LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Et lobileri Kurban Bayramı'na hazırlanıyor
Et lobileri Kurban Bayramı'na hazırlanıyor
31 Ağustos 2013 16:14
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla "et lobilerinin" harekete geçtiğini söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla "et lobilerinin" harekete geçtiğini söyleyerek, yılın ilk çeyreğinde yüzde 27'lik artış gösteren et üretiminin ithalat yapılması halinde baltalanacağını kaydetti. Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı ve bir dizi ziyaret için Antalya'ya gelen Bayraktar, tarım sektörüne ilişkin sorularını yanıtladı.

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla ahırların dolmaya başladığını, fiyatların da makul düzeyde olduğunu anlatan Bayraktar, aynı zamanda "et lobilerinin" de harekete geçtiğini bildirdi. Üretici açısından fiyatların biraz daha yükselmesi gerektiğini kaydeden Bayraktar, bazı lobilerin ithalattan para kazanmak için ithalat yapılması gerektiğini söylediklerini ifade etti. Bayraktar, "İlk çeyrekte et üretiminde 200 bin tona varmışız. Bu, geçen yılın ilk çeyreğine göre et üretiminde yüzde 27'lik bir artışa tekabül ediyor. Et üretimi artarken ithalat kapısını açtığınızda üretimi baltalarsınız. Et lobilerinin gayesi de o" dedi. - Süt hayvancılığındaki sorunlar Besi hayvancılığının gelişmesi için süt hayvancılığının önemli olduğunu vurgulayan Bayraktar, süt hayvancılığının sanayiciden kaynaklanan sorunları olduğunu aktardı.

Bayraktar, şöyle konuştu: "Süt sanayicisi bu ülkede üreticiyi resmen sömürüyor. Sanayici yatırım üzerine yatırım yapıyor ama ben hayvanları 3 senede kesiyorum. Kesime götürüyorum. Kasaba götürüyorum. İşletmeler boşalıyor. Benim hayvanım kesilirken süt sanayicisi tesis üstüne tesis yapıyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Şimdi Et ve Süt Kurumunun oluşturulması için düğmeye basıldı. Kurum, et ve süt fiyatlarının hedef fiyatların altına düşmesi halinde devreye girerek tüketiciyi koruyacak." - "Türk çiftçisini milli kahraman ilan ediyorum" Bayraktar, Türkiye'de sahibi ölen arazinin çocukları tarafınan paylaşılmasının, bu alanların küçülmesine neden olduğunu vurguladı. Türkiye'deki ortalama işletme büyüklüğünün 5 hektar, yaklaşık 7 parsel olduğuna işaret eden Bayraktar, "Türkiye'de 30 milyon parsel var. 30 milyon parsel üzerinde tarım yapmaya çalışıyoruz.

Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Ben Türk çiftçisini milli kahraman ilan ediyorum. Bu işletmelerde bu üretim nasıl yapılıyor, ben de şaşıyorum" diye konuştu. - Mısır ve Suriye'deki katliamlar Mısır ve Suriye'de yaşanan katliamlara da değinen Bayraktar, iki ülkenin de demokrasiye kavuşmasını arzu ettiklerini vurguladı. Olayların ekonomiye etkilerine dikkati çeken Bayraktar, Türkiye'nin Mısır ve Suriye ile ticaret yaptığının altını çizdi.

Siyasi kargaşa içine girmiş ülkelere mal satmanın mümkün olmayacağına değinen Bayraktar, şunları söyledi: "Bu ülkelerin bir an önce huzura kavuşması en büyük temennimiz. Ancak tabii ki biz bunu mal satmak için değil, orada Müslüman katliamı yaşanmaması için istiyoruz. O ülke demokrasiye kavuştuğu takdirde, ekonomisi geliştiği takdirde, biz de Türkiye olarak onlarla ticaretimizi geliştireceğiz."

 

AA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler