LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Erdoğan Alex'i neden aradı?
Alex de Souza, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisini aradığını ve Fenerbahçe formasını giydiği 8 yıl için tebrik ettiğini söyledi.
Erdoğan Alex'i neden aradı?
08 Ekim 2012 / 19:36 Güncelleme: 08 Ekim 2012 / 19:43

Brezilyalı futbolcu Alex de Souza, 'twitter' yoluyla teknik direktör Aykut Kocaman'a mesaj vermediğini, ne düşünüyorsa kendisine doğrudan söylediğini kaydetti.

Ataşehir'deki Marriott İstanbul Asia Otel'de düzenlediği ve 2 saati aşan basın toplantısında, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Alex, sosyal paylaşım ağı 'twitter'da Aykut Kocaman'a mesaj göndermediğini vurgulayarak, ''Çünkü ne düşünüyorsam kendisine zaten söylemiştim. Bir cümlenin içindeki bir kelime Türkçe'ye çevrildi ve bunlar oldu. Yazdığım kişi de Brezilya'da ünlü bir şarkıcı. Kendisine bu düşüncelerimi defalarca kez söyledim. Belki farklı kelimelerle kullanarak söyledim, ama hiçbir zaman haber olmadı'' dedi.

Kulüp başkanı Aziz Yıldırım'ın tercüman Samet Güzel ile birlikte yaptığı toplantıyla ilgili bir soru üzerine ise Alex, ''Başkan Samet'e geç kalıp kalmadığımı sordu. Geç kalmıştık. Oturma şeklimi sordu, ben her zaman bacak bacak üstüne atarım bu benim oturma şeklim. Başkan geldiğinde elimde telefonla oynadığımı söyledi. Doğruydu, eşime mesaj atıyordum. 'Samet baskı altında mıydı ' derseniz. Evet baskı altındaydı. Ama söylediği ile onayladığı şeyler zaten benim burada doğru olarak söylediğim şeyler'' diye konuştu.


-''Demokratik bir ülkede protestolar normal karşılanmalı''-


Alex, Beşiktaş maçında kendi maskelerinin stada alınmamasıyla ilgili olarak ise ''Demokratik bir ülkede, -Brezilya'da bu böyle oluyor-, insanlar şiddet unsuru içermediği hallerde stada nasıl gelmek istiyorlarsa gelebilirler. Türkiye'nin de demokratik bir ülke olduğunu düşünüyorum. Eğer bu engelleniyorsa o zaman demokraside bir sıkıntı var demektir'' ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin, ''Aziz Yıldırım 'saha içindeki Alex'e kefilim, saha dışındaki Alex'e kefil değilim' dedi. Hangi farkı kastetti '' şeklindeki sorusu üzerine Brezilyalı futbolcunun ''Sahada lens takıyorum, dışarıda gözlük'' demesi üzerine basın toplantısında gülüşmeler oldu.

Son derece basit ve düz bir şekilde hayatını yaşadığını anlatan Alex, şunları söyledi:

''Herkese eşit saygıyı gösteririm. Benim için pozisyonlar ve mevkiler önemli değildir. Başkan da, aşçı da aynı saygıyı insan olduğu için hak eder. Tek farkı, sahadaki Alex'in ciddi olmasıdır. Saha dışında biraz daha espriliyimdir. Ben fikirleri olan bir bireyim. Birisi bana fikirlerimi sorduğunda bunu açık bir şekilde söylerim. Bunu yapmaktaki amacım polemik yaratmak değil. Futbolla ilgili bir takım anlaşmazlıklara düştük ve iş buraya geldi. Başkana içinde bulunduğu bu dava sürecinde bol şanslar diliyorum, umarım istediği gibi sonuçlanır. Kendisine saygı duyuyorum, çünkü her zaman problemlerimizi yüz yüze görüşerek çözdük.''

Alex, ''Tekrar Fenerbahçe'ye dönecek misin '' şeklindeki soru üzerine ''Fenerbahçe'den zaten ayrılmadım. Coritiba, Palmeiras'tan da ayrılmamıştım. Bir parçanızı bıraktığınız böyle bir yerden ayrılmanız mümkün değil zaten. Gelecek için bir planım yok. Gideceğim bir takımla 2 yıllık bir sözleşme imzalayacağım, ondan sonra futbolu bırakacağım'' şeklinde konuştu.


-''Başbakan Erdoğan, Samet aracılığıyla aradı''-


Alex de Souza, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisini aradığını ve Fenerbahçe formasını giydiği 8 yıl için tebrik ettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan ile görüşüp, görüşmediğinin sorulması üzerine Alex, ''Başbakan beni salı günü Samet aracılığıyla aradı. 8 yıllık Fenerbahçe formasını giydiğim süre için beni tebrik etti. Bana tek söylediği 'gidiş tarih ve saatin belli olduğunda bana bildirir misin' oldu'' dedi.


-''Soyunma odası kutsal bir mekandır''-


Bir gazetecinin ''Eğer teknik direktör olsaydın, başkanın soyunma odasına girmesine tepkin nasıl olurdu '' sorusuna Brezilyalı futbolcu, şu yanıtı verdi:

''Eğer bir gün teknik direktör olursam ne yapacağımı bilmiyorum. Bence soyunma odası futbolla ilgili olanların bulunduğu kutsal bir mekandır. Başkan futbolla ilgili değildir, başkan idari bir makamdır. Bazı teknik direktörler benim gibi düşünür, bazıları düşünmez. Henüz karar vermedim, ama teknik direktör olursam soyunma odamı bu tip durumlardan koruyacağım. Başkan kulübün en yüksek idari makamıdır. Her türlü hesap sorma yetkisi vardır. Ama soyunma odası futbolu yönetenlere aittir.''

Bir gazetecinin, ''Alt-üst ilişkisinde bir saygısızlık yaptığını düşünüyor musun '' sorusu üzerine Alex, ''Hiçbir zaman bir saygısızlık yaptığımı düşünmüyorum. Zaten benim görüşüme göre saygı bittiğinde ilişkiyi de bitirmek durumundasınız. Bizim aramızdaki saygı bitmemişti ama bitmeye yakın dönemlerde ben zaten gitmek istediğimi söyledim'' dedi.

Alex, kulüp başkanı Aziz Yıldırım'ı cezaevinde ziyaretiyle ilgili olarak ise, ''Başkanı ziyaretim Rıdvan hoca aracılığıyla oldu. Bulunulması hoş bir ortam değil. 1-1,5 saat görüştük. İçerideki günleri ve kendisi hakkında konuştuk. O bana takım hakkında bir takım sorular sordu. Gitmek istiyordum sadece Rıdvan beni aradıktan sonra gittim. İkinci defa da gitmek istedim ama fırsat olmadı'' şeklinde konuştu.


-''Zico çalıştığım en iyi teknik direktörlerden biri değildi''-


Brezilyalı futbolcu, ''(Zico ile ilgili) 'İyi insan ama iyi antrenör değil' diye yönetime şikayet ettiğin konuşuluyor, doğru mu '' şeklindeki soru üzerine ise, ''Bu konuşma Zico'nun sözleşmesi bittiğinde yenileme söz konusu iken başkanla aramızda geçti. Evet söyledim. Zico belki de hayatımda tanıdığım en iyi insanlardan birisi. Liderlik vasıfları grubu yönetme vasıfları en üst düzeyde olan birisi. Karizması fantastik, ama 'Zico çalıştığın en iyi teknik direktörlerden biri miydi' dersen değildi. Bunu da sorduğu zaman başkana söyledim'' dedi.

Alex de Souza, ''Bursaspor maçından sonra soyunma odasında Aykut Kocaman ile Emre arasında yaşanan tartışmada, atılan bir şişe kendisine geldi mi '' sorusu üzerine de ''Bana bir şişe geldi, doğru. Ama dürüst olarak söylemek gerekirse kim tarafından atıldığını bilmiyorum. Ama acıdı'' yanıtını verdi.


-''Veda yemeğini kaldıracak durumda değiliz''-


Alex, Beşiktaş maçı öncesi Volkan Demirel'in kendisini aradığını, maçtan sonra da Volkan ile beraber Caner Erkin, Gökhan Gönül, Yobo, Kuyt, Hasan Ali Kaldırım, Mehmet Topal ve Mert'in evine gelerek, kendisiyle vedalaştıklarını anlattı.

Futbolcuların veda yemeği düzenlemeyi düşündüğünün belirtilmesi üzerine Alex, şunları söyledi:

''Herkes milli takıma gittiği için yemek olacağını düşünmüyorum. Ben de cuma günü gidiyorum. Bu konu açıldığında pazartesi gününden sonra ara ara duygusallaşıp ağlıyoruz. Böyle bir veda yemeğini çok kaldıracak durumda değiliz. İnsanlar beni yemeğe davet ettiğinde bunu söylüyorum. Çok uzun süredir Türkiye'deyim, kesin dönüş yapıyorum. Toplamam gereken bir sürü eşyam, yapmam gereken bir sürü iş var.''

Stattaki locanın eşine ait olduğunu belirten Alex, parası sezon sonuna kadar ödenen locada kendilerinden sonra şanslı Türklerin maç izleyeceğini kaydetti.

Fenerbahçe'de hiç kimseye bir nefreti ve kızgınlığı olmadığını vurgulayan Alex, '' Umarım Fenerbahçe Türkiye Ligi'nde de Avrupa'da da şampiyon olur'' dedi.


-''Muhtemel başkan adaylarını tanımıyorum''-


Alex, ''Kulüp içinde başkan olabilecek bir isim sana 'Gelecekte antrenörümüz olacaksın' dediği doğru mu'' sorusu üzerine, şöyle konuştu:

''Kulüp içerisindeki muhtemel başkan adayları ve yöneticiler kimdir onları tanımıyorum. Aday olan da kimse var mı bilmiyorum, ama tek bildiğim başkan Aziz Yıldırım. Ne kimseyi tanırım, ne böyle bir şeyin içinde olurum. Herkes bana bu sene futbolu bıraktırmaya çalıştı ama ben hala 2 sene daha futbol oynamayı düşünüyorum.''

Başkan Aziz Yıldırım'ın yaptığını kendisi yerine teknik direktör Aykut Kocaman'a arka çıkmak olarak görmediğini aktaran Alex, ''Başkan Fenerbahçe'ye arka çıkıyor. Onun görüşüne göre ben Fenerbahçe'ye artık zarar verir hale gelmiştim. O da sorunu bu şekilde halletti. Başkan Fenerbahçe'yi çok seven bir insan. Şahit olduğum kadarıyla Fenerbahçe çok büyük gelişim gösterdi. Başkan bir gün görevinden ayrılacaktır. Ayrılana kadar elinden gelenin en iyisini kulüp için yapmaya çalışacaktır'' diye konuştu.


-''Hayalim jübile maçını Kadıköy'de yapmak''-


Alex, 8 senede yaşadığını 3 kelimeyle özetlemesi istendiğinde ''Taraftar, aşk ve özveri'' dedi.

Brezilyalı futbolcu, ''Şartlar değişirse 2 yıllık imza atacak kulüp Fenerbahçe olur mu '' sorusu üzerine, ''1 Ekim itibariyle benim Fenerbahçe'de futbolculuk kariyerim sona erdi. Bir hayalim var. O da jübile maçını Kadıköy'de yapmak isterim'' ifadelerini kullandı.

Alex, 8 senede neden Türkçe öğrenmediğiyle ilgili soru üzerine, ilk geldiğinde kendisine İngilizce dersi almasının önerildiğini, takımda Aragones'ten sonra Türkçe konuşulmaya başlandığını ve kendisinin de ondan sonra Türkçe dersi aldığını, şimdi Türkçe konuşarak işlerini halledebildiğini anlattı.

Toplantının ardından basın mensupları Brezilyalı oyuncuyu alkışlarla toplantı salonundan uğurladı.


-Otele eşiyle geldi-


Alex de Souza, basın toplantısı için otele 13.07’de eşi Daianne ile birlikte geldi.

Otel lobisinde çalışanlar ve müşterilerin fotoğraf çektirip, imza aldığı Brezilyalı futbolcu, daha sonra restorana geçerek, eşi, Fenerbahçe Futbol Takımı'nın eski tercümanları Ali Orçun Tunçsoy, Umut Köse ve Mahmut Sökün ile birlikte yemek yedi.

Bu arada, Fenerbahçe kongre üyesi olduğunu belirten ressam Turgut Karacaoğlu Alex'e Brezilyalı futbolcunun gol sevincinin olduğu yağlı boya tablo hediye etti.

Yemekten sonra basın toplantısı odasına gelen Alex'in tercümanlığını kulüpteki eski tercümanı Ali Orçun Tunçsoy yaptı.

Eşi Daianne de toplantı salonunda eşini izlerken, Alex çiftinin oldukça üzgün olduğu görüldü.


-Medya büyük ilgi gösterdi-


Alex’in basın toplantısına medya büyük ilgi gösterdi.

Otelin önünde çok sayıda canlı yayın aracı yer alırken, çok sayıda basın mensubunun takip ettiği toplantı, birçok televizyon kanalından da canlı yayınlandı.

Öte yandan, otelin önüne gelen az sayıdaki Fenerbahçeli taraftarlarlar da Brezilyalı futbolcu için tezahürat yaptı.


-Cuma günü Brezilya'ya gidiyor-


Alex, cuma günü Brezilya'ya gidecek.

Brezilyalı futbolcunun bu süre içinde Türkiye'deki işlerini halledeceği öğrenildi.
 AA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler