LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Medipol Başakşehir306222
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
"En fazla gözyaşı Diyarbakır’da döküldü"
"En fazla gözyaşı Diyarbakır’da döküldü"
31 Ocak 2014 00:05
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Gecesi’nde yaptığı konuşmada çözüm sürecinde Diyarbakır’ın önemli etkisi olduğunu belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Gecesi’nde yaptığı konuşmada çözüm sürecinde Diyarbakır’ın önemli etkisi olduğunu belirtti. Bakan Eker, barış sürecinin engellenmeye çalışıldığını ve bunu Diyarbakırlıların iyi bildiğini belirterek, “En fazla gözyaşı Diyarbakır’da döküldü” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valiliği tarafından düzenlenen Diyarbakır Gecesi’ne katıldı. Geceye Bakan Eker’in yanı sıra İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Galip Ensarioğlu, Diyarbakırlı işadamları ve sanatçılar katıldı. Gecede Diyarbakır’ın yöresel yemekleri ikram edilirken, Diyarbakırlı sanatçılar yörenin birbirinden güzel türkülerini okuyarak konuklara unutulmaz bir gece yaşattı. Diyarbakırlı Bakan Mehdi Eker, sanatçıların söylediği memleket türkülerine alkışlarla eşlik etti.

“Diyarbakır insan kalbine benziyor” diyen Bakan Mehdi Eker, Diyarbakır’ın tarihi bir medeniyet şehri olduğunu belirterek, “O kalbin altında barış var. O kalbin içerisinde binlerce sene 30’un üzerinde medeniyet, çok sayıda kültür, inanç bir arada barış içerisinde yaşadı. Süryanilerin, Ermenilerin, Yahudilerin, farklı mezhebe mensup Hristiyanların ve Müslümanların bu kültürün birikiminde hepsinin çok emeği ve katkısı var. Bu muhteşem medeniyet merkezi ne yazık ki 30 yıl içerisinde kanla, gözyaşıyla, kaoslarla anıldı. Çünkü ne zaman Diyarbakır haberi verilse arka fonda ya taş atan çocuklar, ya panzer görüntüleri ya da gözyaşı var” diye konuştu.

“İnsanlar Diyarbakı'dan korkar hale geldi”

Diyarbakır’ın sosyo-kültürel açıdan Türkiye’nin yegane şehirlerinden biri olduğunu belirten Bakan Eker, “Türkiye’nin idare sisteminin siyasi yapısının yanlış uygulamalarının yansımasıyla önceleri içten içe kapalı, sonrada açık, kanamalı bir yaraya dönüşen bir problemle Diyarbakır karşı karşıya kalmıştır. Diyarbakır’da doğmuş, büyümüş ama bir sebeple o şehri terk etmiş işadamları var. Türkiye’nin başka yerlerine gidip göç etmek zorunda kaldılar. O muhteşem medeniyet merkezi maalesef bir mülteci kampına döndü. Diyarbakır güzellikleri küller altında bir mücevher şehrine döndü. İnsanlar Diyarbakır’a gitmekten korkar hale geldi” diye konuştu.

“En fazla gözyaşı Diyarbakır'da döküldü”

Çözüm sürecinde Diyarbakır halkının büyük bir role sahip olduğunu ifade eden Eker, barış sürecinin engellenmeye çalışıldığını belirtti. Bakan Eker, şunları söyledi:

“Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan Türkiye tarihinde en cesur, en önemli, en anlamlı adımı attı. Bugün Türkiye hala ayaklarından çekilmeye çalışılıp, gelişmesi engellenmeye çalışılıyorsa, bir takım kaotik ortamlar yaratılmak isteniyorsa bunu Diyarbakırlı hemşeriler im en iyi biz biliriz. Diyarbakırlılar bilir ki bu barışı engelleme çalışmasının bir yansımasıdır. Çünkü Türkiye’nin bütün mekanizması bununla alakalı. Bunu biz biliyoruz, çünkü en fazla gözyaşı Diyarbakır’da döküldü. Biz, 1920 ruhuyla Türkiye’yi yeniden inşa etmenin çabası içerisindeyiz. Çözüm süreci bunun adıdır.”

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da, daha önce Diyarbakır’da valilik görevinde bulunduğunu belirterek, Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel yapısına değindi ve kentin bir medeniyet şehri olduğunu belirtti.

Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç ise, Diyarbakır’ın turizmde geldiği noktayı ve kent için yapılması gerekenleri anlattı.

Gecede Diyarbakır Ticaret Borsası yetkilileri tarafından Vali Mutlu ve Kıraç’a tablo hediye etti.

 

İHA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler