LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Evime dönüyorum
Evime dönüyorum
15 Haziran 2014 07:40
Mircea Lucescu, Shakhtar Donetsk'in sahibi ve Başkanı Rinat Ahmedov'un sağ kolu olan CEO Sergei Palkin ile dün beklenen görüşmeyi gerçekleştirdi.

Rumen hoca, Shakhtar Donetsk ile birçok başarıya imza attığını ve artık ayrılmak istediğini söyledi. Palkin de ünlü teknik adama "Shakhtar ile her sezon yeni bir tarih yazıyorsun. Ukrayna'daki karışık ortam nedeniyle mi Galatasaray'a gitmek istiyorsun?" sorusunu yöneltti.

G.Saray'ın teklifi beni heyecanlandırdı

Lucescu da "Artık 69 yaşındayım. Bak bu görüşmeyi ülkedeki kaos ortamı nedeniyle Donetsk'te bile yapamadık, Kiev'e geldik. Şampiyonluğa ulaştığımız son maçı Donetsk şehrinden 500 km uzakta birkaç yüz taraftarın önünde oynamak zorunda kaldık. Böyle bir ortamda futbol, futboldan başka her şeye benziyor. Kariyerimin sonuna geliyorum. Galatasaray'dan gelen teklif beni çok heyecanlandırdı. G.Saray ve İstanbul'u evim olarak görüyorum. Bu benim için bir meydan okuma belki. Ama gitmek istiyorum..." Bunun üzerine Palkin de, Rumen hocaya "Başkan Rinat Ahmedov, size büyük saygı duyuyor. O yüzden Galatasaray'a gitmeniz için her türlü kolaylığı sağlayacağını düşünüyorum. Size hizmetleriniz için çok teşekkür ederiz" karşılığını verdi.

Sadece balık yediler

Ukrayna basını da artık Mircea Lucescu'ya 'gitti' gözüyle bakmaya başladı. Şehirde de Shakhtar'lı futbolseverler, "Lucescu, yeni sezonda G.Saray'ı çalıştıracak" yorumlarını yapmaya başladılar. Ülkedeki bazı gazeteler, Lucescu'nun bugün Shakhtar ile olan sözleşmesini sona erdireceğini bile yazdılar. Ukrayna'daki bazı spor portalları da şu bilgilere yer verdi: "Lucescu, birkaç hafta önce İstanbul'daydı. Ziyaretinin sebebini sorduğumuzda bize 'İstanbul'a balık yemeye gittim' demişti; ancak anlaşılıyor ki G.Saray Başkanı ve idarecileriyle masaya oturmuş. Zaten G.Saray'ın Roberto Mancini ile yollarını ayırdıktan sonra sadece Lucescu ile ilgilenmesi de bu gelişmeleri doğruluyor."

Yeni bir meydan okuma

Lucescu'nun Galatasaray'ın teklifini kabul etmesinin ardında bir başka neden daha yattığı ortaya çıktı. Ünlü çalıştırıcı, yakın zamanda Romanya, Türkiye ve Ukrayna Milli Takımı'ndan gelen teklifleri reddetmişti. Arap ve Avrupa kulüplerinin cazip tekliflerine de "Hayır" demişti. G.Saray'a bu kadar sıcak bakmasındaki neden 'yarım kalan' bir şeyler olduğunu düşünmesi. Çünkü Başkan Ünal Aysal'ın da kabul ettiği gibi 2002'de Lucescu hak etmediği şekilde gönderilmiş yerine Fatih Terim getirilmişti. G.Saray taraftarı, hem Lucescu'ya yapılan bu haksızlığı, hem de Rumen hocanın başarılarını unutamıyor.

Öyle ki adı teknik direktörlük ile anıldığından beri ne Heynckes, ne Gerets, ne de Mustafa Denizli'yi istiyorlar. Tüm bunların bilinci içinde olan Lucescu da 10 yıllık Shakhtar deneyiminin ardından 69 yaşında çok sevdiği G.Saray'da yeni bir 'meydan okumaya' hazırlanıyor. Kariyerinin sonunda kendisini heyecanlandıran bu teklife bu sebeple hemen 'evet' dedi. G.Saray'ın kendisine yaptığı haksızlığın başkan düzeyinde kabul edilmesi de onu onore etti. Ve belki de hepsinden önemlisi Lucescu, ilerleyen yaşına rağmen yeni bir maceraya atılsa da bunu evinden bile daha rahat edeceği bir yerde (G.Saray'da) gerçekleştirecek.

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler