda da bunu başarmalıyız.

Türkiye Kupası'nı finalini önümüzdeki sezon Avrupa'da oynatabiliriz. Türklerin yoğun olduğu bir yerde...

PRİM SİSTEMİ 

Geçen Avrupa Şampiyonası'nda yüzde 30'unu maçlara bölüp dağıtıyorduk, yüzde 70'i havuza kalıyordu. O günün şartlarında biz 500 bin Euro verdik, bazılarına göre fazlaydı ama o gün bize yaşattıkları mutluluk bunun karşılığıydı. 

2008'de federasyon bütçesinin yüzde 6-7'si prim diye dağıtıldı, bu kavga çıkmadı. Hiddink zamanında o günkü federasyon Hollandalı hocaya, yardımcılarına primler vs. dahil 15 milyon Euro harcadı. 

Milli oyuncuya prim verilir mi? Hep beraber tartışalım. Uygun görülmezse vermeyelim. Ekim ayında primlerin kime ne kadar verildiği, miktarı belliyken, bugün primler neden tartışılıyor? Biz Avrupa Şampiyonası'na 3. kez katıldık. 'Prim vermiyor' dediğiniz ülkeler her turnuvaya katılıyorlar!

15 Temmuz'dan sonra Türkiye, Yenikapı'yla birleşti. Şimdi nereden vuracaklar? Futboldan! Bunlar tehlikeli oyunlar, biz bu oyunları yapanları biliyoruz. Ben, hocam ve yönetim bunu biliyoruz. Herkes haddini bilecek. Algı operasyonuyla, belli bir oyunun içine girdiğin zaman karşında beni bulursun. Futbolcular bu operasyona bilmeden dahil oldu. Bu oyunlara gelmeyin. Bugün olanlar yarın olmayabilir. Olmayanlar da yarın olabilir. 

"BURAK YILMAZ 467 BİN LİRA PRİM ALDI"

Burak Yılmaz 467 bin lira prim aldı. Oynadığı maçların primini aldı, son iki maçın primini almadı çünkü oynamadı. Dekontları da bizde var ama bunları konuşmayız çünkü yanlış yerlere gider.

Artık maç maç prim kesinlikle yok.

Avrupa Şampiyonası'na kaldık, 'Fatih hocanın şansı' dendi. Bu da yapıldı Türkiye'de. Bütün başarıyı Fatih Terim'in şansına bağlamak yanlıştı.

Biz EURO 2016'ya katılmayı başarı sayıyoruz bu yanlış ancak biz daha 'sürekli katılımcı ülke' olamadık. Biz 2 şampiyonluk adayı, Hırvatistan ve İspanya'ya yenildik. Başarısız dendi. Portekiz maç kazanmadan şampiyon oldu!

ARDA TURAN VE FATİH TERİM ARASINDA NELER OLDU?

Prim kavgası olmadı. Elenmelerine rağmen ben primlerini ödedim. Antrenmandaki olay, prim kavgası olarak yansıtıldı. Takım kaptanımız teknik direktörümüze bir yanlış olduğunu söyledi. Hocamızla kaptanımız konuşabilir, tartışabilir. Sadece konuştuğu yer yanlıştı, halka açık antrenman sahasında olmaz.

FATİH TERİM'İN İSTİFA KONUSU

Fatih Terim'le ilgili istifa söz konusu olmadı. Fatih hoca çok nazik bir insan, yola beraber devam edip etmeme ile ilgili konuşmak istedi, biz de devam ettik. Biz bu hocayı 3 kez gönderdik, 4 kez geri getirdik. O kadar değerli! Hocamız turnuva sonrası Galatasaray iddialarının söylenti olduğunu söyledi. Terim'le geniş tabanlı bir yola çıktık, buna da aynen devam ediyoruz.

Ukrayna, Hırvatistan, İzlanda ve Türkiye... Bu üçlüyle ilk maçını oynayan tek takım biziz. Bundan sonra Kosova ve Finlandiya maçlarımız var. Bunlar da kendi aralarında oynayacak. Dünya Kupası'na gidemeyebiliriz. Ama bir durun ya... Gidemezsek, o zaman eleştirirsiniz... Umudu kaybetmek için bir sebep yok. Son maça kadar bekleyeceğiz...

ARDA TURAN'IN KADROYA ALINMAMASI

Bir futbolcunun oynayıp oynamaması başkanın işi değildir. Arda 6 ay oynamamışken, hocamız onu kadroya aldı. 'Niye aldın?' demedik. Arda kadroya alınmayınca bir tepkim olmadı. Hoca bana kadroyu sunduğu zaman 'hayırlı olsun' dedim.

Şu an öyle bir hale gelindi ki, Arda bir tarafta, milli takım bir tarafta. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok! Sadece Arda'yı konuşuyoruz ama Burak, Selçuk, Gökhan Gönül, Caner, Hakan Balta da alınmadı. Bunu konuşmak futbolcuları etkiliyor.

"Burada bir sorun yok ki, teknik olarak hocamız almak istemedi, karar hocamızın. Teknik olarak bizi ilgilendirmez ki. İdari bir şey olsa, hocamız bizimle paylaşırdı. Bizim işimiz değil hocanın kararlarına karışmak. Hocamız teknik olarak almak istemedi. Buna saygımız var. Hocamız bunun sorumluluğunu almıştır."

ARDA TURAN'IN 'TFF'DEN BENİ KİMSE ARAMADI' SÖZÜ ÜZERİNE...

Yönetim olarak oyuncuları alınmadı diye arayıp 'kusura bakma hoca seni almadı' diye konuşmamız mı gerekiyor? Arda üzülmüş olabilir, hakkıdır. Ama ararsak, hocanın arkasından iş çevirmiş gibi oluruz. Selçuk'u da Hakan Balta'yı da arasaydık başka tartışmalar çıkardı. Arda da, Hakan da, Selçuk da bizler için çok değerli oyuncular, bunu kimse inkar edemez. Arda, Selçuk... Bunlar hepimizin kardeşi. Ancak futbolda kadroya alınmama gibi şeyler olur. "Ben Arda'nın sakalı, Selçuk'un bıyığı var almayın' demem. Hocamızın kararıdır.

Ömer Toprak alınmadığında da söyleyebilirdik. Arda 6 ayda 6 kilo almış ama Milli Takım'daydı. 'Niye alıyorsun?' diyebilirdik. Öyle birşey demedik, söylememiz de doğru olmaz zaten.

Arda inşallah daha iyi olur. Neymar'ı keser, Messi'yi keser! 3 maçta olmayan Arda 4. maçta olabilir. 3 maçta da oynayan oyuncu 4. maçta olmayabilir. Teknik kararlar... Biz bir aileyiz. Aile arasında bazen uzaklaşmalar olabilir ama kol kırılır yen içinde kalır. Biz disiplin durumu geldiğinde hareket ederiz. Arda'nın falan disiplin olayı olmadı. Olsa zaten gizli kalmazdı.

Fatih Terim gibi bir marka "Kızdım" diye bir oyuncuyu kadroya almamazlık yapmaz. Burası milli takım! Milli Takım'ın kapısı kimseye kapalı değil. Oyuncular çağrılabilir. Benim gerçeklerim insanları tatmin etmeyebilir ama durum böyle. Karar hocanındır. Biz teknik kararları sorgulamayız.
- Hocamız hiçbir zaman, "Arda'ya kapımız kapanmıştır" demedi. Arda Turan, Fatih hocamız tarafından uygun görüldüğünde çağrılacaktır. Arabulucu olarak araya girmeye çalışanlar yanlış yapıyorlar! Bu oyunun farkındayız!

FATİH TERİM'İN SÖZLEŞMESİNİN SIZDIRILMASI...

Fatih Terim'in sözleşmesi 2013 senesinde ortaya çıkmıştı. Biz o zamandan sonra birçok elemanımızla yollarımızı ayırdık, 50'ye yakın kişiyi işten çıkardık. 2013 senesinde bu mukavele gazetelerce sayfalarca basıldı. Bunun bu zamanda yayınlanması çok manidar. Bu sözleşme 2013 yılında ortaya çıkmıştı ve o gün yorum yapanlar, bugün ilk kez görmüş gibi yorum yapıyorlar! Bütün spor yorumcuları bu mukavelenin detaylarını zaten biliyordu. Kimin ne oyunları var? Kendimize gelelim! Biz niye bu sözleşmeyi ortaya çıkaralım ki? Bana ne artısı olacak bunun?

Hocamız Fatih Terim'i hedef alıyorlar! Hedef Fatih Terim, biz de muhakkak hedef olmuşuzdur. Hocamız Anadolu çocuğu. Konuşursunuz ve elinizi sıkar gider. Bazı kişilerin yönlendirmesiyle bazı algılar yapılıyor. Bunlar bedelini ödeyecekler. Yapılan oyunun farkındayız! Fatih Terim önümüzdeki hafta açıklama yapacak.

Muhakkak bunlar giden birinden çıkmış olabilir. Bu bir operasyon. Biz bir şey çıkartmadık. Hocaya ve takıma zarar vermek için yapılmış bir davranıştır. Bizim hocamızla çok iyi bir dostluğumuz var. Bu birlik ve beraberlik de bazılarını rahatsız ediyor.

Fatih Terim'i biz Galatasaray'dan aldık. Elbette ona Galatasaray'dan aldığının üstünde maaş verecektik!

Kampta 7 milyon lira harcandı iddiası yalan. Milli takımın önceki dönemdeki ABD kampında 1 milyon Dolar limuzin parası ödenmiş! Biz geldiğimizden beri bütün rezervasyon ve işlemleri kendimiz yapıyoruz. ABD'de 2 maçın bize tüm maliyeti 994 bin TL. Her şey dahil.

Milli Takım bizim değil ama kimsenin de tapulu malı değil. Avrupa Şampiyonası'nda Arda başarılı mıydı? Bu seviyede miydi? Daha neyi konuşuyoruz? Hocamız inşallah Arda'yı Kosova maçında kadroya çağırır.

UEFA'dan menfaat beklemiyoruz. Ama iyi temsil edilen saygı gören bir federasyon olduk. Bizim desteklediğimiz, bizim insanları lobi yaparak kullandığımız kişi başkan oldu.

Umarım Yenikapı ruhunun yansıdığı bir futbol dünyasıyla, iyi bir sezon yaşarız.

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler