LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
Eski bakandan TFF'ye sert eleştiri
Eski bakandan TFF'ye sert eleştiri
19 Nisan 2012 12:27
Dönemin gençlik ve spordan sorumlu Devlet Bakanı, AK Parti Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak, TFF yönetimine sert eleştiriler yöneltti.

Dönemin gençlik ve spordan sorumlu Devlet Bakanı, AK Parti Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak, Futbol Federasyonu'nun ''futbolu iyi yönetemediğini'' ifade ederek, futbolu yönetenlerin siyasete, 'ne olursun gel beni yönet, ben yönetemiyorum'' dediğini söyledi.

60. Hükümet'te Devlet Bakanlığı yapan Özak, futboldaki son gelişmeler ile Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor arasında oynanan ''Süper Final'' müsabakalarını AA muhabirine değerlendirdi.

1958-1976 yılları arasında 18 yıl Trabzonspor'un da aralarında bulunduğu takımlarda futbol oynayan, 1995 yıllarında 2,5 yıl da Trabzonspor Başkanlığı görevini üstlenen Özak, ''Bu sistem (süper final) iyi bir sistem değil. Şike soruşturmasıyla başlayan, futbolumuzdaki tsunami nedeniyle çabuk alınan bir karar. Tüm otoriteler, teknik adamlar, yayıncı kuruluş, giderek bu işin yanlış olduğunu söylüyor'' diye konuştu.

Futbolda, 3 Temmuz 2011'de şike ve teşvik soruşturmasının başladığını ve şu anda mahkeme aşamasında olduğunu ifade eden Özak, şöyle konuştu:

''UEFA, işin başında gelip karar veriyor; 'Fenerbahçe gidemez, Trabzonspor gider.' Bunun dışında iddianameler, tapeler var; suçlamalar mahkemeler, tutuklamalar... Bu, bugüne kadar Türk futbolunda olmayan bir görüntü. Bunun sebebi de şu: Bugüne kadar Türk futbolunda şike ve teşvike hukuken adli bir ceza yoktu. Buna ilişkin tasarı Meclis'te tartışılarak Nisan'da geçti. Nisan'dan sonra bu yasa ve yasa dışında kalan suçlamalarla ilgili mahkeme süreci başladı. Bu süreç, bugüne kadar kimsenin cesaret edemediği bir şeydi. Temiz futbol ve spor adına böyle bir uygulama yapıldı. Bu, tabi şaşkınlık ve panik yarattı. Birtakım itirazlar oldu, hukuk süreci ve yorumlar başladı.

Federasyon Başkanı geldi, süreci yönetmeye çalıştı, iyi niyetliydi ama sonunda istifa etmek zorunda kaldı. O ayrıldıktan sonra PFDK Başkanı ve yönetimi ile Tahkim Başkanı ve yönetimi değişti. Tek, Etik Kurulu kaldı. Bu arada UEFA geldi, müdahalesini yaptı. Biz UEFA'ya ve FIFA'ya bağlıyız. O halde evrensel sporun hukuksal kuralları ki diğer hukuk kurallarına uymuyor, anında karar vermek lazım. O, geçerli olmasını istedi, biz maalesef geciktirdik. Gelen yeni federasyon da kendine göre bir şeyler düşünüyor, güneşi balçıkla sıvamaya çalışıyor ama doğru değil.''


-''Belki o günkü duruma göre doğruydu ama...''-


Faruk Özak, Futbol Federasyonu'nun ''süper final'' uygulaması getirdiğini ifade ederek, ''Belki o günkü duruma göre doğruydu, takvime sığdırmak açısından bunu yaptılar ama doğru bir karar değil. Bize hiç faydası yok, kalite de düşecek. Görüyorsunuz kalite düştükçe şiddet artıyor. Maalesef Türk futbolu iyi yönetilmiyor'' dedi.

Futbolu özerk yaptıklarını, en son denetim ve gözetimi de Futbol Federasyonu'na verdiklerini kaydeden Özak, ''UEFA'nın isteğiyle... Şenez bey bu konuda çok ısrar etti. Verdik, ne oldu  Yönetemiyorlar. Geliyorlar Sayın Başbakanımıza, Sayın Bakanımıza, 'siz bu işi yönetin' diyorlar. Bu futboldaki acziyettir. Cesaretle karar almak lazım. Çünkü bu kirliliğin Türk futbolundan ve sporundan kalkması lazım'' sözlerini sarfetti.

Özak, şu anda özerkliğin, futbolu yönetenler ve Futbol Federasyonu Genel Kurulu tarafından ihlal edildiğini idia ederek, şunları kaydetti:

''Futbolumuz yönetilememektedir, futbolumuzda bir irade koyulamamaktadır; maalesef gün geçirmek için... Siyaset futbolun emrinde olmalı ama futbolu yönetmemeli. Futbolu yönetenler diyor ki, 'ne olursun gel beni yönet, ben yönetemiyorum.' Sayın Başbakanımızı ve Sayın Bakanımızı işin içine çekmeye çalışıyorlar. Biz futbola hizmet edelim ama yönetimi konusunda değil. Tesisler yapalım, vergi yasaları getirelim, mali yapılarını düzeltmek açısından destek verelim.'' AA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler