LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Enke'yi ölüme götüren nedenler
Almanya Milli Takımı’ndaki yerini kaybetmesi, 3 yıl önce ölen kızının acısı ve evlat edindiği kızının elinden alınması endişesi Hannover 96’nın 32 yaşındaki kalecisini ölüme götürdü.
Enke'yi ölüme götüren nedenler
12 Kasım 2009 / 08:09 Güncelleme: 12 Kasım 2009 / 08:14

SPOR dünyası ve Almanya önceki gün saatte 160 km hızla giden bir trenin altında kalarak ölen Hannover 96 kalecisi Robert Enke’nin yasını tutuyor. 2003’te ligde 1 maçta Fenerbahçe’nin de kalesini koruyan, Enke’nin ölümünün altındaki sis perdesi de kalkarken 32 yaşındaki tecrübeli kalecinin trenin önüne atlayarak intihar ettiği belirtildi.

Psikolojik tedavi gördüğü ortaya çıkan Enke’yi ölüme götüren nedenlerin, Alman Milli Takımı’ndaki yerini kaybetmesi, 2006’da vefat eden kızı ve 8 ay önce evlat edindiği kızının elinden alınma endişesi olduğu üzerine yoğunlaşıldı.

Kliniğe yatmayı reddetti

Enke’nin Barcelona ve F.Bahçe’de oynadığı dönemde psikolojik tedavi aldığına değinilirken, doktoru Valentin Markser, depresyondaki tecrübeli kalecinin kliniğe yatmayı reddettiğini söyledi. Robert’in hastalığının kamuoyunda duyulmasından da büyük endişe duyduğu açıklandı. Robert’in eşi Teresa, “2 yaşındaki kızımızın kalbindeki problem nedeniyle ölmesinin ardından birbirimize daha çok kaynaştık. Robert hastalığı nedeniye evlatlık aldığımız Leila’yı geri almalarından korkuyordu” dedi. Doktoru Markser ise 2008’de Almanya’da yılın kalecisi seçilen Enke’nin 6 hafta önce,  depresyon yaşarak kendisine geldiğini söyledi ve “Bana ilk kez 2003’te Barcelona’dayken gelmişti’’ diye konuştu.

İntihar mektubu bıraktı

Polis, Neustadt am Rubenberge kavşağında Enke’nin kendisini trenin önüne attığını belirtirken, tecrübeli kalecinin bir intihar mektubu bıraktığına da değindi. Polis, Enke ailesine saygıları nedeniyle notun nerede bulunduğunu açıklayamayacağını, ama Robert’in otomobilinin intihar ettiği yerin çok yakınında olduğunu belirtti.
İntihar ettiği gün takımı ile birlikte sabah antrenmanına çıkan Enke, öğleden sonraki çalışmaya ise katılmadı. Tüm aramalara rağmen ulaşılamayan Enke’nin intihar haberini takıma ve eşine polis ulaştırdı. Enke’nin intihar etmeden önceki birkaç saati nerede ve nasıl geçirdiği ise öğrenilemedi. Polisten ölüm haberini öğrenen Teresa Enke, eşinin intihar ettiği yere gidip olay mahaline baktı.

Almanya-Şili maçı iptal edildi

ALMANYA Federasyonu, Enke’nin intiharı sonrası  cumartesi günü Şili ile oynanacak özel maçı iptal etti. Ligde oynanacak ilk maçlarda bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacak ve futbolcular kollarına siyah bant takacak.

Bu trajedi sorgulanmalı

Hamburger Morgenpost Gazetesi: Bu nasıl bir trajik sondur böyle? Bundesliga’nın bir yıldız oyuncusunun daha üzerindeki baskıyla baş edemediği söylenebilir. Bu olay depresyon nedeniyle B.Münih’ten ayrılan S.Deisler’i hatırlatıyor. Ya da Hannover’de baskıya dayanamayıp alkole sığınan Çek oyuncu Jan Simak’ı. Profesyoneller sirki Bundesliga, Enke’nin ölümü hakkında iyice düşünüp bu trajediye neyin yol açmış olabileceğini sorgulamalıdır.
Neue Osnabrücker Gazetesi: Robert Enke ve eşinin kızlarını uzun süren hastalık ardından kaybetmeden önce de milli kaleci sesiz ve sakin bir futbolcuydu. Onu ölüme bu talihsizliğin mi ittiğini bilmiyoruz. Belki de Robert Enke’yi bu sona iten nedenleri asla öğrenemeyeceğiz. Ancak yapabileceğimiz tek şey ölüsüne ve kederli ailesine saygı göstermek, futbol heyecanının abartıldığının ve bu camiada olup bitenlerin farkına varmaktır.

ESKi TAKIM ARKADAŞLARI NE DEDi?

Ali Güneş: Büyük takım baskısı
İçine kapanıktı. Büyük takımdaki baskı insanı fazla yıpratıyor. Bu psikolojinin altından kalkılamıyor.

Recep Biler: Şoke oldum
Kendisiyle 13 gün birlikte çalıştık. Çok sıcakkanlı bir insandı. Duyduğumda şoke oldum.

Yusuf Şimşek: Çok üzüldüm
İyi bir kaleciydi. Geçen yıl ülkesinde başarılı grafik çizmişti. Genç yaşta canına kıymasına üzüldüm.
 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler