LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray265433
 • 2. Medipol Başakşehir265320
 • 3. Beşiktaş265024
 • 4. Fenerbahçe264819
 • 5. Trabzonspor26428
 • 6. Kayserispor26414
 • 16. Gençlerbirliği2627-8
 • 17. Atiker Konyaspor2624-10
 • 18. Karabükspor2612-43
 • Tümü
YENİ HABERLER
Ersun Yanal: Kimse bize dayanmaz
Ersun Yanal: Kimse bize dayanmaz
30 Aralık 2013 19:33
Ersun Yanal, FBTV'de yaptığı ilk yarı değerlendirmesinde, "Kafamızdaki Fenerbahçe'yi sahaya koyarsak kazanırız, kimse bize dayanamaz" dedi.

Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, yabancı oyuncu sınırlamasıyla ilgili sezon başında alınan bir karar olduğunu belirterek, "Oyun oynanırken birileri istiyor diye 6 1 mi, 6 4 mü yapacağız  Ya da serbest mi bırakacağız  Artık bu şekilde komik duruma düşüyoruz" dedi.

Yanal, FBTV'de yaptığı ilk yarı değerlendirmesinde, Türkiye'de altyapı sorunu olduğunu anlatarak, "Maalesef oyuncu üretemiyoruz. Ancak yabancı konusunda bir karar alındı. Takımımızı ona göre konumlandırdık" ifadelerini kullandı.

"Biz takımlar içinde en mağduruyuz" diyen Ersun Yanal, şöyle devam etti:

"İkinci bir 3 Temmuz vakası yaşandı. UEFA'dan ihraç olduk. Hepimiz için çok üzücü olan bir süreçti. Bunları yaşamış bir takımız ve oyuncularıma çok üzülüyorum. Yobo, Kadlec, Holmen gibi oyuncularım kadroya giremiyorlar ama bu planlama yapılmış, altına imza atılmış. Olası şey değil, biz mahallede bile kriket oynarken oyunun kuralını değiştirmezdik. Şimdi oyunun kuralını değiştirmekten bahsediliyor. Futbol bu kadar yap boz yapılacak bir oyun değil. Bu kadar oynanmaz bu işlerle. Bir plan belirlenir ve bu belli bir felsefenin ve temelin üzerine oturtulur. Oyun oynanırken birileri istiyor diye 6 1 mi, 6 4 mü yapacağız  Ya da serbest mi bırakacağız  Artık bu şekilde komik duruma düşüyoruz. Bir kural kondu ve oyun devam ederken değiştirilmez."

Artık genç ve yetenekli oyunculara yönelme zamanının geldiğini kaydeden Yanal, "Çünkü bu gidişat ve maliyetler hepimizi çok ciddi sıkıntıya sokacak. Fenerbahçe'nin bu konuda oldukça iyi planları var, scout ekibi kuruldu, çalışmalar başladı. Ancak bizim şu anda tek hedefimiz şampiyonluk. Biz her şeyimizle şampiyonluğa kilitlendik. Onun için şu anda altyapımızdan A takımda hemen oynatabileceğimiz oyuncu yok" diye konuştu.

"Kimse bize dayanamaz"

Ersun Yanal, son dakikalarda attıkları gollerde takımın maç kazanma arzusunu, ortaya koyduğu emeği anlamak gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Oyuncularımız belki antrenmanlarda çok acı çekti, çok yoruldu ama altyapıyı iyi kurduğumuzu düşünüyorum. Oyuncularımızın bu bilince ulaşabilmesi adına da tabii ki sezon başında çatışmalar oldu. Ama şimdi bu çatışmalar, tam bir uzlaşıya ve hedefe doğru yönelmiş durumda. İkinci dönemden çok umutluyum. Çok daha dinamik, çok daha mücadele gücü yüksek, ne yaptığını bilen, kazanma arzusunu her seferinde sahaya koyabilecek bir takım olacağımızı düşünüyorum. Fenerbahçe'nin mücadele ettiği hiçbir maçı kaybetmeyeceğine inanıyoruz. Eğer o isteğimizi, o coşkumuzu, o kafamızdaki Fenerbahçe'yi sahaya koyarsak, kazanırız. Kimse bize dayanamaz. Biz böyle güçlü bir takımız."

"Top rakipteyken çok daha iyi oynamalıyız"

Ersun Yanal, eksiklerini gidermek için çok daha fazla çalışmaları gerektiğini dile getirerek, "Özellikle top rakipteyken çok daha iyi oynamalıyız. Hücumlarda biraz daha takım oyunu sağlamalı, daha agresif oynamalıyız. Oyuncularımız hem fiziksel hem de ruhsal olarak bunları yapmaya çok müsait. İkinci yarıda daha iyi olacağımızı düşünüyorum" dedi.

Sezon sonu 100 gol barajını aşıp aşamayacakları yönündeki bir soru üzerine, öyle bir iddiaları olmadığını ancak atabildikleri kadar gol atmayı istemenin en doğal hakları olduğunu anlatan tecrübeli teknik adam, gol ağırlığının önde oynayan 4 oyuncuda olduğunu, orta sahanın skora daha fazla katkı yapması gerektiğini ve bununla ilgili çalışacaklarını söyledi.

Devre arası transfer konusu

Sarı-lacivertli teknik adam, devre arasında transfer yapmanın çok çetrefilli bir iş olduğunu belirterek, "Katar giderken katarın üstündeki yükü değiştirmek çok zordur. Bizim şu anda öyle bir planımız yok. Ancak Fenerbahçe gibi büyük bir takımın her zaman böyle bir gücü var" diye konuştu.

Şu andaki kadroyla yola devam ettiklerini aktaran Yanal, "Şahsi fikrim, transferleri giderken değil, biterken yapmaktır. Çünkü daha randımanlı bir durum. Mevcut ekonomik koşullarda da bu çok zor. Fakat Fenerbahçe'nin çıkar ve menfaatlerine uygun bir şey geldiğinde, mutlaka değerlendirir. Şu anda bir kadromuz var ve yola devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"Puan farkını gözetmeden işimize bakacağız"

Ersun Yanal, ligin ikinci yarısında kendilerini zor şartların beklediğini anlatarak, "Rakiplerimizin zor şartları kullanması adına sıkıntıya düşeceğimiz maçlar olabilir. Ancak biz de buna karşı önlem alıyoruz. Bu deneyim ve tecrübeyi yaşadık, bir daha o hataya düşmeyeceğimizi düşünüyorum" dedi.

Puan farkı ne olursa olsun, her rakibi ciddiye aldıklarını belirten Yanal, şöyle devam etti:

"Puan farkını gözetmeden, işimize bakacağız. Sezon sonunda biz şampiyon olacağız. Biz ipi önde göğüsleyeceğiz. Taraftarlarımıza en başında bu sözü verdik. Biz bu konuda çok iştahlı ve istekliyiz. Şampiyon olmak istiyoruz ve bunu gerçekleştireceğiz. Bu tavrı her seferinde sahada gösterdiğimizi düşünüyorum."

Fenerbahçe'nin genç yeteneği Salih Uçan'ın yeteneklerinin üst düzeyde olduğunu dile getiren Yanal, "Oyunculuk karakterinin de oturması gerekiyor. Fenerbahçe dışında herhangi bir takımda oynuyor olsa, önemli mesafeler de kat edebilirdi ama Fenerbahçe'nin ağırlığını ve gücünü kaldırmak için daha entelektüel bir yapıya, daha oturaklı bir yapıya sahip olmak zorundasınız. Bu konuda gelişiyor ve kendine zaman ayırıyor. İkinci yarı çok daha farklı bir Salih izleyeceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.

Ersun Yanal, genç oyunculardan Alper'in çıkışının çok daha yüksek olacağını düşündüğüne vurgu yaparak, "Caner, Emenike, Sow da genç. Kuyt yaşlı ama en çok performans sağladığımız oyunculardan biri. Webo da öyle. Bizim takım çalışmayı çok seviyor ve yürekli" değerlendirmesinde bulundu.

"Hiçbir sağlık problemim yok"

İlk yarıda, tıkanıklık olan iki kalp damarına anjiyo yapılarak stent takılan Ersun Yanal, sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

"Sağlık konusunda yaşadığım bir sürprizdi" diyen Yanal, "Hiçbir problemim yok. Gayet sağlıklıyım. Başkanımız Aziz Yıldırım'a çok teşekkür ediyorum. Çünkü kritik bir dönem ve kritik bir karar verilmek üzereydi. 'Stent mi takılacak, ne yapılsın, ne yapılmasın ' diye düşünülüyordu. Başkanımız bizzat benimle gelerek ne yapılması gerekiyorsa yaptırdı ve bana moral verdi. Onun bu moral ve desteği, beni çok mutlu etti. Karşılığında da bende sorumluluk duygusu yarattı. Son kontrollerim yapıldı, gayet iyiyim. İkinci yarıda, sağlıklı bir şekilde takımımla birlikte hedefe koşacağım" şeklinde konuştu.

 

AA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler